Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-06-30

Mój mąż zmarł 10 lat temu. Nasz syn ma obecnie 34 lata, ciągle mieszka ze mną i nie pracuje. Twierdzi, że należy mu się część spadku i prawo mieszkania. Dodatkowo syn posiada mieszkanie po dziadku. Nie stać mnie na spłatę syna, a nie chcę z nim dłużej żyć, to mnie wyczerpuje. Co mam zrobić, żeby nie mieszkać z synem?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Jeśli mieszkanie, w którym Pani mieszka, było w części własnością Pani byłego męża, to niestety Pani syn ma prawo do udziału we współwłasności mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie ma obowiązku płacić za media czy czynsz. Szkoda, że czekała Pani aż tak długo, tolerując taki stan rzeczy, bo przez 10 lat miałaby Pani już uzbieraną sporą sumę na poczet rozliczenia się z synem.

Ale po kolei. Syn jest spadkobiercą po ojcu, udział w mieszkaniu prawnie mu się należy Jednak zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”. Ciężarem jest m.in. czynsz. Zużyte media to bezdyskusyjny obowiązek zapłaty od syna, jeśli mieszka w mieszaniu.

Syn nie pracuje. Jednak – jeśli podsumuje Pani, to co musiałby zapłacić – 1/4 czynszu za 10 lat, wyszłaby spora kwota. Mogłaby Pani potrącić ją z należności, z której musiałaby Pani spłacić syna w wyniku podziału spadku. Ale należałoby mieć przynajmniej wyrok sądowy w tym zakresie albo w toku postępowania o dział spadku żądać przez sąd rozliczenia zapłaty za czynsz za okres 10 lat. Tu syn może podnieść przedawnienie 3-letnie, ale chodzi o zwrot nakładów – więc można próbować obalić ten zarzut.

Powiedzmy więc – w toku postanowienia o dział spadku mieszkanie zostałoby wycenione na 100 tys. zł. Pani udział to 1/2 plus 1/4 ze spadku po mężu, w sumie 3/4. Udział syna to 1/4. W tym wypadku przyjmując ok. 25 tys. zł. Czynsz miesięczny wynosi 600 zł, 150 zł powinno być regulowane przez niego (1/4 ) plus 1/2 za media, w zależności od kwot – powiedzmy 100 zł miesięcznie, co rocznie daje Pani 3000 zł rocznie, przez 10 lat – 30 tys. Łatwo wyliczyć, że synowi nie należałoby się nic fizycznie ze spłaty ze spadku.

Inaczej trudno się będzie Pani go pozbyć, ale dalsze utrzymywanie go nie ma sensu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Stawka dla właścicieli miejsc postojowych

Powierzchnia użytkowa lokali + miejsc postojowych wynosi 3421,60m2 (342160 udziałów), w tym: lokali 3030,10 m2, miejsc postojowych...

Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może zmienić lub zlikwidować zapis w układzie zbiorowym?

Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może zmienić lub zlikwidować zapis w układzie zbiorowym pracy dotyczący nagród jubileuszowych...

Roszczenie o odszkodowanie za wady mieszkania

Pięć miesięcy temu sprzedałam mieszkanie, a w tej chwili kupujący przysłał mi list, w którym domaga się zwrotu 13 000 zł odszkodowania za...

Czy matka może cofnąć prawo własności mieszkania?

Około 15 lat temu rodzice przepisali na mnie i moją małżonkę mieszkanie spółdzielcze. W 2008 r. wykupiliśmy je, tzn. ja i moja żona, na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »