Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania komunalnego?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-03-26

Jestem zameldowany w zadłużonym mieszkaniu komunalnym. Dwukrotnie przed sądem dowiodłem, że mieszkam gdzie indziej i brak jest podstaw, abym spłacał zaległości. W lokalu jest zameldowany i faktycznie w nim zamieszkuje wujek, a jego syn tak jak ja jest zameldowany, ale od ponad 5 lat przebywa za granicą; mieszka tam też jego była żona bez zameldowania. Wiem, że meldunek to akt administracyjny. Mieszkam z żoną i dziećmi u teścia w jego mieszkano własnościowym od 15 lat, jednak ostatnio dają mi do zrozumienia, że to czas, abym się już wyprowadził. Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania, robić opłaty miesięcznie i zalegalizować tam swój pobyt? Co wtedy z długiem? Czy mogę się starać o zostanie jego głównym najemcą?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otrzymywanie lokalu od gminy

Meldunek niestety nie daje Panu prawa do lokalu, meldunek to czynność administracyjna. Wykazał Pan już – jak sam zaznaczył – dwukrotnie, że w lokalu nie zamieszkuje. Meldunek nie daje Panu prawa domagania się prawnie wpuszczenia do lokalu.

Powinien Pan udać się do gminy/miasta i zapytać o warunki uzyskania albo prawa do tego lokalu komunalnego, albo prawa do innego. Zapewne jeśli chodzi o ten lokal komunalny, to gmina uzależni to od spłaty zadłużenia. Czemu? Bo nie muszą Panu przyznawać tego konkretnego lokalu, nie jest Pan najemcą. Mają zapewne kolejkę oczekujących na lokal komunalny. Dlatego mogą stawiać warunki.

Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Za czynsz odpowiada w pierwszej kolejności najemca. Razem z nim solidarnie osoby tam zamieszkujące. Na tej podstawie wykazał Pan, że nie jest odpowiedzialny za zaległości czynszowe.

Zawarcie umowy najmu z gminą

Gmina oczywiście może być zainteresowana zawarciem z Panem umowy najmu – jeśli spełnia Pan warunki – w tym kryteria dochodowe określone w uchwale.

Nie jest wykluczone, że już została wypowiedziana umowa najmu. To też należy sprawdzić. Jeśli nie – może wujek jako najemca będzie zainteresowany przepisaniem na Pana umowy najmu – za zgodą gminy oczywiście.

Kolejnym wyjściem z sytuacji jest po prostu rozmowa z wujkiem. Ustalicie, iż będzie Pan mieszkał w lokalu, opłacał czynsz. Wprowadzenie się przez Pana do lokalu powoduje, że będzie Pan odpowiedzialny za czynsz tylko za czas zamieszkiwania tam. A więc jeśli będzie Pan wpłacał czynsz, proszę zaznaczać, za jaki okres Pan go wpłaca. Aby nie był księgowany na najstarsze zaległości, a Pan zostanie potem dłużnikiem gminy.

Jest to dla Pana najgorszy de facto scenariusz, bowiem jeśli są zaległości, gmina wypowie albo już wypowiedziała umowę najmu. Wcześniej czy później zostanie Pan bez mieszkania.

Lepiej więc postarać się o spłatę zadłużenia, nawet w ratach, pod warunkiem, że gmina i wujek przepiszą na Pana umowę najmu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »