Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania komunalnego?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-03-26

Jestem zameldowany w zadłużonym mieszkaniu komunalnym. Dwukrotnie przed sądem dowiodłem, że mieszkam gdzie indziej i brak jest podstaw, abym spłacał zaległości. W lokalu jest zameldowany i faktycznie w nim zamieszkuje wujek, a jego syn tak jak ja jest zameldowany, ale od ponad 5 lat przebywa za granicą; mieszka tam też jego była żona bez zameldowania. Wiem, że meldunek to akt administracyjny. Mieszkam z żoną i dziećmi u teścia w jego mieszkano własnościowym od 15 lat, jednak ostatnio dają mi do zrozumienia, że to czas, abym się już wyprowadził. Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania, robić opłaty miesięcznie i zalegalizować tam swój pobyt? Co wtedy z długiem? Czy mogę się starać o zostanie jego głównym najemcą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Meldunek niestety nie daje Panu prawa do lokalu, meldunek to czynność administracyjna. Wykazał Pan już – jak sam zaznaczył – dwukrotnie, że w lokalu nie zamieszkuje. Meldunek nie daje Panu prawa domagania się prawnie wpuszczenia do lokalu.

Powinien Pan udać się do gminy/miasta i zapytać o warunki uzyskania albo prawa do tego lokalu komunalnego, albo prawa do innego. Zapewne jeśli chodzi o ten lokal komunalny, to gmina uzależni to od spłaty zadłużenia. Czemu? Bo nie muszą Panu przyznawać tego konkretnego lokalu, nie jest Pan najemcą. Mają zapewne kolejkę oczekujących na lokal komunalny. Dlatego mogą stawiać warunki.

Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania”.

Za czynsz odpowiada w pierwszej kolejności najemca. Razem z nim solidarnie osoby tam zamieszkujące. Na tej podstawie wykazał Pan, że nie jest odpowiedzialny za zaległości czynszowe.

Gmina oczywiście może być zainteresowana zawarciem z Panem umowy najmu – jeśli spełnia Pan warunki – w tym kryteria dochodowe określone w uchwale.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie jest wykluczone, że już została wypowiedziana umowa najmu. To też należy sprawdzić. Jeśli nie – może wujek jako najemca będzie zainteresowany przepisaniem na Pana umowy najmu – za zgodą gminy oczywiście.

Kolejnym wyjściem z sytuacji jest po prostu rozmowa z wujkiem. Ustalicie, iż będzie Pan mieszkał w lokalu, opłacał czynsz. Wprowadzenie się przez Pana do lokalu powoduje, że będzie Pan odpowiedzialny za czynsz tylko za czas zamieszkiwania tam. A więc jeśli będzie Pan wpłacał czynsz, proszę zaznaczać, za jaki okres Pan go wpłaca. Aby nie był księgowany na najstarsze zaległości, a Pan zostanie potem dłużnikiem gminy.

Jest to dla Pana najgorszy de facto scenariusz, bowiem jeśli są zaległości, gmina wypowie albo już wypowiedziała umowę najmu. Wcześniej czy później zostanie Pan bez mieszkania.

Lepiej więc postarać się o spłatę zadłużenia, nawet w ratach, pod warunkiem, że gmina i wujek przepiszą na Pana umowę najmu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »