Indywidualne porady prawne
Autor: Marek Gola
Moja mama jest posiadaczką 1/2 mieszkania spółdzielczego, które otrzymała w spadku. Udokumentowane jest to aktem notarialnym. Ja jestem już posiadaczem 1/2 innego domu (druga połowa należy do mojej siostry). Moja mama chce swoją część mieszkania przepisać na mnie. Czy poniesie z tego tytułu jakieś koszty, jeśli darowizna będzie mniej niż 5 lat przed nabyciem?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej oraz przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn
Z treści Pana pytania wynika, że mama jest współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego. Pan jest właścicielem innej nieruchomości wespół z siostrą. Wolą Pana mamy jest przepisanie na Pana tytułem darmym połowy mieszkania. Zastanawiacie się Państwo jakie koszty będzie taka operacja generowała.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż taka notarialna jest uzależniona od wartości udziału przysługującego Pana mamie w lokalu.
Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu maksymalna stawka wynosi połowę stawki przewidzianej w § 3.
Do taksy na podstawie art. 41 związku z art.146 ustawy o podatku VAT doliczyć należy podatek w wysokości 23%. Do tego należy doliczyć wypisy w cenie 24 zł plus VAT.
Co istotne, taka notarialna jest maksymalna, co umożliwia targowanie się z notariuszem i próbę zbijania cen.
Pan jako syn stosownie do treści art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie podlega podatkowi. Gdyby Pana wolą była sprzedaż lokalu po darowiźnie, to pieniądze ze sprzedaży musiałby Pan zainwestować we własne celem mieszkaniowe – zakup nieruchomości mieszkaniowej, zakup nieruchomości, na której możliwe jest wybudowanie domu, wyremontowanie własnego domu, spłata kredytu na ww. cele.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika