Montaż klimatyzacji bez zgody wspólnoty

• Data: 2023-12-14 • Autor: Joanna Korzeniewska

Remont mieszkania często wiąże się z koniecznością rozstrzygania skomplikowanych kwestii prawnych dotyczących własności niektórych elementów budynku. Szczególne wątpliwości budzi balkon, który jest zarówno częścią mieszkania, jak i nieruchomości wspólnej. Właściciele niekiedy nie wiedzą, czy mogą zamontować na nim np. klimatyzator. W niniejszym artykule przedstawimy przepisy prawne i orzeczenia Sądu Najwyższego, które ułatwią zrozumienie tego tematu. Powyższe zagadnienia omówimy na przykładzie sprawy pana Mariusza.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Montaż klimatyzacji bez zgody wspólnoty

 

Pan Mariusz zamontował dwa klimatyzatory zewnętrzne bez zgody wspólnoty (w tym wypadku zarządzającego dewelopera, bo nie było żadnych aktów notarialnych). Zamontował agregaty na zewnątrz zgodnie z załączonym rysunkiem, czyli pod samym sufitem balkonu. Pan Mariusz zaznaczył, że wszystkie balkony są we wnęce i nic nie wystaje poza obrys balkonu. Pan Mariusz zapytał nas, czy wspólnota może w jakikolwiek sposób zmusić go do zdjęcia urządzeń i umieszczenia ich na posadzce balkonu.

Gdzie można przeprowadzić remont

Kwestie związane z własnością lokali, pomieszczeniami pomocniczymi nie zawsze należą do łatwych, zwłaszcza gdy mieszka się w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Mieszkając w bloku, należy liczyć się z tym, że niektóre decyzje nie mogą być podejmowane samodzielnie przez właściciela lokalu. Czy zatem można wykonać montaż klimatyzacji bez zgody wspólnoty?

W niniejszej sprawie istotne jest ustalenie, czy balkon jest częścią wspólną. O status balkonu spierano się przez wiele lat i nadal do tej pory można powiedzieć, że balkon ma dwojaki status. Przede wszystkim należy więc sięgnąć do ustawy o własności lokali. Zgodnie więc z art. 2 samodzielny lokal mieszkalny może stanowić odrębną nieruchomość. Samodzielnym lokalem zaś jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Balkon jest więc pomieszczeniem pomocniczym będącym zarazem częścią składową lokalu, a więc stanowi jego część. Jeśli pan Mariusz jest właścicielem mieszkania, pan Mariusz jest również właścicielem balkonu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 października 2002 r., sygn. akt III RN 153/01.

Zgodnie zaś z art. 3 ust. 2 tej samej ustawy nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokalu. W związku z tym elewacja jest częścią wspólną i zarządza nią wspólnota mieszkaniowa. Aby więc jednoznacznie rozstrzygnąć, czy balkon należy do mieszkania pana Mariusza, czy do nieruchomości wspólnej, należy stwierdzić, czy służy on wyłącznie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pana Mariusza i jego rodziny. W doktrynie podkreśla się, że status prawny balkonu jest uzależniony od okoliczności konkretnego przypadku i trudno z góry określać, jaki on będzie miał status. Jednakże balkon przynależny tylko do jednego mieszkania, z którego korzystają właściciele tylko jednego mieszkania, z reguły uznawany jest jako jego pomieszczenie pomocnicze.

Zobacz również: Montaż rolet zewnętrznych w bloku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Montaż klimatyzatorów bez zgody spółdzielni

Należy również pamiętać, że te elementy konstrukcyjne i architektoniczne, które trwale łączą balkon z budynkiem, są już częścią wspólną i w związku z tym wydatki i remonty obciążają wspólnotę. Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 7 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 10/08.

Kwestie te są niezwykle istotne, gdyż właśnie od tego zależy, kto ma prawo podjąć taką decyzję o zamontowaniu klimatyzatorów. Z jednej strony są one na terenie balkonu i pan Mariusz mógłby się tak bronić, gdyż są na terenie balkonu, który jest własnością pana Mariusza. Patrząc z tego punktu widzenia, pan Mariusz miał prawo tak postąpić, czyli wykonać montaż klimatyzacji bez zgody spółdzielni.

Jednakże, jak rozumiem, klimatyzatory te są zamontowane na elewacji budynku. I to już może być problematyczne, gdyż elewacja i elementy konstrukcyjne balkonu należą już do nieruchomości wspólnej i wówczas rzeczywiście wspólnota mogłaby zmusić pana Mariusza do ich demontażu.

Nie wiem, jakie jest stanowisko wspólnoty w tej sprawie, czy przeszkadzają komuś te klimatyzatory, czy zgłaszane były jakieś obiekcje. W razie wystąpienia sporu w sprawie montażu klimatyzacji na elewacji bez zgody wspólnoty trudno orzec, jakie byłyby skutki i konsekwencje. Gdyby sprawa dotarła do sądu, wówczas naprawdę trudno przewidzieć wynik. Kwestie związane z balkonami przez wiele lat były przedmiotem kontrowersji prawnych, a nawet zajęcie przez Sąd Najwyższy stanowiska w tej sprawie również nie rozwiązało wszystkich problemów. Niewątpliwie, gdyby chodziło jednoznacznie o elewację, zgoda wspólnoty byłaby niezbędna. Tymczasem balkon jest miejscem o niejako podwójnym statusie, uzależnionym od okoliczności danego przypadku.

Trudno w związku z tym jednoznacznie powiedzieć, czy pan Mariusz postąpił zgodnie z prawem, czy też nie. Teoretycznie montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty jest czynnością, do której był uprawniony pan Mariusz, jednakże nie można na pewno stwierdzić, czy mimo wszystko wspólnota w razie jakiegoś sporu nie mogłaby zmusić pana Mariusza do zdjęcia ich z elewacji, gdyż balkon pod pewnymi względami może stanowić zarówno własność pana Mariusza, jak i nieruchomość wspólną.

Zobacz również: Montaż klimatyzacji w bloku przepisy

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Remont łazienki w bloku

Pani Anna mieszka w bloku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową. Zamierzała przeprowadzić gruntowny remont swojej łazienki. Chciała wymienić rury, więc musiała uzyskać zgodę zarządu, gdyż instalacja wodno-kanalizacyjna jest częścią wspólną budynku. Po przedstawieniu planu remontu i otrzymaniu pozwolenia od wspólnoty pani Anna mogła bez przeszkód rozpocząć prace remontowe.

 

Montaż markizy na balkonie

Pan Marek, który mieszka na ostatnim piętrze bloku, postanowił zamontować markizę na balkonie, by chronić się przed słońcem. Pomimo iż balkon był częścią jego mieszkania, zarząd wspólnoty poinformował go, że montaż markizy wymaga uzyskania zgody, ponieważ zmienia wygląd elewacji – elementu nieruchomości wspólnej. Pan Marek musiał więc przygotować projekt i uzyskać pozwolenie od zarządu, aby zrealizować swoje plany.

 

Wymiana okien

Państwo Kowalscy postanowili wymienić stare, nieszczelne okna na nowe, bardziej energooszczędne. Mimo że okna są częścią ich mieszkania, zmiana ich wyglądu i specyfikacji technicznej wymagała akceptacji wspólnoty mieszkaniowej ze względu na wpływ na jednolity wygląd budynku. Po przedstawieniu projektu i uzyskaniu niezbędnych zgód państwo Kowalscy mogli przystąpić do wymiany okien.

Podsumowanie

Podsumowując, przeprowadzenie remontu w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową wymaga przestrzegania specyficznych zasad prawnych. Kluczowe jest zrozumienie różnic między własnością prywatną a częściami wspólnymi budynku. Warto pamiętać, że przed wprowadzeniem zmian, które mogą wpłynąć na strukturę lub wygląd nieruchomości wspólnej, należy uzyskać zgodę wspólnoty. Znajomość prawa może zapobiec potencjalnym nieporozumieniom i konfliktom z zarządem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej porady prawnej dotyczącej remontu Twojego mieszkania? Skorzystaj z naszych usług doradztwa online i przygotowania niezbędnych pism – szybko, profesjonalnie i zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Już dziś skontaktuj się z nami za pomocą formularza umieszczonego pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r., sygn. akt III CZP 10/08
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2002 r., sygn. akt III RN 153/01

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »