Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można na siłę wejść do wynajmowanego mieszkania?

Michał Soćko • Opublikowane: 2017-11-10

Mam umowę najmu, która została wypowiedziana tuż przed śmiercią właściciela mieszkania (właściciel zmarł zanim bieg wypowiedzenie upłynął). Spadkobiercy straszą mnie teraz policją. Czy mogą na siłę wejść do mieszkania, czy musi nastąpić droga sądowa o eksmisję?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z Pana relacji wynika, iż najemca miał umowę najmu lokalu mieszkalnego. Umowa została wypowiedziana, jednak zanim bieg wypowiedzenia upłynął, właściciel mieszkania zmarł. Spadkobiercy poprzedniego właściciela i wynajmującego straszą najemcę policją.

Wobec powyższego pyta Pan, czy spadkobiercy najemcy mogą na siłę wejść do mieszkania, i czy musi nastąpić droga sądowa o eksmisję.

Nie ma wątpliwości, że obecnie zajmuje Pan lokal bez tytułu prawnego, jeżeli wypowiedzenie przez wynajmującego było zgodne z prawem (umową najmu lub z Kodeksem cywilnym).

Właściciele lokalu mieszkalnego nie mogą Pana usunąć z tego lokalu siłą. Najpierw muszą uzyskać przeciwko Panu wyrok eksmisyjny. Wtedy z asystą komornika i policji mogą przeprowadzić eksmisję Pana z tego lokalu. W sprawie o eksmisję (lub też w odrębnym postępowaniu) mogą żądać od Pana odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu, za szkody poniesione na skutek zajmowania przez Pana lokalu.

Trzeba brać także pod uwagę, iż sąd w sprawie o eksmisję będzie sprawdzał, czy najemcy nie przysługuje lokal socjalny.

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:

„1. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

2. Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu, o którym mowa w ust. 1, dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny.

3. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób, o których mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.

4. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

1) kobiety w ciąży,

2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,

3) obłożnie chorych,

4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,

5) osoby posiadającej status bezrobotnego,

6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały

– chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

5. Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13.

6. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

7. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.”

Moim zdaniem wejście właścicieli do lokalu jest naruszeniem Pana posiadania (nawet po wypowiedzeniu umowy najmu) oraz nawet przestępstwem naruszenia miru domowego.

Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego – „Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Zaleganie przez najemcę z opłatami

Najemca mojego mieszkania nie chce płacić za media od dwóch miesięcy, nie płacił też ostatniego czynszu, bo twierdz, że powinien dostać faktury ze...

 

Termin wypowiedzenia umowy lokalu użytkowego

Złożyłem wypowiedzenie umowy najmu lokalu użytkowego listem poleconym i za potwierdzeniem odbioru. List wysłałem 31 marca, natomiast został doręczony 4...

 

Zmiana lokatorów podczas najmu okazjonalnego a zgłoszenie do US

Od roku prowadzę najem okazjonalny. Obecnie zmienili mi się lokatorzy. Czy muszę to zgłaszać do US, czy wystarczy zgłosić umowę z nowymi lokatorami?

 

Sprzedaż mieszkania i odstąpienie od umowy najmu

Jestem właścicielką mieszkania. Zawarłam umowę najmu mieszkania do końca września tego roku. Ponieważ najemca był zainteresowany kontynuacją umowy...

 

Nieuczciwy najemca garażu

Mam problem z nieuczciwym najemcą garażu. W styczniu podpisałam umowę wynajmu garażu. Przez 5 miesięcy nie wpłynęły żadne pieniądze,...

 

Problem ze sprzedażą wynajmowanego mieszkania

Kilka miesięcy temu wynająłem mieszkanie na czas określony. Wynająłem, gdyż miałem trudności z jego sprzedażą. Obecnie trafili się chętni dokonać...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »