Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy kurator spadku ma obowiązek poinformować najemców o sprzedaży nieruchomości?

Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-27

Wynajmuję lokal w kamienicy, której właściciel zmarł i obecnie spadkiem po nim (a więc także kamienicą) zarządza kurator spadku wyznaczony przez sąd. Dowiedziałem się nieoficjalnie, że prawdopodobnie kamienica została sprzedana. Czy kurator mógł ją sprzedać bez powiadamiania o tym najemców? Czy mogę zwrócić się do sądu z zapytaniem, czy kamienica została sprzedana, a jeśli tak, to kto jest nabywcą?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Szanowny Panie Wojciechu

Ustosunkowując się do zadanego przez Pana pytania, uprzejme wyjaśniam, co następuje.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej k.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej k.p.c.

Z treści Pana pytania wynika, że najmuje Pan lokal w kamienicy, której właściciel zmarł. Masą spadkową zarządza kurator spadku. Z informacji, które Pan posiada kamienica, w której lokal Pan najmuje została sprzedana. Zastanawia się Pan, czy było to możliwe bez powiadomienia Pana?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 140 k.c. w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Wobec powyższego czy to wynajmujący (właściciel kamienicy), czy też kurator spadku nie ma obowiązku informować najemcy o sprzedaży nieruchomości, chyba że najemca ma prawo pierwokupu. Wskazać nadto należy na treść art. 678 k.c., zgodnie z którym w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Powyższe uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.

Jako najemca nie ma Pan także interesu prawnego w wystąpieniu do ksiąg wieczystych z zapytaniem, czy nieruchomość została sprzedana.

Pragnę jednocześnie poinformować, że serwis ePorady24.pl świadczy także usługi w zakresie sporządzania pism procesowych, reprezentacji przed sądowej oraz sądowej.

Z poważaniem

Radca prawny Marek Gola

serwis: www.ePorady24.pl

Dbamy o Twoje prawa!

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »