Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mój mąż zmarł 10 lat temu. Nasz syn ma obecnie 34 lata, ciągle mieszka ze mną i nie pracuje. Twierdzi, że należy mu się część spadku i prawo mieszkania. Dodatkowo syn posiada mieszkanie po dziadku. Nie stać mnie na spłatę syna, a nie chcę z nim dłużej żyć, to mnie wyczerpuje. Co mam zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Współwłasność mieszkania

Jeśli mieszkanie, w którym Pani mieszka, było w części własnością Pani byłego męża, to niestety Pani syn ma prawo do udziału we współwłasności mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku płacić za media czy czynsz. Szkoda, że czekała Pani aż tak długo, tolerując taki stan rzeczy, bo przez 10 lat miałaby Pani już uzbieraną sporą sumę na poczet rozliczenia się z synem.

Ale po kolei. Syn jest spadkobiercą po ojcu, udział w mieszkaniu prawnie mu się należy Jednak zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”. Ciężarem jest m.in. czynsz. Zużyte media to bezdyskusyjny obowiązek zapłaty od syna, jeśli mieszka w mieszaniu.

Podział spadku

Syn nie pracuje. Jednak – jeśli podsumuje Pani, to co musiałby zapłacić – 1/4 czynszu za 10 lat, wyszłaby spora kwota. Mogłaby Pani potrącić ją z należności, z której musiałaby Pani spłacić syna w wyniku podziału spadku. Ale należałoby mieć przynajmniej wyrok sądowy w tym zakresie albo w toku postępowania o dział spadku żądać przez sąd rozliczenia zapłaty za czynsz za okres 10 lat. Tu syn może podnieść przedawnienie 3-letnie, ale chodzi o zwrot nakładów – więc można próbować obalić ten zarzut.

Powiedzmy więc – w toku postanowienia o dział spadku mieszkanie zostałoby wycenione na 100 tys. zł. Pani udział to 1/2 plus 1/4 ze spadku po mężu, w sumie 3/4. Udział syna to 1/4. W tym wypadku przyjmując ok. 25 tys. zł. Czynsz miesięczny wynosi 600 zł, 150 zł powinno być regulowane przez niego (1/4 ) plus 1/2 za media, w zależności od kwot – powiedzmy 100 zł miesięcznie, co rocznie daje Pani 3000 zł rocznie, przez 10 lat – 30 tys. Łatwo wyliczyć, że synowi nie należałoby się nic fizycznie ze spłaty ze spadku.

Inaczej trudno się będzie Pani go pozbyć, ale dalsze utrzymywanie go nie ma sensu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl