Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksmisja z zadłużonego mieszkania i spłata długu

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-08-14

Moja teściowa mieszkała w zadłużonym mieszkaniu, gmina eksmitowała ją i dała jej lokal socjalny, ale niestety nadal musi spłacać dług z tamtego lokalu. Komornik potrąca jej 1/3 dochodu, czy może aż tyle? Teraz płaci czynsz z lokalu zastępczego i ten stary dług czynszowy, który jest bardzo wysoki. Czy jest dla niej jakieś rozwiązanie?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Rozumiem, że przeciwko Pani teściowej zapadł wyrok eksmisyjny.

Niestety zdanie lokalu, z którego orzeczono eksmisję, nie powoduje samo przez się, iż długi z tytułu czynszu (opłat) obciążające osobę eksmitowaną wygasają. Zatem może dojść do sytuacji, iż przeciwko osobie eksmitowanej nadal prowadzona jest egzekucja w celu odzyskania zaległych opłat, mimo że lokal został już zdany.

Oczywiście chodzi wyłącznie o długi, które powstały w czasie, gdy teściowa zamieszkiwała w lokalu.

Proszę ewentualnie ustalić, czy roszczenie o zaległy czynsz się nie przedawniło. Roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu przedawnia się z upływem 10 lat, chyba że bieg przedawnienia został przerwany przez skierowanie sprawy do komornika.

Nadto jeśli są jakiekolwiek wątpliwość co do zasadności egzekucji, to teściowa może zapoznać się z aktami sprawy u komornika. Podkreślam, że nie ma możliwości, by komornik prowadził egzekucję bez orzeczenia sądu.

Dodam jeszcze, że emerytura podlega zajęciu w wysokości 25%. Nadto w każdym wypadku wolna od egzekucji jest kwota odpowiadająca 50% najniższej emerytury, czyli w chwili obecnej 441,28 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozpoczęcie budowy i utracenie prawa do lokalu socjalnego

Mam wyrok sądowy o eksmisji z uwagi na stan techniczny budynku. Obecnie pracuję za granicą. Sąd wstrzymał wykonanie eksmisji do czasu wskazania przez...

Jak doprowadzić do wyprowadzki dorosłego dziecka?

Córka ma 20 lat, z dwóch szkół została wyrzucona za wagary, teraz chodzi do zaocznej w soboty i niedziele, znowu dostała upomnienie za wagary....

Czy nakazu eksmisji można użyć po raz drugi?

Przed piętnastoma miesiącami eksmitowałam przez komornika syna z mojego domu. Po eksmisji syn wyjechał za granicę. Z powodu braku pracy wraca teraz...

Wyrok opróżnienia lokalu mieszkalnego

Otrzymaliśmy z żoną wyrok zaoczny w sprawie o opróżnienie lokalu mieszkalnego. Czy ten wyrok należy traktować jako tzw. eksmisję, czy wyrok...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »