Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać lokal bez narażania się na roszczenia najemcy?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-11-12

W lipcu wynajęłam mieszkanie, oddając je najemcy z przeznaczeniem na cele użytkowe. Umowa zawiera zapis, że czynsz ma być płatny do 10. każdego miesiąca. Najemca wpłacił czynsz za pierwszy miesiąc, czyli za lipiec i na tym skończyło się płacenie. W umowie jest zapis dotyczący wypowiedzenia umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa okresy rozliczeniowe. Jak rozwiązać umowę? Jak odzyskać lokal bez narażania się na roszczenia najemcy?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat

W opisanej przez Panią sytuacji będzie Pani mogła wypowiedzieć umowę dopiero wówczas, jeżeli najemca nie zapłaci czynszu za dwa pełne okresy płatności.

Podejrzewam, że zapis w umowie, o którym Pani wspomina jest powtórzeniem art. 687 Kodeksu cywilnego w brzmieniu: „jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu”. Przepis ten ma zastosowanie do lokali właśnie.

Możliwe też, że w umowie Pani go zmodyfikowała, co się czasem zdarza jedynie do braku płatności za dwa pełne okresy bez konieczności udzielania dodatkowego terminu miesięcznego, co jest oczywiście rozwiązaniem znacznie korzystniejszym w tej sytuacji.

W każdym razie, w każdym z tych przypadków będzie Pani musiała poczekać wspomniane dwa miesiące na możliwość wypowiedzenia umowy, czyli sierpień i wrzesień, w zasadzie skoro czynsz płatny jest do 10. każdego miesiąca to można powiedzieć, że już 11 września (o ile czynsz jest płatny z góry, ale z tego co Pani pisze tak właśnie wynika) będzie zaległy czynsz za miesiąc wrzesień. Aczkolwiek mając na uwadze, że w przepisie mowa jest o pełnych okresach płatności i czasem różnie jest to rozumiane lepiej poczekać z wypowiedzeniem do końca września.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wyjaśnię może, że zwłoka za dwa pełne okresy płatności zachodzi zarówno wtedy, gdy najemca wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, w ogóle nie zapłacił czynszu za ten okres, jak i wówczas, gdy suma zaległego czynszu za czas dłuższy równa jest należności za dwa pełne okresy płatności, co wytrąca najemcom możliwość zapłaty przysłowiowej złotówki w miesiącu po to tylko, aby uniemożliwić wypowiedzenie im najmu.

Jeżeli do końca miesiąca września czynsz nie wpłynie będzie Pani mogła wypowiedzieć umowę w majestacie prawa, a zatem bez obaw, że najemca wytoczy Pani powództwo np. o odszkodowanie.

Jeżeli po wypowiedzeniu umowy najemca nie wyprowadzi się dobrowolnie, a ma taki obowiązek z mocy art. 675 Kodeksu cywilnego – zaistnieje konieczność jego eksmisji z lokalu w drodze procesu sądowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »