Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy matka może cofnąć prawo własności mieszkania?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-06-28

Około 15 lat temu rodzice przepisali na mnie i moją małżonkę mieszkanie spółdzielcze. W 2008 r. wykupiliśmy je, tzn. ja i moja żona, na własność. Ojciec zmarł, z nami została matka, obecnie 90-letnia osoba. Teraz twierdzi, że mieszkanie jest jej. Czy matka może cofnąć prawo własności? Czy do nieruchomości mają jakieś prawa moje siostry?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof
Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że mamy do czynienia ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. W takiej sytuacji zasadne jest ustalenie, czy Pana rodzice nie mieli w spółdzielni wpłaconego wkładu. Pozwolę sobie wskazać, że dla każdego lokalu będącego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej spółdzielnia winna prowadzić teczki – jedna mieszkaniowa, druga dla potrzeb księgowych. W teczce mieszkaniowej znajdują się dokumenty dotyczące historii zamieszkiwania w lokalu, w teczce księgowej gromadzi się natomiast dokumentację związaną z opłatami związanymi z utrzymaniem lokalu. Z drugiej teczki (księgowej) powinno wynikać, czy był wpłacony przez rodziców wkład, a jeżeli był to w jakiej wysokości.

W chwili obecnej jeżeli przed notariuszem to Pan z żoną wykupował mieszkanie, to znaczy, że mama ani siostry nie mają nic do niego, a prawo do jego rozporządzenia przysługuje wyłącznie Panu i żonie. Matka i siostry co najwyżej mogą domagać się podziału wkładu, o ile takowy był w ogóle wpłacony do spółdzielni. Wówczas wkład ten podlega podziałowi na pół (połowa mamy, połowa ojca) i część ojca podlega dziedziczeniu na „normalnych zasadach – tak jak w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »