Indywidualne porady prawne
• Autor: Katarzyna Siwiec
Moja siostra została wyrzucona z mieszkania, gdzie mieszkała z mężem. To lokal AMW. Po rozwodzie AMW domaga się od siostry opłat za okres, w którym nie zajmowała mieszkania (mieszkał tam jej mąż i narobił długów). Jak siostra może się bronić?
Agencja wzywa do zapłaty Pani siostrę, ponieważ, jak sądzę, w tym czasie w tym mieszkaniu zamieszkiwała albo przynajmniej Agencji wydaje się, że zamieszkiwała.
Wyjaśnię, że w niniejszej sprawie mają zastosowanie przepisy ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 czerwca 1995 roku, a precyzyjniej art. 29 ust. 2, która stanowi, że „osoba inna niż żołnierz zawodowy, która zajmuje lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, uiszcza opłaty za używanie lokalu mieszkalnego i opłaty pośrednie na zasadach i w wysokości określonych w art. 36 ustawy”.
W myśl tego przepisu „osoba, która zajmuje lokal mieszkalny uiszcza opłaty za używanie lokalu w wysokości nie większej niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali rocznej oraz zaliczki na opłaty pośrednie w terminie do piętnastego dnia każdego miesiąca, od dnia przekazania lokalu mieszkalnego”.
Art. 37 ust. 3 mówi, że „odpowiedzialność innych niż żołnierz osób za opłaty związane z użytkowaniem mieszkania obejmują okres gdy osoby te zamieszkiwały w lokalu, osoby te odpowiadają solidarnie z najemcą tego lokalu”.
Ponieważ w tym przepisie mowa jest od odpowiedzialności solidarnej żołnierza i osób zamieszkujących wierzycielowi, czyli Agencji przysługuje prawo wyboru, od którego z nich będzie dochodził swoich należności. W takiej sytuacji wierzyciel może domagać się zapłaty od każdej z tych osób z osobna i od wszystkich razem.
Niestety opłaty te podlegają przymusowemu ściągnięciu w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji także wobec osób innych niż żołnierz najemca.
Aby nie był gołosłowną, załączam Pani w pliku artykuł naukowy, które precyzyjnie opisuje te kwestie.
Jeśli Pani siostra nie zamieszkiwała w lokalu w czasie, którego dotyczą opłaty, jest szansa się wybronić od obowiązku zapłaty.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika