Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Michał Soćko • Opublikowane: 2017-08-09 • Aktualizacja: 2021-12-14

Najemcy mają umowę do końca września zawartą na warunkach najmu okazjonalnego bez prawa do skrócenia umowy. Zdali mieszkanie dwa miesiące temu protokołem zdawczo-odbiorczym. Znalazłam nowych najemców od od dwóch tygodni. Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle? Niestety na protokole napisałam, że mieszkanie jest zdane w stanie dobrym. W trakcie szykowania go do ponownego wynajęcia okazało się, iż wiele usterek było zatuszowanych.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Odszkodowanie za uszkodzenia

Kwestia usterek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeżeli jest podpisany protokół zdawczo-odbiorczy bez wskazania tych usterek, to będzie Pani bardzo trudno je udowodnić najemcom i żądać od nich odszkodowania za uszkodzenia poza normalne zużycie spowodowane zamieszkaniem.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że umowa najmu okazjonalnego jest zawsze umową zawartą na czas oznaczony, która jednak może być wypowiedziana lub rozwiązana za porozumieniem stron.

Żądanie odbierania czynszu najmu od obu podmiotów jednocześnie w Pani przypadku będzie w mojej ocenie trudne do zrealizowania.

Warunki ubiegania się o odszkodowanie

Po pierwsze czynności takie jak wyrażenie zgody na zdanie lokalu przez najemców w zaproponowanym terminie, odebranie tego lokalu i kluczy do niego potwierdzone protokołem, spisanie liczników i protokołu zdawczo-odbiorczego nie może być odczytane inaczej jak zgoda na rozwiązanie umowy stosownie do wniosku najemców (por. wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie Wydział XII Gospodarczy – Odwoławczy sygn. akt XII Ga 455/14 z dnia 9 stycznia 2015 r.). Jeżeli więc Pani nie sprzeciwiała się opuszczeniu lokalu, to sąd może uznać, że wyraziła Pani zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Po drugie należy mieć na względzie fakt, że z racji faktu wcześniejszej wyprowadzki Pani została wyrządzona szkoda jedynie w wysokości czynszu najmu za lokal w okresie, kiedy nie był wynajmowany. Jest to więc odszkodowanie za ten okres, w którym mogła Pani sądzić, że lokal będzie wynajmowany (zawarła Pani po to umowę na czas określony), a z winy najemców i bezprawnego rozwiązania umowy lokal stał pusty. W momencie kiedy do lokali wprowadzili się nowi najemcy, Pani interesy nie uległy od tej chwili uszczupleniu, a żądanie czynszu i za ten okres jest nieuzasadnione i niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Reasumując, jeżeli przekona Pani sąd, że odebranie lokal nie miało nic wspólnego ze zgodą na wcześniejsze rozwiązanie umowy, może Pani żądać od poprzednich najemców czynszu najmu za okres, kiedy Pani lokal mieszkalny rzeczywiście stał pusty i poniosła Pani szkodę z tego tytułu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »