Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle?

Michał Soćko • Opublikowane: 2017-08-09

Najemcy mają umowę do końca września zawartą na warunkach najmu okazjonalnego bez prawa do skrócenia umowy. Zdali mieszkanie dwa miesiące temu protokołem zdawczo-odbiorczym. Znalazłam nowych najemców od od dwóch tygodni. Czy mogę pobierać dwa czynsze równolegle? Niestety na protokole napisałam, że mieszkanie jest zdane w stanie dobrym. W trakcie szykowania go do ponownego wynajęcia okazało się, iż wiele usterek było zatuszowanych.

Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Kwestia usterek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeżeli jest podpisany protokół zdawczo-odbiorczy bez wskazania tych usterek, to będzie Pani bardzo trudno je udowodnić najemcom i żądać od nich odszkodowania za uszkodzenia poza normalne zużycie spowodowane zamieszkaniem.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że umowa najmu okazjonalnego jest zawsze umową zawartą na czas oznaczony, która jednak może być wypowiedziana lub rozwiązana za porozumieniem stron.

Żądanie odbierania czynszu najmu od obu podmiotów jednocześnie w Pani przypadku będzie w mojej ocenie trudne do zrealizowania.

Po pierwsze czynności takie jak wyrażenie zgody na zdanie lokalu przez najemców w zaproponowanym terminie, odebranie tego lokalu i kluczy do niego potwierdzone protokołem, spisanie liczników i protokołu zdawczo-odbiorczego nie może być odczytane inaczej jak zgoda na rozwiązanie umowy stosownie do wniosku najemców (por. wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie Wydział XII Gospodarczy – Odwoławczy sygn. akt XII Ga 455/14 z dnia 9 stycznia 2015 r.). Jeżeli więc Pani nie sprzeciwiała się opuszczeniu lokalu, to sąd może uznać, że wyraziła Pani zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Po drugie należy mieć na względzie fakt, że z racji faktu wcześniejszej wyprowadzki Pani została wyrządzona szkoda jedynie w wysokości czynszu najmu za lokal w okresie, kiedy nie był wynajmowany. Jest to więc odszkodowanie za ten okres, w którym mogła Pani sądzić, że lokal będzie wynajmowany (zawarła Pani po to umowę na czas określony), a z winy najemców i bezprawnego rozwiązania umowy lokal stał pusty. W momencie kiedy do lokali wprowadzili się nowi najemcy, Pani interesy nie uległy od tej chwili uszczupleniu, a żądanie czynszu i za ten okres jest nieuzasadnione i niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

Reasumując, jeżeli przekona Pani sąd, że odebranie lokal nie miało nic wspólnego ze zgodą na wcześniejsze rozwiązanie umowy, może Pani żądać od poprzednich najemców czynszu najmu za okres, kiedy Pani lokal mieszkalny rzeczywiście stał pusty i poniosła Pani szkodę z tego tytułu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »