Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy siostra po śmierci babci będzie musiała opuścić mieszkanie komunalne?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-12-27

Mam pytanie dotyczące mieszkania komunalnego. Mieszkanie nie jest wykupione, głównym najemcą jest moja babcia (obecnie schorowana). Razem z nią od ponad 30 lat mieszka i jest zameldowana moja siostra. Czy siostra po śmierci babci będzie musiała opuścić mieszkanie komunalne? Jakie kroki należy podjąć, aby tak się nie stało?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Niestety siostra nie może liczyć na to, że w przypadku śmierci babci automatycznie będzie mogła zostać najemcą lokalu mieszkalnego. Z art. 691 Kodeksu cywilnego, który reguluje tę kwestię, wynika że „w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy inne osoby wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą”. Warunkiem wstąpienia w najem jest to, by osoby te zamieszkiwały z najemcą wspólnie w lokalu do chwili jego śmierci.

Wnuki najemcy nie mieszczą się w żadnej wymienionej wyżej kategorii. Zatem siostra nie może liczyć na to, że po śmierci babci automatycznie będzie mogła zostać najemcą lokalu mieszkalnego i oczekiwać, że gmina (właściciel mieszkania) zaakceptuje ten fakt.

Zgodnie z art. 21 ust. 3. ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym, zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, gmina uchwała zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w którym między innymi określa zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub nie wstąpiły w najem po śmierci najemcy. W tej właśnie uchwałę powinniście Państwo poszukać rozwiązania problemu siostry. Zazwyczaj gminy wymagają jedynie, by złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu z taką osobą, by osoba ta nie miała innego lokalu do zamieszkania oraz by mieszkanie nie było zadłużone wobec gminy. Czasem zdarza się kryterium dochodu, by nie przekraczał on jakiejś wysokości. Proszę w urzędzie gminy zażądać udostępnienia Państwu uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych i sprawdzić, jakie warunki i czynności wymagane są na Państwa terenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zrzeczenie się mieszkania na korzyść najemcy

Zajmuję mieszkanie, którego głównym najemcą jest mój były zakład pracy. Przeprowadziłem remont mieszkania, utrzymuję je sam. Zakład pracy zgadza się na...

Czy gmina ma prawo sprzedać nieruchomość z mieszkaniem najemcy?

Czy gmina ma prawo sprzedać w całości nieruchomość składającą się z kilku lokali, w tym z jednego lokalu mieszkalnego? Jestem najemcą...

Obciążenie długami za mieszkanie komunalne

Przed laty byłam najemcą mieszkania komunalnego, potem mieszkała w nim inna rodzina za moją zgodą (ponosząc opłaty). W 2002 r. zrzekłam się praw...

Kto spłaca zadłużenie mieszkania komunalnego?

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym, w którym nie mieszkam od 2005 r. W mieszkaniu tym mieszkał mój brat, który je zadłużył, po czym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »