Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zmusić najemcę do opuszczenia domu?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-10-06

Wynajmuję dom. Najemca dostał już wypowiedzenie, okres wypowiedzenia minął, a on nie chce się wyprowadzić i przestał płacić czynsz.
W umowie wynajmuję mu 3 pokoje, 2 łazienki oraz kuchnię. Czy mogę wprowadzić się na strych albo do piwnicy (nie są one wymienione w umowie najmu)? Na strych dociera się poprzez klatkę schodową wykorzystywaną przez najemcę. Również ona nie jest wymieniona w umowie najmu. Czy mogę kazać najemcy usunąć wszystko z terenu działki, czy mogę zabronić mu parkowania na terenie działki? Dzięki tym posunięciom chcę najemcę zmusić do szybszego opuszczenia lokalu.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Umowa wygasła, lokator zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego. Oczywiście może Pan wprowadzić się na strych, ale nie może Pan naruszyć jego dotychczasowego posiadania.

Zgodnie z art. 342 Kodeksu cywilnego nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Przyjęcie takiego uregulowania oznacza, iż ustawodawca wprowadza ogólny zakaz naruszania posiadania. Ogólny charakter zakazu naruszania posiadania oznacza w pierwszym rzędzie, iż chronione jest, co do zasady, każde posiadanie, niezależnie od tego, jakimi cechami się charakteryzuje

Naruszenie posiadania może polegać na pozbawieniu posiadania (wyzuciu z posiadania), a zatem na utracie władztwa nad rzeczą polegającej na całkowitym wyłączeniu po stronie posiadacza sfery możności władania rzeczą, albo na innej ingerencji w posiadanie (zakłóceniu posiadania), a zatem na ograniczeniu posiadacza w sferze możności władania rzeczą.

Naruszenie posiadania polegające na ograniczeniu posiadacza w możności władania rzeczą może mieć zróżnicowany charakter. W szczególności może polegać zarówno na ingerencji fizycznej, takiej jak dokonanie pewnych zmian lub przeróbek rzeczy czy korzystaniu z rzeczy w określony sposób.

Wynikający z art. 342 Kodeksu cywilnego zakaz naruszania posiadania odnosi się jedynie naruszeń samowolnych. Przez naruszenia samowolne rozumieć należy taką ingerencję w posiadanie określonego podmiotu, która była obiektywnie bezprawna, a zatem nie znajdująca podstaw w obowiązującym porządku prawnym. Z naruszeniem samowolnym nie będziemy mieli natomiast do czynienia, co do zasady, wówczas, gdy na ingerencję w posiadanie pozwalają obowiązujące normy prawne, orzeczenia sądowe, akty administracyjne lub gdy na ingerencję wyraził zgodę sam posiadacz (zobacz: S. Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. VII, Warszawa 2006, s. 516).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W razie dokonania samowolnego naruszenia posiadania oraz w razie powstania zagrożenia samowolnego naruszenia posiadania, przy spełnieniu odrębnych przesłanek, po stronie posiadacza aktualizuje się szereg uprawnień składających się na ochronę posiadania. W świetle uregulowań prawa polskiego, posiadacz, którego posiadanie zostało samowolnie naruszone lub zagrożone, może realizować ochronę posiadania zarówno poprzez samodzielne podjęcie pewnych działań względem podmiotu naruszającego posiadanie jak i poprzez zainicjowanie odpowiedniego postępowania sądowego

Jak Pan widzi – niestety prawo daje takim trutniom jeszcze ochronę. Ale niestety daje.

Może Pan skierować pozew o eksmisję albo ryzykować, utrudniając życie lokatorowi – jak tylko się da. Albo wniesie pozew czy będzie chronił posiadanie, albo się wyniesie. Czasem działa – wiem z doświadczenia – odcięcie wody czy prądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »