Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna mieszkania spółdzielczego mniej niż 5 lat przed nabyciem

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-05

Moja mama jest posiadaczką 1/2 mieszkania spółdzielczego, które otrzymała w spadku. Udokumentowane jest to aktem notarialnym. Ja jestem już posiadaczem 1/2 innego domu (druga połowa należy do mojej siostry). Moja mama chce swoją część mieszkania przepisać na mnie. Czy poniesie z tego tytułu jakieś koszty, jeśli darowizna będzie mniej niż 5 lat przed nabyciem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof
Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej oraz przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Z treści Pana pytania wynika, że mama jest współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Pan jest właścicielem innej nieruchomości wespół z siostrą. Wolą Pana mamy jest przepisanie na Pana tytułem darmym połowy mieszkania. Zastanawiacie się Państwo jakie koszty będzie taka operacja generowała.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż taka notarialna jest uzależniona od wartości udziału przysługującego Pana mamie w lokalu.

Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.

Do taksy na podstawie art. 41 związku z art.146 ustawy o podatku VAT doliczyć należy podatek w wysokości 23%. Do tego należy doliczyć wypisy w cenie 24 zł plus VAT.

Co istotne, taka notarialna jest maksymalna, co umożliwia targowanie się z notariuszem i próbę zbijania cen.

Pan jako syn stosownie do treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlega podatkowi. Gdyby Pana wolą była sprzedaż lokalu po darowiźnie, to pieniądze ze sprzedaży musiałby Pan zainwestować we własne celem mieszkaniowe – zakup nieruchomości mieszkaniowej, zakup nieruchomości, na której możliwe jest wybudowanie domu, wyremontowanie własnego domu, spłata kredytu na ww. cele.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »