Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Eksmisja z zadłużonego mieszkania i spłata długu

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-08-14

Moja teściowa mieszkała w zadłużonym mieszkaniu, gmina eksmitowała ją i dała jej lokal socjalny, ale niestety nadal musi spłacać dług z tamtego lokalu. Komornik potrąca jej 1/3 dochodu, czy może aż tyle? Teraz płaci czynsz z lokalu zastępczego i ten stary dług czynszowy, który jest bardzo wysoki. Czy jest dla niej jakieś rozwiązanie?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Rozumiem, że przeciwko Pani teściowej zapadł wyrok eksmisyjny.

Niestety zdanie lokalu, z którego orzeczono eksmisję, nie powoduje samo przez się, iż długi z tytułu czynszu (opłat) obciążające osobę eksmitowaną wygasają. Zatem może dojść do sytuacji, iż przeciwko osobie eksmitowanej nadal prowadzona jest egzekucja w celu odzyskania zaległych opłat, mimo że lokal został już zdany.

Oczywiście chodzi wyłącznie o długi, które powstały w czasie, gdy teściowa zamieszkiwała w lokalu.

Proszę ewentualnie ustalić, czy roszczenie o zaległy czynsz się nie przedawniło. Roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu przedawnia się z upływem 10 lat, chyba że bieg przedawnienia został przerwany przez skierowanie sprawy do komornika.

Nadto jeśli są jakiekolwiek wątpliwość co do zasadności egzekucji, to teściowa może zapoznać się z aktami sprawy u komornika. Podkreślam, że nie ma możliwości, by komornik prowadził egzekucję bez orzeczenia sądu.

Dodam jeszcze, że emerytura podlega zajęciu w wysokości 25%. Nadto w każdym wypadku wolna od egzekucji jest kwota odpowiadająca 50% najniższej emerytury, czyli w chwili obecnej 441,28 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »