Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co teraz zrobić, aby zostać najemcą lokalu po ojcu?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2019-02-27

Mieszkałam w lokalu komunalnym z rodzicami do 25 roku życia, wtedy właśnie rodzice się rozwiedli, a ja wzięłam ślub i z moim mężem zaczęliśmy wynajmować mieszkanie. Tak więc od kilku lat tam nie mieszkam, ale jestem w dalszym ciągu zameldowana wraz z dwójką moich dzieci. Tato był najemcą mieszkania. Od trzech lat poważnie chorował, niestety zmarł tydzień temu – do końca się nim opiekowałam. W tym mieszkaniu mieszkała z nim kobieta bez ślubu. Co muszę teraz zrobić, aby zostać najemcą tego lokalu po ojcu?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Przedstawiona sytuacja stanowi nie tylko wyzwanie w zakresie osobistym, ale także prawnym i organizacyjnym.

Wstąpienie w prawo najmu uregulowano w artykule 691 Kodeksu cywilnego (K.c.), który stanowi:

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.”

Przesadą byłoby mówić, jakoby Pani „musiała” cokolwiek robić; rozsądek zaś podpowiada podjęcie określonych czynności formalnych – zwłaszcza w relacjach z właścicielem danego mieszkania (zapewne faktycznie z administracją, reprezentującą odnośną gminę). W ważnych sprawach należy korzystać z formy pisemnej. Pisma składa się (np. w sekretariacie) za pokwitowaniem przyjęcia lub wysyłać listami poleconymi (i to „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przede wszystkim chodzi o to, że do wstąpienia w prawo najmu dochodzi z mocy prawa (łacińskie: ex lege); taka regulacja prawna może mieć różne następstwa (także z uwagi na praktyki wynajmujących lokale). Jedni wynajmujący akceptują wstąpienie w prawo najmu przez określoną osobę (określone osoby) i dość szybko formalizują relacje z nowym najemcą (nowymi najemcami). W praktyce mogłoby wystarczyć podpisanie załącznika (np. nazwanego „aneksem”) do wcześniej zawartej umowy najmu, jednak dość często proponuje się osobie wstępującej w prawo najmu zawarcie nowej umowy najmu – w takim przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność. Nowa umowa może znacząco (być może na niekorzyść najemcy) różnić się od umowy zawartej wcześniej; w przypadku mieszkań komunalnych propozycja zawarcia nowej umowy najmu (zwłaszcza w takim kontekście) może mieć na celu ograniczenie uprawnień najemcy w związku z ewentualnym przyszłym zbywaniem mieszkania komunalnego (np. uprawnień do korzystania z bonifikaty, które to uprawnienia są często związane z długością trwania umowy najmu). Ogólnie rzecz ujmując: także w innych okolicznościach należy unikać podpisywania czegokolwiek bez wcześniejszego dokładnego przeczytania i zaakceptowania całej treści, z którą wiąże się podpis.

Wstąpienie w prawo najmu niekiedy bywa niedogodne dla wstępującego w prawo najmu (np. dla dziecka najemcy, które mieszkało z najemcą przez parę miesięcy przed jego śmiercią). Także w takich sytuacjach dobrze jest formalnie doprowadzić do rozwiązania umowy najmu – nowy najemca (który wstąpił w prawo najmu) powinien umowę najmu wypowiedzieć (w sposób dający się udowodnić) oraz oficjalnie „zdać klucze” (przydać się może także protokół ze szczegółowym opisaniem stanu mieszkania, być może nawet z załączoną dokumentacją zdjęciową lub nagraniem na nośniku danych). Wspominam również o tym aspekcie, ponieważ zdarza się, że wynajmujący po dłuższym czasie (np. po roku) od wstąpienia w prawo najmu występują na drogę sądową o zasądzenie czynszu (i opłat).

Przedstawiony przez Panią opis sytuacji może budzić wątpliwości, więc należy zwrócić uwagę na określone warianty – w kontekście ustawowych przesłanek wstąpienia w prawo najmu. Przede wszystkim, bez znaczenia prawnego (niezależnie od różnych względów, np. sentymentalnych) jest to, gdzie Pani mieszkała w przeszłości. Podstawowe znaczenie (dla wstąpienia w prawo najmu) ma to, czy Pani stale zamieszkiwała ze swym tatą „do chwili jego śmierci”; chodzi o zamieszkiwanie (i to stale), a nie o towarzyszenie w odchodzeniu z tego świata. Jeżeli Pani zamieszkiwała ze swym tatą stale „do chwili jego śmierci”, to zapewne wstąpiła Pani w prawo najmu (z mocy prawa) – jeżeli zaś nie została spełniona ta przesłanka ustawowa, to Pani nie wstąpiła w prawo najmu.

Wyżej napisałem „zapewne”, bo proszę się liczyć z tym, że dotyczący owego mieszkania aspekt formalny (za życia Pani taty) mógł ulec zmianie. Pani napisała (między innymi) – cytuję: „mieszkała z nim kobieta bez ślubu”. Nie można zupełnie wykluczyć, że owa kobieta stała się (za życia Pani taty) współnajemcą danego mieszkania – jeżeli do tego doszło, to ta pani stała się jedynym najemcą tegoż mieszkania po śmierci Pani taty. Poza tym czasami mają miejsce „ciche śluby”; zapewne sam odpis aktu zgonu (w Polsce wydawany na ogół wkrótce po śmierci człowieka) zawiera prawidłowe dane o stanie cywilnym taty, ale (na wszelki wypadek) sygnalizuję, że w sytuacji zagrożenia śmiercią prawnie dopuszczalne jest zawarcie małżeństwa ze znacznym ograniczeniem formalności – art. 9 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.). W jednym mieszkaniu ludzie bez ślubu żyją dość często i jedynie czasami jest to pożycie „jak mąż i żona” (tradycyjnie określane mianem „konkubinatu”). Podstawowe znaczenie (dla wstąpienia w prawo najmu) ma to, czy owa kobieta jedynie współmieszkała z Pani tatą (np. dla „podzielenia się rachunkami” lub udzielania tacie pomocy), czy też Państwo ci żyli ze sobą „jak mąż i żona” (w ramach związku nieformalnego). W przypadku wspólnego nieformalnego pożycia prawdopodobne może być wstąpienie w prawo najmu przez tę kobietę; być może wspólnie z Panią (jeżeli Pani wstąpiła w prawo najmu) – proszę zwrócić uwagę na to, że wstąpić w prawo najmu po jednym najemcy może więcej niż jeden człowiek.

W zakresie wyzwań organizacyjnych trudno jest doradzać cokolwiek – poza „trzymaniem ręki na pulsie”. Niekiedy spore znaczenie ma to, kto pierwszy zaczyna załatwiać formalności (np. związane z wstąpieniem w prawo najmu). Czasami sprawy są załatwiane zgodnie – zarówno między osobami wspólnie wstępującymi w prawo najmu, jak też w relacjach z wynajmującym lub reprezentującą go administracją. Samo zameldowanie Pani „pod danym adresem” może przemawiać na rzecz wstąpienia w prawo najmu przez Panią, ale proszę się liczyć ze sporem i związanymi z nim okolicznościami – np. z przeprowadzaniem postępowania sprawdzającego na okoliczność Pani rzeczywistego zamieszkiwania w danym mieszkaniu stale „do chwili śmierci” Pani taty (np. przez „rozpytywanie” osób mieszkających w pobliżu). W sytuacji spornej zasadne może okazać się wytoczenie powództwa o ustalenie, że doszło (albo nie doszło) do wstąpienia w prawo najmu – konstrukcję prawną powództwa o ustalenie przewidziano w artykule 189 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który brzmi: „Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.”. Proszę pamiętać o tym, że obowiązek meldunkowy oznacza obowiązek zameldowania pod adresem rzeczywistego zamieszkiwania.

Wynik Pani starań trudno przewidzieć, bo przecież nie można wykluczyć również starań tamtej kobiety o sformalizowanie stosunku najmu – jeżeli wstąpiła ona w prawo najmu (w takiej sytuacji najem mógłby przysługiwać zarówno jej, jak i Pani). Jak napisałem, podstawowe znaczenie dla wstąpienia przez Panią w prawo najmu ma to, czy Pani mieszkała ze swym tatą „aż do jego śmierci”, a nie samo zameldowanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca okresowa za granicą a ryzyko utraty mieszkania od gminy

Jestem najemcą mieszkania komunalnego od 20 lat. Zameldowany wraz ze mną jest mój syn. Od pewnego czasu pracuję za granicą, do domu przyjeżdżam co kilka miesięcy, czynsz płacę regularnie i jestem w kontakcie telefonicznym z administracją. Syn wkrótce podejmuje studia za granicą. Możliwe, że po ich ukończeniu będzie chciał wrócić do Polski. Nie chcielibyśmy rezygnować z mieszkania, zwłaszcza że nasza sytuacja może się zmienić i oboje wrócimy z powrotem kraju. Myśleliśmy o tym, aby moi rodzice się tu przeprowadzili, aby zadbać o mieszkanie. Są jednak właścicielami własnego mieszkania w tej samej dzielnicy. Nie wiem, czy prawo dopuszcza taką możliwość pod naszą tymczasową nieobecność. Potrzebuję zatem wskazówek, jak rozstrzygnąć tę sprawę, zwłaszcza w świetle uchwalonej przez sejm nowelizacji. Co najlepiej w tej sytuacji zrobić?

Usunięcie żony z najmu mieszkania komunalnego po wyprowadzeniu się

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, które otrzymaliśmy razem z żoną i oboje jesteśmy najemcami. Od 2 lat jesteśmy po rozwodzie, była żona wyprowadziła się 19 miesięcy temu do swojego partnera, 4 miesiące temu wymeldowała się z mieszkania, za nic nie płaci. W wyroku rozwodowym sąd przyznał jej mały pokój, w którym mieszka nasza pełnoletnia córka. Chciałbym usunąć byłą żonę z najmu, jak to zrobić?

Jak dokonać zamiany mieszkania komunalnego na spółdzielcze?

Potrzebuję porady w zakresie zamiany mieszkania kwaterunkowego (komunalnego) na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Moja babcia jest głównym najemcą mieszkania od gminy, ja z moją niepełnoletnią córką jesteśmy u niej zameldowane, ale tam nie mieszkamy. Mój mąż przed kilku laty dostał w spadku po swojej babci spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Sprawy spadkowe są uregulowane. Ze względu na stan zdrowia babci postanowiliśmy obydwa te mieszkania zamienić na jedno większe, abyśmy wszyscy razem zamieszkali. Znaleźliśmy rodzinę, która ma duże mieszkanie – spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i chcą się z nami zamienić, tylko nikt w gminie nie umie mi odpowiedzieć, jak to zrobić. Właścicielami tego dużego mieszkania jest matka z dorosłymi dziećmi (dzieci odziedziczyły ułamkową część po zmarłym ojcu). Proszę o pomoc, jak możemy zamienić te mieszkania?

Przepisanie umowy najmu mieszkania komunalnego na synową

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym wraz z 80-letnią teściową, która jest w umowie najemcą tego mieszkania. Mieszka ze mną również mój dorosły syn, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce i wymaga pomocy osób trzecich. Porusza się na wózku inwalidzkim. Nasze dochody to renta rodzinna + renta socjalna w wysokości 2190, teściowa ma emeryturę 1200 zł. Mój mąż zmarł 2 lata temu. Czy jako synowa mogę przepisać stosunek najmu na siebie na miejsce teściowej? Mieszkam tam stale od 1987 r.

Oświadczenie o braku roszczeń do mieszkania

Dwa lata temu rozwiodłem się. Mieszkałem z żoną w mieszkaniu komunalnym, którego jestem głównym najemcą. Była żona nigdy nie była w tym mieszkaniu zameldowana. Teraz przy zamianie mieszkania administracja odmawia, gdyż chce od byłej żony oświadczenia o braku roszczeń do tego mieszkania komunalnego. Czy to możliwe? Jak to wygląda w świetle prawa?

Sfinansowanie wykupu mieszkania komunalnego z bonifikatą w zamian za darowiznę

Od kilkunastu lat mieszkam wraz z żoną i córką w mieszkaniu komunalnym, gdzie zameldowani są również moi teściowie. Teściowa jest głównym najemcą mieszkania. Uchwała Prezydenta Miasta przewiduje, że wykorzystanie bonifikaty przy wykupie takiego mieszkania jest możliwe jeszcze przez 3 tygodnie. Wniosek o wykup z bonifikatą może złożyć teściowa. Niestety ona nie posiada środków na ten cel, a na dodatek ma obciążenia komornicze. Ja dysponuję środkami, żeby to mieszkanie wykupić. Chciałbym sfinansować wykup przez teściową, a następnie ona darowałaby je naszej córce. Nie chciałbym jednak spłacać jej długów. Teściowa zgadza się na darowiznę na rzecz swojej 18-letniej wnuczki. Mieszkanie nie jest zadłużone. Czy w przedstawionej sytuacji możliwy jest wykup i darowizna?

Wykup mieszkania komunalnego od gminy a dług głównego najemcy

Chciałabym wykupić mieszkanie komunalne od gminy, za które płacę od 30 lat i jestem tam zameldowana wraz ojcem i córką. Ojciec ma dług ok. 40 tys. zł, a to on jest głównym najemnicą. Od pół roku ojciec pobiera rentę rodzinną po śmierci mamy w wysokości najniższej krajowej. Miesiąc temu otrzymał pismo o zajęciu komorniczym swojego świadczenia. Jak mogę wykupić mieszkanie, aby nie zostać obciążona nieswoim długiem? Po wykupie tata chce przekazać mi to mieszkanie. Proszę o poradę!

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »