Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy siostra po śmierci babci będzie musiała opuścić mieszkanie komunalne?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-12-27

Mam pytanie dotyczące mieszkania komunalnego. Mieszkanie nie jest wykupione, głównym najemcą jest moja babcia (obecnie schorowana). Razem z nią od ponad 30 lat mieszka i jest zameldowana moja siostra. Czy siostra po śmierci babci będzie musiała opuścić mieszkanie komunalne? Jakie kroki należy podjąć, aby tak się nie stało?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Niestety siostra nie może liczyć na to, że w przypadku śmierci babci automatycznie będzie mogła zostać najemcą lokalu mieszkalnego. Z art. 691 Kodeksu cywilnego, który reguluje tę kwestię, wynika że „w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy inne osoby wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem wstąpienia w najem jest to, by osoby te zamieszkiwały z najemcą wspólnie w lokalu do chwili jego śmierci.

Wnuki najemcy nie mieszczą się w żadnej wymienionej wyżej kategorii. Zatem siostra nie może liczyć na to, że po śmierci babci automatycznie będzie mogła zostać najemcą lokalu mieszkalnego i oczekiwać, że gmina (właściciel mieszkania) zaakceptuje ten fakt.

Zgodnie z art. 21 ust. 3. ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym, zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, gmina uchwała zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w którym między innymi określa zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub nie wstąpiły w najem po śmierci najemcy. W tej właśnie uchwałę powinniście Państwo poszukać rozwiązania problemu siostry. Zazwyczaj gminy wymagają jedynie, by złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu z taką osobą, by osoba ta nie miała innego lokalu do zamieszkania oraz by mieszkanie nie było zadłużone wobec gminy. Czasem zdarza się kryterium dochodu, by nie przekraczał on jakiejś wysokości. Proszę w urzędzie gminy zażądać udostępnienia Państwu uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych i sprawdzić, jakie warunki i czynności wymagane są na Państwa terenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »