Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja mieszkania kupionego na firmę na rynku wtórnym

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-12-30

Noszę się z zamiarem kupna mieszkania na firmę. Mieszkanie będzie kupione na rynku wtórnym. Jak będzie wyglądać jego amortyzacja? Ile wyniesie? Czy tę amortyzację odlicza się tylko od dochodów uzyskanych z wynajmu tej nieruchomości, czy z całego dochodu firmy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Amortyzacja mieszkania kupionego na firmę na rynku wtórnym

Odpis amortyzacyjny mieszkania

Amortyzacja, a dokładniej odpis amortyzacyjny, w uproszczeniu, nie pomniejsza bezpośrednio dochodu, a pomniejsza przychód, przez to dochód jest mniejszy. Jeśli mieszkanie będzie wykorzystywane w działalności, to taki przychód łączy się z pozostałym przychodem z działalności, jak i koszty łączą się z pozostałymi kosztami, w tym odpisy amortyzacyjne.

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Podstawowa stawka amortyzacji dla lokali mieszkalnych to 1,5% (roczna stawka amortyzacyjna) – co wynika wprost z załącznika nr 1, poz. 1 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz.U.2012.361 j.t. ze zm – dalej jako u.PIT]. Przyspieszenie amortyzacji, czyli podwyższenie ww. stawki amortyzacji możliwe jest jedynie przy użyciu mechanizmu indywidualnego ustanawiania stawek. Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 u.PIT może Pan zastosować przyspieszoną amortyzację dla używanych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków (lokali) i budowli [innych od budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%] niż 10 lat (czyli maksymalna stawka to 10% rocznie), z wyjątkiem:

a) trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 Klasyfikacji i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem,

b) kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m3, domków kempingowych i budynków zastępczych
dla których okres amortyzacji – nie może być krótszy niż 3 lata.

Środki trwałe, o których mowa powyżej, uznaje się za używane – jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy. Innymi słowy, mieszkanie z rynku wtórnego można zamortyzować w 10 lat, jeśli można wykazać, że przed nabyciem było wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

Dla jasności dodam, że podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się co do zasady w razie odpłatnego nabycia – cenę nabycia. Zaś zgodnie z ustawą za cenę nabycia uznaje się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania – w tym m.in. koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług (z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług). Alternatywnie – można ustalić też wartość początkową lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł (art. 22g ust. 10 u.PIT), przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości [na ogół jednak nie jest to korzystne rozwiązanie].

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Książeczka czynszowa po zmianie właściciela mieszkania

Książeczka czynszowa po zmianie właściciela mieszkania

Wiele lat temu kupiłem (traktując to jako inwestycję) mieszkanie od cioci, która obawiała się, że nie będzie w stanie w przyszłość go...

Nabycie działki pod budynkiem mimo braku zgody jednego członka wspólnoty

Nabycie działki pod budynkiem mimo braku zgody jednego członka wspólnoty

Jestem współwłaścicielem mieszkania w 3-piętrowym budynku, który ma 4 mieszkania. Wiele lat temu mieszkania te zostały wykupione od miasta. Przed kilku laty...

Zmiana lokalu użytkowego na kilka mieszkalnych

Zmiana lokalu użytkowego na kilka mieszkalnych

Zarządzamy małą spółdzielnią mieszkaniową. Nowy nabywca lokalu użytkowego chce zmienić go na kilka lokali mieszkalnych, przebijając się do klatki...

Wypowiedzenie najmu mieszkania socjalnego z powodu wysokich zarobków na członka rodziny

Moja mama otrzymała list z ADM, w którym wypowiadają jej umowę najmu mieszkania socjalnego, gdyż wedle nich ma za wysokie zarobki na członka...

 

Wyższe koszty eksploatacji dla lokatora niebędącego członkiem spółdzielni, dlaczego?

W 2016 r. w ramach darowizny rodzice przepisali na mnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mieszkanie. Jednocześnie zostali wykreśleni...

 

Niedostosowanie statutu spółdzielni do przepisów

Niedostosowanie statutu spółdzielni do przepisów

Statut spółdzielni nie został uchwalony na dwóch kolejnych WZ, ustawa z września 2017 nakłada taki obowiązek na zarządców. Jutro mija termin...

Zwrot zwaloryzowanej wartości partycypacji

Sprawa dotyczy kwestii obowiązującej ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Poniżej...

 

Problem z wymeldowaniem siostry

Problem z wymeldowaniem siostry

Kilka lat temu wybudowałam dom i pozwoliłam, żeby zamieszkał w nim mój ojciec i moja siostra (bez żadnych opłat, za wszystko ja płacę)....

Roszczenia właściciela mieszkania po zakończeniu najmu

Roszczenia właściciela mieszkania po zakończeniu najmu

Zakończyłem umowę najmu. Właściciel podczas oddania mieszkania nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. Po dwóch tygodniach zauważył, że sofa, którą...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »