Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak pozbyć się najemcy z mieszkania?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-22

Wynajmuję mieszkanie pewnemu panu. Umowa skończyła się. Pan już przed końcem umowy miał zaległości finansowe. Kilka razy mówił, że mi zapłaci, ale do tej pory nie wywiązał się z obietnic. Jak pozbyć się najemcy z mieszkania? Jak odzyskać zaległe pieniądze za najem?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Jeżeli umowa, którą Pani zawarła była zawarta na czas oznaczony i okres ten już upłynął to po prostu umowa już nie obowiązuje i najemca powinien Pani wydać przedmiot najmu, jak stanowi art. 675 Kodeku cywilnego. Przepis ten poniżej cytuję:

„Art. 675. § 1. Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.”

W praktyce często strony umawiają się na dodatkowe 2-3 dni na wyprowadzkę, ale do tego w zasadzie potrzeba obopólnych uzgodnień stron.

Z tym tylko zastrzeżeniem, że jeżeli Pani od dłuższego czasu toleruje ten stan rzeczy, tj. umowa wygasła dawno temu a najemca nadal, bez sprzeciwu z Pani strony korzysta z mieszkania, to może się on bronić w ten sposób, że umowa przekształciła się w umowę zawartą na czas nieoznaczony i Pani jej po prostu nie wypowiedziała. Umowa taka jest wypowiadalna z kolei w określonych przypadkach, nie można jej wypowiedzieć tak po prostu dowolnie.

W tym przypadku także poniżej zacytuję Pani podstawę prawną:

Art. 674 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proszę zatem, celem uniknięcia takiego skutku, wezwać najemcę, najlepiej na piśmie do opróżnienia mieszkania z rzeczy najemcy i wydania Pani mieszkania. Zbyt długie tolerowanie takiej sytuacji np. 2-3 miesięczne może powodować, że najemca w ten właśnie sposób będzie się bronił.

Niestety, jeżeli pomimo Pani wezwania najemca nie będzie chciał opuścić mieszkania będzie Pani musiała go przymusowo, czyli w drodze wyroku sądowego, eksmitować.

Natomiast jeśli chodzi o drugą kwestię, czyli możliwość domagania się zapłaty czynszu najmu, to jeżeli najemca nie płaci, niezależnie od tego, czy nadal mieszka, czy nie i czy umowa obowiązuje, czy nie, może go Pani pozwać o zapłatę zaległych czynszów najmu.

W zasadzie jedynym przedprocesowym krokiem, który musi Pani wykonać jest wezwanie go pisemne do zapłaty tych należności. Taki wymóg wprowadza przepis art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że pozew powinien zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. W tym celu właśnie wzywa się przed każdym procesem swojego dłużnika do zapłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »