Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania komunalnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-12-26

Mama wykupuje swoje mieszkanie komunalne na własność, środki na wykup daję ja – syn. Mama chce, aby po jej śmierci mieszkanie należało do mnie. Mój tata zmarł 4 lata temu. Mam jeszcze dwóch braci, którzy na dzień dzisiejszy obiecują, że nie będą rościć sobie żadnych praw do mieszkania. Nie wiemy, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami braci oraz w jaki sposób mama ma mi zapisać mieszkanie. Jak zabezpieczyć przyszłość w tej sytuacji?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Sprawa z zabezpieczeniem takiej transakcji nie jest prosta. Musi Pan wiedzieć, że jakiekolwiek darmowe przeniesienie na Pana rzecz tego mieszkania – zarówno darowizna, jak i testament – skutkuje powstaniem roszczenia o zachowek i rodzeństwo, choć obecnie twierdzi, że nie będzie dochodziło niczego, po kilku latach czy zaraz po śmierci mamy może mieć inne zadanie, a tam gdzie zaczynają się rozliczenia, kończy się rodzina. Nie zawsze, ale jest ryzyko.

Zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego „przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę”.

Zgodnie z art. 1000:

„§ 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

§ 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Proponuję więc spisać między Panem a mamą przedwstępną umowę kupna–sprzedaży lokalu, z zaznaczeniem, że przeniesienie własności na Pana rzecz nastąpi np. za 5 lat, a mama oświadcza, iż otrzymała już należność z tytułu tej transakcji. Umowa powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.

Do tego można podpisać niegasnące i nieodwołalne pełnomocnictwo, aby sam Pan mógł na siebie przenieść własność tego lokalu np. za 5 lat. Zasadą jest, że pełnomocnictwo automatycznie wygasa wskutek śmierci mocodawcy lub pełnomocnika albo utraty osobowości prawnej mocodawcy lub pełnomocnika. Jednakże te same przesłanki, które pozwalają mocodawcy zrzec się odwołania pełnomocnictwa, umożliwiają mu udzielenie pełnomocnictwa nie wygasającego w razie śmierci mocodawcy lub pełnomocnika. Zastrzeżenie niewygasalności powinno nastąpić w pełnomocnictwie. Oznacza to, że zastrzeżenie dokonane poza treścią pełnomocnictwa jest nieważne, ustawa bowiem wymaga w tym wypadku formy szczególnej (art. 73 § 2).

Pełnomocnictwo także wymaga formy aktu notarialnego.

Rodzeństwo, jeśli skutecznie chce rzec się prawa do zachowku, powinno z mamą zawrzeć umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Nie będą oni uprawnieni ani do spadku, ani zachowku. Choć to zapewne wyda im się kontrowersyjne.

Stąd pierwsze wyjście – choć może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jest mniej konfliktogenne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »