Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-06-30

Mój mąż zmarł 10 lat temu. Nasz syn ma obecnie 34 lata, ciągle mieszka ze mną i nie pracuje. Twierdzi, że należy mu się część spadku i prawo mieszkania. Dodatkowo syn posiada mieszkanie po dziadku. Nie stać mnie na spłatę syna, a nie chcę z nim dłużej żyć, to mnie wyczerpuje. Co mam zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Jeśli mieszkanie, w którym Pani mieszka, było w części własnością Pani byłego męża, to niestety Pani syn ma prawo do udziału we współwłasności mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku płacić za media czy czynsz. Szkoda, że czekała Pani aż tak długo, tolerując taki stan rzeczy, bo przez 10 lat miałaby Pani już uzbieraną sporą sumę na poczet rozliczenia się z synem.

Ale po kolei. Syn jest spadkobiercą po ojcu, udział w mieszkaniu prawnie mu się należy Jednak zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”. Ciężarem jest m.in. czynsz. Zużyte media to bezdyskusyjny obowiązek zapłaty od syna, jeśli mieszka w mieszaniu.

Syn nie pracuje. Jednak – jeśli podsumuje Pani, to co musiałby zapłacić – 1/4 czynszu za 10 lat, wyszłaby spora kwota. Mogłaby Pani potrącić ją z należności, z której musiałaby Pani spłacić syna w wyniku podziału spadku. Ale należałoby mieć przynajmniej wyrok sądowy w tym zakresie albo w toku postępowania o dział spadku żądać przez sąd rozliczenia zapłaty za czynsz za okres 10 lat. Tu syn może podnieść przedawnienie 3-letnie, ale chodzi o zwrot nakładów – więc można próbować obalić ten zarzut.

Powiedzmy więc – w toku postanowienia o dział spadku mieszkanie zostałoby wycenione na 100 tys. zł. Pani udział to 1/2 plus 1/4 ze spadku po mężu, w sumie 3/4. Udział syna to 1/4. W tym wypadku przyjmując ok. 25 tys. zł. Czynsz miesięczny wynosi 600 zł, 150 zł powinno być regulowane przez niego (1/4 ) plus 1/2 za media, w zależności od kwot – powiedzmy 100 zł miesięcznie, co rocznie daje Pani 3000 zł rocznie, przez 10 lat – 30 tys. Łatwo wyliczyć, że synowi nie należałoby się nic fizycznie ze spłaty ze spadku.

Inaczej trudno się będzie Pani go pozbyć, ale dalsze utrzymywanie go nie ma sensu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »