Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna mieszkania spółdzielczego mniej niż 5 lat przed nabyciem

Marek Gola • Opublikowane: 2016-09-05

Moja mama jest posiadaczką 1/2 mieszkania spółdzielczego, które otrzymała w spadku. Udokumentowane jest to aktem notarialnym. Ja jestem już posiadaczem 1/2 innego domu (druga połowa należy do mojej siostry). Moja mama chce swoją część mieszkania przepisać na mnie. Czy poniesie z tego tytułu jakieś koszty, jeśli darowizna będzie mniej niż 5 lat przed nabyciem?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej oraz przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn

Z treści Pana pytania wynika, że mama jest współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Pan jest właścicielem innej nieruchomości wespół z siostrą. Wolą Pana mamy jest przepisanie na Pana tytułem darmym połowy mieszkania. Zastanawiacie się Państwo jakie koszty będzie taka operacja generowała.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż taka notarialna jest uzależniona od wartości udziału przysługującego Pana mamie w lokalu.

Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.

Do taksy na podstawie art. 41 związku z art.146 ustawy o podatku VAT doliczyć należy podatek w wysokości 23%. Do tego należy doliczyć wypisy w cenie 24 zł plus VAT.

Co istotne, taka notarialna jest maksymalna, co umożliwia targowanie się z notariuszem i próbę zbijania cen.

Pan jako syn stosownie do treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlega podatkowi. Gdyby Pana wolą była sprzedaż lokalu po darowiźnie, to pieniądze ze sprzedaży musiałby Pan zainwestować we własne celem mieszkaniowe – zakup nieruchomości mieszkaniowej, zakup nieruchomości, na której możliwe jest wybudowanie domu, wyremontowanie własnego domu, spłata kredytu na ww. cele.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »