Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Michał Soćko • Opublikowane: 2017-08-09

Najemcy mają umowę do końca września zawartą na warunkach najmu okazjonalnego bez prawa do skrócenia umowy. Zdali mieszkanie dwa miesiące temu protokołem zdawczo-odbiorczym. Znalazłam nowych najemców od od dwóch tygodni. Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle? Niestety na protokole napisałam, że mieszkanie jest zdane w stanie dobrym. W trakcie szykowania go do ponownego wynajęcia okazało się, iż wiele usterek było zatuszowanych.

Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Kwestia usterek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeżeli jest podpisany protokół zdawczo-odbiorczy bez wskazania tych usterek, to będzie Pani bardzo trudno je udowodnić najemcom i żądać od nich odszkodowania za uszkodzenia poza normalne zużycie spowodowane zamieszkaniem.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że umowa najmu okazjonalnego jest zawsze umową zawartą na czas oznaczony, która jednak może być wypowiedziana lub rozwiązana za porozumieniem stron.

Żądanie odbierania czynszu najmu od obu podmiotów jednocześnie w Pani przypadku będzie w mojej ocenie trudne do zrealizowania.

Po pierwsze czynności takie jak wyrażenie zgody na zdanie lokalu przez najemców w zaproponowanym terminie, odebranie tego lokalu i kluczy do niego potwierdzone protokołem, spisanie liczników i protokołu zdawczo-odbiorczego nie może być odczytane inaczej jak zgoda na rozwiązanie umowy stosownie do wniosku najemców (por. wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie Wydział XII Gospodarczy – Odwoławczy sygn. akt XII Ga 455/14 z dnia 9 stycznia 2015 r.). Jeżeli więc Pani nie sprzeciwiała się opuszczeniu lokalu, to sąd może uznać, że wyraziła Pani zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Po drugie należy mieć na względzie fakt, że z racji faktu wcześniejszej wyprowadzki Pani została wyrządzona szkoda jedynie w wysokości czynszu najmu za lokal w okresie, kiedy nie był wynajmowany. Jest to więc odszkodowanie za ten okres, w którym mogła Pani sądzić, że lokal będzie wynajmowany (zawarła Pani po to umowę na czas określony), a z winy najemców i bezprawnego rozwiązania umowy lokal stał pusty. W momencie kiedy do lokali wprowadzili się nowi najemcy, Pani interesy nie uległy od tej chwili uszczupleniu, a żądanie czynszu i za ten okres jest nieuzasadnione i niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Reasumując, jeżeli przekona Pani sąd, że odebranie lokal nie miało nic wspólnego ze zgodą na wcześniejsze rozwiązanie umowy, może Pani żądać od poprzednich najemców czynszu najmu za okres, kiedy Pani lokal mieszkalny rzeczywiście stał pusty i poniosła Pani szkodę z tego tytułu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niedogrzane mieszkanie jako przyczyna rozwiązania najmu

Wynajmuję mieszkanie (umowa ustna), w którym jest bardzo zimno. Niby centralne ogrzewanie grzeje, ale nie można utrzymać takiej temperatury, żeby...

Czy wynajmujący prawidłowo wypowiedział umowę najmu?

Mieszkam w wynajętym pokoju. Przypadkowo okazało się, że kobieta, z którą umowa najmu została podpisana, nie jest właścicielem lokalu....

Jak rozwiązać umowę najmu zawartą na czas określony?

Zawarłam umowę najmu na czas określony – na 18 miesięcy (3 miesiące już minęły). Pomijam fakt, że nieruchomość nie była przygotowana do wynajmu na...

Śmierć wynajmującego - kontynuacja najmu bez umowy

Moja mama wynajmuje lokal na sklep w kamienicy w centrum miasta. Rok temu zmarła właścicielka tej nieruchomości – wynajmująca. Umowa najmu była...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »