Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania komunalnego?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-03-26

Jestem zameldowany w zadłużonym mieszkaniu komunalnym. Dwukrotnie przed sądem dowiodłem, że mieszkam gdzie indziej i brak jest podstaw, abym spłacał zaległości. W lokalu jest zameldowany i faktycznie w nim zamieszkuje wujek, a jego syn tak jak ja jest zameldowany, ale od ponad 5 lat przebywa za granicą; mieszka tam też jego była żona bez zameldowania. Wiem, że meldunek to akt administracyjny. Mieszkam z żoną i dziećmi u teścia w jego mieszkano własnościowym od 15 lat, jednak ostatnio dają mi do zrozumienia, że to czas, abym się już wyprowadził. Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania, robić opłaty miesięcznie i zalegalizować tam swój pobyt? Co wtedy z długiem? Czy mogę się starać o zostanie jego głównym najemcą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Meldunek niestety nie daje Panu prawa do lokalu, meldunek to czynność administracyjna. Wykazał Pan już – jak sam zaznaczył – dwukrotnie, że w lokalu nie zamieszkuje. Meldunek nie daje Panu prawa domagania się prawnie wpuszczenia do lokalu.

Powinien Pan udać się do gminy/miasta i zapytać o warunki uzyskania albo prawa do tego lokalu komunalnego, albo prawa do innego. Zapewne jeśli chodzi o ten lokal komunalny, to gmina uzależni to od spłaty zadłużenia. Czemu? Bo nie muszą Panu przyznawać tego konkretnego lokalu, nie jest Pan najemcą. Mają zapewne kolejkę oczekujących na lokal komunalny. Dlatego mogą stawiać warunki.

Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Za czynsz odpowiada w pierwszej kolejności najemca. Razem z nim solidarnie osoby tam zamieszkujące. Na tej podstawie wykazał Pan, że nie jest odpowiedzialny za zaległości czynszowe.

Gmina oczywiście może być zainteresowana zawarciem z Panem umowy najmu – jeśli spełnia Pan warunki – w tym kryteria dochodowe określone w uchwale.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie jest wykluczone, że już została wypowiedziana umowa najmu. To też należy sprawdzić. Jeśli nie – może wujek jako najemca będzie zainteresowany przepisaniem na Pana umowy najmu – za zgodą gminy oczywiście.

Kolejnym wyjściem z sytuacji jest po prostu rozmowa z wujkiem. Ustalicie, iż będzie Pan mieszkał w lokalu, opłacał czynsz. Wprowadzenie się przez Pana do lokalu powoduje, że będzie Pan odpowiedzialny za czynsz tylko za czas zamieszkiwania tam. A więc jeśli będzie Pan wpłacał czynsz, proszę zaznaczać, za jaki okres Pan go wpłaca. Aby nie był księgowany na najstarsze zaległości, a Pan zostanie potem dłużnikiem gminy.

Jest to dla Pana najgorszy de facto scenariusz, bowiem jeśli są zaległości, gmina wypowie albo już wypowiedziała umowę najmu. Wcześniej czy później zostanie Pan bez mieszkania.

Lepiej więc postarać się o spłatę zadłużenia, nawet w ratach, pod warunkiem, że gmina i wujek przepiszą na Pana umowę najmu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Sądowe zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego

Wnoszę sprawę o zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego w stosunku do męża z uwagi na 3-letni okres niemieszkania i nieopłacania...

Najem mieszkania komunalnego po śmierci brata

Sprawa dotyczy mieszkania komunalnego. Proszę o informację, czy po śmierci brata, który był głównym najemcą mieszkania komunalnego, ja jako siostra...

Problem z zamianą mieszkania komunalnego na większe

Tata jest najemcą mieszkania komunalnego o pow. niecałe 14 m2. Czy może zameldować mamę (swoją żonę) na takim metrażu? Rodzice chcą...

Wyprowadzenie się męża z mieszkania komunalnego

Mam problem związany z wyprowadzeniem się męża i jego meldunkiem w mieszkaniu. Oboje z mężem jesteśmy głównymi najemcami mieszkania...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »