Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy spółdzielnia może mnie wyrzucić z lokalu?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-11

Mieszkałem u starszej pani, opiekowałem się nią, miałem meldunek tymczasowy. Czy spółdzielnia może mnie wyrzucić z lokalu?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z treści Pana pytania wynika, że będąc zameldowanym tymczasowo zamieszkiwał Pan u pewnej starszej kobiety, która zamieszkiwała w zasobach spółdzielczych. Choć z treści opisu bezpośrednio to nie wynika, można przypuszczać, że starsza Pani, którą się Pan opiekował zmarła. Pisze Pan bowiem o opiece w czasie przeszłym.

W pierwszej kolejności zasadnym jest udanie się do spółdzielni, względnie ustalenie w miejscu zamieszkania tej Pani jakim prawem do lokalu ww. Pani dysponowała. Obawiam się jednak, że spółdzielnia może Panu odmówić udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytanie, wskazując, iż nie jest Pan osobą uprawnioną do tego rodzaju danych.

Po drugie należy sobie zadać pytanie, czy spółdzielnia mieszkaniowa, w której zasobach Pan zamieszkiwał wspólnie ze starszą Panią, którą się Pan opiekował, wiedziała o Pańskim tam zamieszkiwaniu, tj. czy był Pan wpisany do książki meldunkowej, którą spółdzielnia powinna prowadzić, czy też Pana tymczasowe zameldowanie było zgłoszone jedynie do gminy, na której obszarze Pan zamieszkiwał?

Po trzecie zachodzi pytanie, czy spółdzielnia ma wiedzę o śmierci starszej Pani? Jeżeli takiej wiedzy nie ma, wówczas, jak pokazuje moja praktyka, o ile czynsz będzie opłacany, długi okres czasu upłynie zanim spółdzielnia zorientuje się, że w mieszkaniu nie zamieszkuje osoba, z którą umowa jest podpisana.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pana obowiązkiem będzie wykazanie, iż jest Pan inną osobą bliską dla zmarłej. Do tego celu na pewno konieczne będą dowody. Im więcej dowód Pan przedłoży tym lepiej. Na pewno należałoby się posiłkować dowodem ze świadków. O ile ma Pan taką możliwość proszę ustalić, czy nie posiada Pan dokumentów, które potwierdzałyby wspólnie ze starszą Panią zamieszkiwanie, opiekę nad nią, itp. Być może starsza Pani udzieliła Panu jakiegoś pełnomocnictwa, które de facto wskazywałoby na to, jak bliską był Pan dla niej osobą.

Reasumując, o ile spółdzielnia zechce Pana eksmitować z lokalu będzie zmuszona podać podstawę prawną swojego działania, co z kolei spowoduje, że będzie musiała odkryć karty.

Nadto pragnę zauważyć, że by wstąpił Pan w miejsce zmarłej musiałby Pan złożyć w rok po jej śmierci deklarację członkowską wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem mieszkaniowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »