Kategoria: Mieszkania służbowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się odprawa mieszkaniowa z Agencji Mienia Wojskowego?

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-05-04

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej z 20-letnią wysługą. W przyszłym roku odchodzę na emeryturę. Nie zajmuję lokalu mieszkalnego będącego własnością AMW, ale aktem darowizny otrzymaliśmy wraz z żoną do naszego wspólnego majątku mieszkanie od jej ojca. W 1999 r. teść nabył lokal mieszkalny od jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą i rok później je nam darował z zobowiązaniem ustanowienia dożywotniej służebności osobistej. W akcie notarialnym zawarty jest wpis, że korzyści i ciężary przechodzą na obdarowanych oraz oświadczenia, że nie jesteśmy właścicielami innego lokalu mieszkalnego oraz że co najmniej przez pięć lat będziemy zamieszkiwali w tym darowanym mieszkaniu. Czy w związku z nabytym w ten sposób lokalem mieszkalnym będzie mi przysługiwała odprawa mieszkaniowa zgodnie z przepisem art. 23 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej? Czy taka darowizna może zostać potraktowana jako nabycie od jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą i odprawa nie będzie mi przysługiwać?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat
Serwis super-szybki i kompetentny - polecam 
Andrzej, emeryt, 72 lata
Jestem pod wrażeniem kompetencji zespołu. Usługi świadczone są na bardzo wysokim poziomie, bez zbędnych opóźnień. Firmę www.eporady24.pl mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która potrzebuje porady prawnej.
Witold, administrator systemowy (IT), 59 lat
Jestem usatysfakcjonowany, świetny kontakt, szybka, jasna odpowiedź.
Tomek
Rzetelność, szybkość i możliwość rozwiazania problemu na podstawie uzyskanej porady oraz mozliwość zaufawania dodatkowych pytań  w temacie porady.
Alicja, 54 lata, Lekarz
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Sądzę że otrzymałem rzetelne wyjaśnienia moich problemów. Odpowiedzi były na tyle jasne i logiczne że pozwolą mi spokojnie załatwić sprawy, których dotyczyły pytania. 
Marek
Dziękuję zaspokoiłem swoją ciekawość. 
Marek, firma, 35 lat
Dziękuję za szybką odpowiedź, pomocną.
Alicja, 50 lat
Bardzo rzetelna, fachowa i szybka odpowiedź, pomocna w podjęciu dalszych działań. Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, w szczególności za wyczerpujące informacje, rzeczowość, szybkość i zrozumiałość. Opinia dokładnie rozwiała moje wątpliwości. Jestem z niej bardzo zadowolony, zawiera to, o czym słyszałem i przeczytałem w różnych źródłach, ale brakowało mi potwierdzenia.Odpowiedzi udzielone zostały także na dodatkowe pytania. Z czystym sumieniem polecam.Serdecznie pozdrawiam.Stefan
Stefan, 65 lat
Porada wyczerpująca, trochę za dużo jak dla mnie spraw prawnych i czasem języka \"prawniczego\". Dopiero pytanie dodatkowe rozjaśniło całą sprawę i jestem usatysfakcjonowana.
Iwona

Punktem wyjścia niech będzie ustalenie zasad nabywania nieruchomości mieszkaniowych z bonifikatą od jednostek samorządu terytorialnego. W roku 1999, kiedy doszło do nabycia nieruchomości, obowiązywała już ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jednakże jej zapisy dość znacznie różniły się od obecnie obowiązujących w omawianym zakresie. Zasady przyznawania bonifikat do sprzedawanych przez jednostki terytorialne nieruchomości określał wówczas przepis art. 68 w następującym brzmieniu:

„Art. 68. 1. 61 Właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana:

1) pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych,

2) osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową,

3) organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe,

4) poprzedniemu właścicielowi lub jego następcy prawnemu, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.,

5) 62 na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

6) kościołom i związkom wyznaniowym, mającym uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej,

7) jako lokal mieszkalny.

2. Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ust. 1 pkt 1-3 i 7. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

3. Ustaloną, zgodnie z art. 67, cenę nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniża się o 50%. Właściwy organ może, za zgodą odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, podwyższyć lub obniżyć tę bonifikatę.”

Zgodnie z ust. 2 cytowanego przepisu, w przypadku zbycia nieruchomości, do decyzji organu pozostawiona była możliwość żądania zwrotu bonifikaty od nabywcy nieruchomości. Na gruncie tego, kto jest nabywcą nieruchomości objętej bonifikatą powstało dość bogate orzecznictwo. Sądy doszły do wniosku, że o nabywcy nieruchomości objętej bonifikatą, można w świetle cytowanego przepisu mówić, jedynie w odniesieniu do osoby, która faktycznie nabyła własność nieruchomości od jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Na tej też osobie wyłącznie ciąży obowiązek ewentualnego zwrotu udzielonej bonifikaty. Stanowisko takie przyjął m.in. Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 11 kwietnia 2008 r. (sygn. akt III CZP 130/07):

Nabywcą nieruchomości, o którym mowa w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) przed jej zmianą ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 173, poz. 1218), jest wyłącznie kupujący nieruchomość od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.”

W uzasadnieniu omawianej uchwały Sąd Najwyższy wskazał jednocześnie na istotność źródła instytucji bonifikaty, którym jest zaspokojenie potrzeb życiowych dotychczasowego najemcy lokalu:

„W orzecznictwie podkreśla się, że ratio legis tego przepisu polega na ułatwieniu zakupu lokalu przez najemcę, dla którego lokal ten stanowi centrum życiowe, a najemca uzyskuje w ten sposób stabilne zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 2003 r., IV CKN 1637/00, niepubl., lub uchwała z dnia 6 listopada 2002 r., III CZP 59/02).

Realizacja tego celu następuje przez udzielenie nabywcy – dotychczasowemu najemcy lokalu – upustu cenowego (bonifikaty) na sprzedawany lokal, przy czym trzeba podkreślić, że stosowane tą drogą obniżki cen są bardzo radykalne. Oznacza to, że w ten sposób dochodzi do przyznania kupującemu znacznego przywileju finansowego i pomocy ze środków publicznych.”

Jak słusznie podnosi Sąd Najwyższy, bonifikata pieniężna mogła w myśl obowiązujących przepisów zostać udzielona jedynie na określonych warunkach, dotychczasowemu najemcy lokalu. Nie jest to więc uprawnienie, które przysługuje każdej osobie i w każdych okolicznościach. Co więcej, udzielenie bonifikaty pieniężnej, w myśl obowiązujących wówczas przepisów, nie powodowało przeniesienia ograniczeń w dysponowaniu lokalem na jego dalszego nabywcę. Brak też innych przepisów, które w jakikolwiek sposób zrównywałyby sytuację prawną pierwotnego nabywcy lokalu (nabytego z bonifikatą), z kolejnym jego nabywcą.

Innymi słowy, w świetle obowiązujących w 2000 roku przepisów ustawy o gospodarcze nieruchomościami, w przypadku zbycia nieruchomości nabytej z bonifikatą, kolejny nabywca nie był związany żadnymi obostrzeniami wynikającymi z ustawy i mógł swobodnie dysponować nieruchomością. Co za tym idzie, jego sytuacja prawna nie była w żaden sposób zbliżona do sytuacji pierwotnego nabywcy takiej nieruchomości.

W tym miejscu należy odnieść się do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1) lit. b) tej ustawy:

„Art. 23. 1. Odprawa mieszkaniowa, o której mowa w art. 47, przysługuje żołnierzowi:

1) służby stałej:

a) zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, zamieszkałemu w kwaterze, o ile nabył on prawo do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej lub został zwolniony z zawodowej służby wojskowej przed upływem okresu wymaganego do nabycia uprawnień do emerytury wojskowej, w przypadku wypowiedzenia mu stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ wojskowy,

b) który do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej nie otrzymał decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 21 ust. 6, o ile nabył prawo do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej lub został zwolniony z zawodowej służby wojskowej przed upływem okresu wymaganego do nabycia uprawnień do emerytury wojskowej, w przypadku wypowiedzenia mu stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ wojskowy; […].”

Cytowany przepis zawiera odniesienia do art. 21 ust. 6 omawianej ustawy, który zawiera wyliczenie przypadków, w których żołnierzowi nie przysługuje prawo do zakwaterowania. Zgodnie z art. 21 ust. 6 pkt 3) ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej:

„Żołnierzowi zawodowemu nie przysługuje prawo do zakwaterowania, jeżeli on lub jego małżonek, nabył lokal mieszkalny od Skarbu Państwa, Agencji albo jednostki samorządu terytorialnego z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia.”

Orzecznictwo dość rygorystycznie podchodzi do omawianego zapisu. Nie ma bowiem znaczenia moment nabycia lokalu mieszkalnego przez żołnierza ani jego małżonka. Nie stanowi okoliczności wyłączającej jego zastosowanie fakt, iż w momencie zakupu mieszkania z bonifikatą, dana osoba nie była jeszcze żołnierzem bądź też że małżonek nabył mieszkanie z bonifikatą jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Również rozwód i przyznanie mieszkania drugiemu małżonkowi nie stanowi zdaniem sądów o możliwości starania się o zakwaterowanie (lub odprawę mieszkaniową), w sytuacji kiedy mieszkanie nabyte zostało w trakcie trwania małżeństwa z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia przez oboje małżonków.

Podejście takie wynika z faktu, że podobnie jak w przypadku nabycia mieszkania z bonifikatą, celem ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest ułatwienie danej osobie (i jej rodzinie) zapewnienia potrzeb mieszkaniowych. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. akt I OSK 3038/12 (dostępny pod adresem: https://orzeczenia.nsa.gov.pl):

„(...) ratio legis art. 21 ustawy jest zakwaterowanie żołnierza i jego rodziny w jeden ze sposobów przewidzianych w tym przepisie, a takie wyjątkowe prawo, jak zakup mieszkania z bonifikatą lub z uwzględnieniem pomniejszenia w cenie nabycia, rodzina żołnierza może wykorzystać tylko jeden raz. Tak ogólne sformułowanie art. 21 ust. 6 pkt 3 ustawy (...) pozwala przyjąć, że zamiarem ustawodawcy było szerokie ujęcie omawianego wyłączenia, obejmujące przypadki, gdy żołnierzowi lub jego małżonkowi kiedykolwiek udzielono pomocy ze środków publicznych na cele mieszkalne tam wskazane.”

Przechodząc do meritum, w omawianym przypadku, to nie Pan ani Pana żona byliście bezpośrednimi beneficjentami środków publicznych. Osobą tą był bowiem Pana teść. Przeniesienie własności nabytej z bonifikatą nieruchomości w drodze darowizny (choć zawierała ona zobowiązanie dotyczące niezbywania lokalu), nie wydaje się wystarczające do stwierdzenia, że to Państwo faktycznie nabyli lokal z bonifikatą. Jeśliby bowiem uznać, że tak było, to nawet nabycie mieszkania (nabytego pierwotnie z bonifikatą) od któregoś z kolei właściciela, mogłoby zostać uznane za nabycie mieszkania z bonifikatą (w myśl omawianych przepisów). A to byłoby oczywiście krzywdzące i bezzasadne, ponieważ bonifikatę i idące za nią korzyści uzyskał jedynie pierwszy nabywca.

Należy jednakże zauważyć, iż brak jest orzecznictwa, które poruszałoby podobne kwestie. Dotychczas sądy zajmowały się jedynie przypadkami, kiedy mieszkanie nabyte zostało faktycznie przez jednego z małżonków, a nie przez ich osoby bliskie. Dlatego też nie można jednoznacznie wskazać, jak potoczyłaby się sprawa w przypadku skierowania sprawy do sądu w omawianym stanie faktycznym, w związku z odmową przyznania odprawy mieszkaniowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przydział mieszkania z WAM

Otrzymałem zawiadomienie o propozycji przyznania mi mieszkania służbowego od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Mieszkanie ma 1 pokój i 22 m2 powierzchni. Czy istnieje podstawa do odmowy przydziału mieszkania z powodu wielkości i jednocześnie otrzymania ekwiwalentu mieszkaniowego? Czy mieszkanie musi mieć np. miejsce parkingowe czy teren zielony?

Przepisanie mieszkania zakładowego na rodzinę zmarłego pracownika

Niedawno zmarła moja babcia, która przed 52 lata zamieszkiwała w mieszkaniu zakładowym. Od początku razem z babcią mieszkanie zamieszkiwał mój ojciec, a od 1987 również moja mama, a od czasu narodzin – także ja i mój brat. W mieszkaniu tym zamieszkujemy do dzisiaj, ponieważ opiekowaliśmy się babcią do czasu jej śmierci. W drugiej (i zarazem ostatniej) umowie, jaką miała babcia, z 1996 r. istnieje zapis, że jest zawarta na czas określony do momenty istnienia stosunku pracy, jednak – co warto podkreślić – w 1996 r. moja babcia była już od 5 lat na emeryturze. Czy ta umowa najmu może zostać przepisana na któregoś z moich rodziców?

Wykup dawnego mieszkania PKP

Mam pytanie dotyczące wykupu mieszkania w tej chwili będącego w zasobach gminy, wcześniej przekazanego przez PKP S.A. W związku z tym, iż mieszkania kolejowe sprzedawane były na preferencyjnych warunkach (nie dokonałam wykupu), czy jest ustawa lub też przepis, który mówiłby, że ja w obecnej chwili mogę też z takich warunków skorzystać? Mieszkanie gminie przekazane zostało w 2013 r. Byłam wieloletnim pracownikiem PKP, obecnie jestem na emeryturze.

Nabycie praw do mieszkania zakładowego PKP po śmierci pracownika

Tydzień temu zmarła moja mama, która mieszkała w mieszkaniu służbowym należącym do PKP. Umowa najmu była na nieżyjącego już tatę, który pracował na kolei ponad 40 lat. Mama chorowała, posiadała od kilkunastu lat orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, więc wymagała pomocy drugiej osoby. Do swojej śmierci (2006 r.) opiekę nad mamą sprawował ojciec, a ja mu pomagałam. Od jego śmierci ja się zajmowałam mamą, jednak nie byłam w tym mieszkaniu zameldowana, gdyż urząd gminy odmawiał mi prawa do meldunku. Czy obecnie mam szansę na meldunek i prawo do tego lokalu?

Wystąpienie do AMW o wypłatę odprawy mieszkaniowej lub świadczenia mieszkaniowego po latach

Przed 10 laty, na własną prośbę odszedłem z zawodowej służby wojskowej w stopniu pułkownika. Obecnie, wraz z rodziną, zajmuję mieszkanie wojskowe, przydzielone w 1988 r., jeszcze na starych zasadach. Czy obecnie, już jako emeryt wojskowy, mogę wystąpić do AMW o wypłatę odprawy mieszkaniowej lub świadczenia mieszkaniowego?

Najem mieszkania służbowego po ojcu

Pytanie dotyczy kwestii mieszkania zakładowego. Mojemu ojcu, który był wieloletnim pracownikiem dużej firmy z branży energetycznej (dziś spółka skarbu państwa) w 1972 r. przyznano mieszkanie służbowe (najem). Ojciec zmarł kilka lat temu. Od tamtej pory sam mieszkam w tym mieszkaniu (jestem tu zameldowany od 40 lat). Do dziś zakład pracy wystawia czynsz na zmarłego ojca i ignoruje moje pisma w sprawie przepisania umowy najmu na mnie, ewentualnie możliwości wykupu mieszkania. Czynsz, wystawiany na ojca, regularnie opłacam. Ostatnio, po mojej interwencji, otrzymałem pismo, iż zajmuję lokal „bezumownie”, czynsz będzie wystawiany na mnie, a sprzedaż lokalu nie wchodzi w rachubę, bowiem zakład będzie budynek rozbudowywał. Dodam, iż jestem stale bezrobotny, a kilka miesięcy temu podniesiono mi czynsz o 300 proc. Nie mogę starać się w urzędzie pracy o dodatek mieszkaniowy, ponieważ nie mam umowy najmu. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Czy spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa nie ma obowiązku zawrzeć ze mną umowy najmu? Nie posiadam umowy, którą z zakładem zawarł przed laty mój ojciec, pamiętam jednak, że był tam zapis „oddaje w najem mieszkanie służbowe”. Umowę na pewno posiada zakład, bowiem pokazywano mi ją podczas mojej (nieskutecznej) interwencji w sprawie przepisania najmu na mnie.Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »