Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy jest obowiązek wyłącznego zameldowania w mieszkaniu komunalnym?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-19

Posiadam mieszkanie komunalne od miasta. Jestem w nim zameldowany na pobyt stały. Staram się o obywatelstwo w Niemczech i pomagają mi w tym osoby, które już to wcześniej robiły. Problem polega na tym, że muszę zameldować się na pobyt stały w Niemczech, dopóki nie załatwię obywatelstwa. W Polsce nadal będę zameldowany. Później od razu się wymelduje z Niemiec. W Polsce nie można mieć dwóch meldunków stałych, lecz w Niemczech bez problemu można to załatwić. Czy miasto może odebrać mi mieszkanie, bo łamię prawo lub robię coś wbrew umowy najmu? Czy jest obowiązek bycia zameldowanym tylko i wyłącznie w mieszkaniu komunalnym?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Jak rozumiem, jest Pan najemcą tzw. lokalu komunalnego, gdzie wynajmującym jest miasto. Nie jest dla mnie do końca jasne, ale chyba nie zamieszkuje Pan w tym mieszkaniu albo też przestanie w przyszłości w nim zamieszkiwać. W każdym razie, jak rozumiem, kwestia niezamieszkiwania w mieszkaniu, jak Panu powiedziano, może stanowić podstawę do pozbawienia Pana prawa do tego mieszkania.

Wyjaśniam zatem, że prawo, jakie przysługuje Panu do tego mieszkania, to prawo najmu.

Szczegółowe regulacje dotyczące tej umowy znajdzie Pan w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 roku.

Jedną z podstaw do wypowiedzenia odpłatnej umowy najmu, gdzie czynsz jest niższy od 3% wartości odtworzeniowej w skali roku (takie czynsze w zasadzie dotyczą lokali komunalnych), jest niestety niezamieszkiwanie w lokalu przez okres jednego roku.

Dokładnie mówi o tym art. 11 ust 3 pkt 1 ustawy w brzmieniu: „właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy”.

Wartość odtworzeniowa lokalu to iloczyn wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych tj. przeciętnego koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych i metrażu mieszkania.

Tak więc jeśli nie zamieszkuje Pan przez rok w tym mieszkaniu lub nie będzie Pan przez ten okres w nim zamieszkiwał, niestety gmina będzie miała podstawy do wypowiedzenia Panu umowy najmu lokalu, co oznacza, że po upływie okresu wypowiedzenia powinien Pan lokal opuścić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przydział mieszkania komunalnego

Staram się o przydział mieszkania po zmarłej mamie. Mam rozdzielczość majątkową z żoną, czy otrzymam mieszkanie komunalne po zmarłej mamie?

Powrót do mieszkania komunalnego po eksmisji?

Czy jest jakakolwiek szansa na odzyskanie mieszkania komunalnego po wykonanej eksmisji? Eksmisję orzekł sąd z powodu zadłużenia. Prawie cały dług jest...

Czy mam prawo do ulgi na wykup mieszkania komunalnego

Jestem właścicielem w 1/4 mieszkania zapisanego mi w darowiźnie przez mamę, obecnie chcę wykupić swoje mieszkanie komunalne, w którym...

Nabycie prawa do mieszkania komunalnego przez wnuka

Moje pytanie dotyczy nabycia prawa do mieszkania komunalnego. Jestem wnukiem, który wspólnie zamieszkiwał wraz z dziadkiem w mieszkaniu komunalnym....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »