Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak zapłaty za wynajem działki pod garaż

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-01

Mam problem z osobą, której wynajmuję działkę pod garaż „blaszak”. Sam garaż jest własnością wynajmującego. Moją własnością jest tylko działka. Mamy spisaną umowę najmu tej działki. Niestety, mimo że w umowie jest zaznaczone, że opłata za działkę powinna być wnoszona co miesiąc, to od 10 miesięcy nie mam zapłaty. Wysyłałam już wezwania do zapłaty, ale niestety nie otrzymałam ani pieniędzy, ani jakiejkolwiek odpowiedzi. Mam dość tego człowieka. Chciałabym, aby usunął się z mojej działki razem z garażem, ale nie wiem, jak mam to zrobić, aby było zgodne z prawem. Proszę mi doradzić!

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Skoro czynsz powinien być płacony miesięcznie, a nie otrzymała Pani go od 10 miesięcy – zaktualizowały się przesłanki do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Niezależnie od tego, co postanowiono w umowie najmu, taka możliwość wynika z samej ustawy – zgodnie z treścią art. 672 Kodeksu cywilnego, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Oznacza to, że w tej sytuacji bez żadnych dodatkowych warunków może Pani wypowiedzieć umowę najmu.

W tym celu powinna Pani wysłać pismo do najemcy zatytułowane „wypowiedzenie najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia” i wręczyć je lub wysłać listem poleconym. Proszę się powołać na przytoczony przepis w treści wypowiedzenia. Jednocześnie proszę zakreślić najemcy termin np. 7-dniowy na wydanie Pani działki, tj. usunięcie blaszaka i postraszyć powództwem tak o zapłatę, jak i eksmisję, jeśli działki nie wyda.

Zgodnie bowiem z treścią art. 675 § 1 Kodeksu cywilnego – po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym.

Jeżeli jednak najemca nie zastosuje się do wezwania i nie usunie garażu, będzie Pani musiała wystąpić do sądu z powództwem o wydanie działki. Dopiero bowiem prawomocne orzeczenie sądu będzie dawało Pani możliwość przymusowego usunięcia blaszaka najemcy z działki.

Jeżeli najemca nie wyprowadzi się dobrowolnie i zajdzie konieczność występowania z powództwem, to oczywiście za czas pomiędzy wypowiedzeniem umowy a fizyczną eksmisją nadal może Pani żądać zapłaty za korzystanie z działki w ramach tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Jego wysokość odpowiada rynkowym stawkom czynszu najmu, więc w pewnym sensie można go zrównać z dotychczasowym czynszem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »