Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy jest obowiązek wyłącznego zameldowania w mieszkaniu komunalnym?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-19

Posiadam mieszkanie komunalne od miasta. Jestem w nim zameldowany na pobyt stały. Staram się o obywatelstwo w Niemczech i pomagają mi w tym osoby, które już to wcześniej robiły. Problem polega na tym, że muszę zameldować się na pobyt stały w Niemczech, dopóki nie załatwię obywatelstwa. W Polsce nadal będę zameldowany. Później od razu się wymelduje z Niemiec. W Polsce nie można mieć dwóch meldunków stałych, lecz w Niemczech bez problemu można to załatwić. Czy miasto może odebrać mi mieszkanie, bo łamię prawo lub robię coś wbrew umowy najmu? Czy jest obowiązek bycia zameldowanym tylko i wyłącznie w mieszkaniu komunalnym?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Jak rozumiem, jest Pan najemcą tzw. lokalu komunalnego, gdzie wynajmującym jest miasto. Nie jest dla mnie do końca jasne, ale chyba nie zamieszkuje Pan w tym mieszkaniu albo też przestanie w przyszłości w nim zamieszkiwać. W każdym razie, jak rozumiem, kwestia niezamieszkiwania w mieszkaniu, jak Panu powiedziano, może stanowić podstawę do pozbawienia Pana prawa do tego mieszkania.

Wyjaśniam zatem, że prawo, jakie przysługuje Panu do tego mieszkania, to prawo najmu.

Szczegółowe regulacje dotyczące tej umowy znajdzie Pan w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 roku.

Jedną z podstaw do wypowiedzenia odpłatnej umowy najmu, gdzie czynsz jest niższy od 3% wartości odtworzeniowej w skali roku (takie czynsze w zasadzie dotyczą lokali komunalnych), jest niestety niezamieszkiwanie w lokalu przez okres jednego roku.

Dokładnie mówi o tym art. 11 ust 3 pkt 1 ustawy w brzmieniu: „właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy”.

Wartość odtworzeniowa lokalu to iloczyn wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych tj. przeciętnego koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych i metrażu mieszkania.

Tak więc jeśli nie zamieszkuje Pan przez rok w tym mieszkaniu lub nie będzie Pan przez ten okres w nim zamieszkiwał, niestety gmina będzie miała podstawy do wypowiedzenia Panu umowy najmu lokalu, co oznacza, że po upływie okresu wypowiedzenia powinien Pan lokal opuścić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »