Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę zostać administratorem kamienicy?

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2019-07-19

Mieszkam w kamienicy, której właścicielem była babcia i jej rodzeństwo, w chwili obecnej nikt już nie żyje, jestem jednym z spadkobierców (reszta spadkobierców nie żyje lub jest za granicą i nie ma z nimi kontaktu). Od kilkunastu lat nikt nie zbiera czynszu, jedynie po 100 zł remontowego, z których to pieniędzy został wykonany remont dachu, klatki schodowej oraz instalacji elektrycznej, oprócz tego zajmuję się zapłatą za media. Obecnie zastanawiam się, czy mogę zostać administratorem kamienicy. Czy w tym wypadku będę mógł ustanowić i pobierać czynsz, oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu tego w urzędzie skarbowym i ustaleniu zapłaceniu podatku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę zostać administratorem kamienicy?

Jak potwierdzić prawo do spadku

Jak się domyślam, nie było przeprowadzone żadne postępowanie w celu potwierdzenia prawa do spadku w postaci sądowego stwierdzenia nabycia spadku po babci i jej rodzeństwie; a być może i po następnych spadkobiercach.

 

Zarówno Pan, jak i inne osoby pretendujące do kamienicy – mogą względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia. Bez jednego z tych dokumentów nie ma Pan (oraz inne osoby) potwierdzonego prawa do spadku, a tym samym do kamienicy (po babci lub po swoim rodzicu, a dziecku babci).

Jak podzielić przychody z rzeczy wspólnej między kilku właścicieli

A ponieważ spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych

 

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

 

Każdy ze współwłaścicieli niesprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy.

 

Czynsz jest pożytkiem z posiadania kamienicy. Jak wynika z Kodeksu cywilnego, powinien on przypadać wszystkim współwłaścicielom. A to oznacza, że każdy z nich powinien opłacać podatki za siebie. W chwili obecnej Pan jako potencjalny współwłaściciel:

 

  1. jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli,

  2. może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

 

W praktyce uznaje się, że może robić także potencjalny współwłaściciel.

 

Czy jeden ze spadkobierców kamienicy może zostać administratorem budynku

Funkcja administratora to kwestia w zasadzie zależna od wszystkich spadkobierców, a jak ich nie ma lub są nieznani – to Pan może działać jako współspadkobierca i potencjalny współwłaściciel. Czyli może Pan wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa. W praktyce oznacza dbanie o całą kamienicę (nieruchomość) poprzez „administrowanie kamienicą”, w tym ustalanie i pobieranie czynszu. Musi Pan jednak liczyć się z tym, że lokatorzy bez potwierdzenia Pana praw do kamienicy (spadku po jej współwłaścicielach) mogą nie honorować Pana prawa do tego typu działań. I będą mieli rację.

 

Zgłoszenie najmu do US byłoby prawidłowe. Z drugiej strony – jeżeli zgłoszą się jacyś spadkobiercy, będzie Pan ewentualnie zmuszony do rozliczenia się z nimi z pobranych i wydatkowanych kwot.

 

Na samym początku proszę ustalić, w jakim charakterze podejmowałby Pan planowane działania:

 

  1. czy jako współwłaściciel mający potwierdzone prawo do spadku po babci (ewentualnie po swoim rodzicu, a ten rodzic po babci),

  2. czy jako potencjalny współwłaściciel, niemający potwierdzenia prawa do spadku.

 

Do rozważenia jest przeprowadzenie postępowania spadkowego po Pana rodzicu, a dziecku babci oraz po babci i innych spadkobiercach. Kiedyś i tak stanie Pan przed tym problemem. I lepiej to zrobić byłoby obecnie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »