Kategoria: Mieszkania służbowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domaganie się opłat przez Agencję Mienia Wojskowego

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-04-04

Moja siostra została wyrzucona z mieszkania, gdzie mieszkała z mężem. To lokal AMW. Po rozwodzie AMW domaga się od siostry opłat za okres, w którym nie zajmowała mieszkania (mieszkał tam jej mąż i narobił długów). Jak siostra może się bronić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Agencja wzywa do zapłaty Pani siostrę, ponieważ, jak sądzę, w tym czasie w tym mieszkaniu zamieszkiwała albo przynajmniej Agencji wydaje się, że zamieszkiwała.

Wyjaśnię, że w niniejszej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 1995 roku, a precyzyjniej art. 29 ust. 2, która stanowi, że „osoba inna niż żołnierz zawodowy, która zajmuje lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, uiszcza opłaty za używanie lokalu mieszkalnego i opłaty pośrednie na zasadach i w wysokości określonych w art. 36 ustawy”.

W myśl tego przepisu „osoba, która zajmuje lokal mieszkalny uiszcza opłaty za używanie lokalu w wysokości nie większej niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali rocznej oraz zaliczki na opłaty pośrednie w terminie do piętnastego dnia każdego miesiąca, od dnia przekazania lokalu mieszkalnego”.

Art. 37 ust. 3 mówi, że „odpowiedzialność innych niż żołnierz osób za opłaty związane z użytkowaniem mieszkania obejmują okres gdy osoby te zamieszkiwały w lokalu, osoby te odpowiadają solidarnie z najemcą tego lokalu”.

Ponieważ w tym przepisie mowa jest od odpowiedzialności solidarnej żołnierza i osób zamieszkujących wierzycielowi, czyli Agencji przysługuje prawo wyboru, od którego z nich będzie dochodził swoich należności. W takiej sytuacji wierzyciel może domagać się zapłaty od każdej z tych osób z osobna i od wszystkich razem.

Niestety opłaty te podlegają przymusowemu ściągnięciu w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji także wobec osób innych niż żołnierz najemca.

Aby nie był gołosłowną, załączam Pani w pliku artykuł naukowy, które precyzyjnie opisuje te kwestie.

Jeśli Pani siostra nie zamieszkiwała w lokalu w czasie, którego dotyczą opłaty, jest szansa się wybronić od obowiązku zapłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »