Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zmusić najemcę do opuszczenia domu?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-10-06

Wynajmuję dom. Najemca dostał już wypowiedzenie, okres wypowiedzenia minął, a on nie chce się wyprowadzić i przestał płacić czynsz.
W umowie wynajmuję mu 3 pokoje, 2 łazienki oraz kuchnię. Czy mogę wprowadzić się na strych albo do piwnicy (nie są one wymienione w umowie najmu)? Na strych dociera się poprzez klatkę schodową wykorzystywaną przez najemcę. Również ona nie jest wymieniona w umowie najmu. Czy mogę kazać najemcy usunąć wszystko z terenu działki, czy mogę zabronić mu parkowania na terenie działki? Dzięki tym posunięciom chcę najemcę zmusić do szybszego opuszczenia lokalu.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Umowa wygasła, lokator zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego. Oczywiście może Pan wprowadzić się na strych, ale nie może Pan naruszyć jego dotychczasowego posiadania.

Zgodnie z art. 342 Kodeksu cywilnego nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Przyjęcie takiego uregulowania oznacza, iż ustawodawca wprowadza ogólny zakaz naruszania posiadania. Ogólny charakter zakazu naruszania posiadania oznacza w pierwszym rzędzie, iż chronione jest, co do zasady, każde posiadanie, niezależnie od tego, jakimi cechami się charakteryzuje

Naruszenie posiadania może polegać na pozbawieniu posiadania (wyzuciu z posiadania), a zatem na utracie władztwa nad rzeczą polegającej na całkowitym wyłączeniu po stronie posiadacza sfery możności władania rzeczą, albo na innej ingerencji w posiadanie (zakłóceniu posiadania), a zatem na ograniczeniu posiadacza w sferze możności władania rzeczą.

Naruszenie posiadania polegające na ograniczeniu posiadacza w możności władania rzeczą może mieć zróżnicowany charakter. W szczególności może polegać zarówno na ingerencji fizycznej, takiej jak dokonanie pewnych zmian lub przeróbek rzeczy czy korzystaniu z rzeczy w określony sposób.

Wynikający z art. 342 Kodeksu cywilnego zakaz naruszania posiadania odnosi się jedynie naruszeń samowolnych. Przez naruszenia samowolne rozumieć należy taką ingerencję w posiadanie określonego podmiotu, która była obiektywnie bezprawna, a zatem nie znajdująca podstaw w obowiązującym porządku prawnym. Z naruszeniem samowolnym nie będziemy mieli natomiast do czynienia, co do zasady, wówczas, gdy na ingerencję w posiadanie pozwalają obowiązujące normy prawne, orzeczenia sądowe, akty administracyjne lub gdy na ingerencję wyraził zgodę sam posiadacz (zobacz: S. Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. VII, Warszawa 2006, s. 516).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W razie dokonania samowolnego naruszenia posiadania oraz w razie powstania zagrożenia samowolnego naruszenia posiadania, przy spełnieniu odrębnych przesłanek, po stronie posiadacza aktualizuje się szereg uprawnień składających się na ochronę posiadania. W świetle uregulowań prawa polskiego, posiadacz, którego posiadanie zostało samowolnie naruszone lub zagrożone, może realizować ochronę posiadania zarówno poprzez samodzielne podjęcie pewnych działań względem podmiotu naruszającego posiadanie jak i poprzez zainicjowanie odpowiedniego postępowania sądowego

Jak Pan widzi – niestety prawo daje takim trutniom jeszcze ochronę. Ale niestety daje.

Może Pan skierować pozew o eksmisję albo ryzykować, utrudniając życie lokatorowi – jak tylko się da. Albo wniesie pozew czy będzie chronił posiadanie, albo się wyniesie. Czasem działa – wiem z doświadczenia – odcięcie wody czy prądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »