Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licytacja mieszkania wykupionego przez leśniczego

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-01-27

Emerytowany leśniczy wykpił z 95% bonifikatą służbowe mieszkanie z wpisem do księgi wieczystej o 5-letnim okresie zakazu sprzedaży lokalu. Z powodu długów mieszkanie będzie licytowane przez komornika przed upływem 5 lat od daty wykupu. Czy leśniczy będzie musiał zwrócić uzyskaną 95% bonifikatę lasom państwowym?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za udzielone odpowiedzi jestem z nich zadowolony oraz z prędkości udzielonych odpowiedzi. 
Jan, rencista, 65 lat
Dziękuję za szybkie i wyczerpujące udzielnie odpowiedzi na pytanie.
Inna
Fachowe odpowiedzi i dobre opinie
Krzysztof, 53 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania

Niestety, obawiam się, że będzie Pan zmuszony zwrócić bonifikatę, z jaką nabył Pan mieszkanie. Przepisy w tej kwestii są jasne, a wyroki, jakie pojawiają się w kontekście zwrotu bonifikaty w przypadku mieszkań nabywanych na gruncie ustawy o gospodarce nieruchomościami, zmierzają w kierunku uznania, że każda sprzedaż (poza wskazanymi w tej tylko ustawie wyjątkami) stanowi podstawę do zwrotu bonifikaty.

Zgodnie z art. 40a ust. 4 ustawy o lasach pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych, z wyjątkiem osób, z którymi stosunek pracy rozwiązany został bez wypowiedzenia z winy pracownika, posiadają pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami i w których mieszkają. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż o 95%, a spłata należności może zostać rozłożona na 60 rat miesięcznych, przy czym oprocentowanie nie może przekraczać w stosunku rocznym stopy referencyjnej, określającej minimalne oprocentowanie podstawowych operacji otwartego rynku prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, powiększonej o 2 punkty procentowe. Jeżeli osobą uprawnioną jest emeryt lub rencista, cena nabycia lokalu ustalona jest na 5% jego wartości. W ustępie 5b postanowiono, że Lasy Państwowe żądają zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca lokalu, o którym mowa w ust. 4, 5 i 5a, przed upływem 5 lat od dnia jego nabycia zbył ten lokal lub wykorzystał na inne cele niż mieszkalne. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jak Pan widzi, w przepisie mowa o każdym zbyciu. Sprzedaż w drodze licytacji komorniczej jest zbyciem. Przepis nie stosuje wyjątków poza tym, że zbycie może nastąpić na rzecz osoby bliskiej.

Powyższe wynika z tego, że bonifikata ma na celu ułatwienie nabycia własnego lokalu. Nie ma żadnego uzasadnienia dla wykorzystaniu tej bonifikaty na inny cel. Jeśli w drodze zbycia komorniczego nieruchomości spłacone zostaną długi nabywcy, to w ten sposób uzyska on pewną korzyść majątkową w postaci zmniejszenia pasywów. Co więcej pozostała po zaspokojeniu wierzycieli kwota wraca do dłużnika, zatem ma on też korzyść bezpośrednio majątkową. Oczywiście sprzedaż w drodze licytacji następuje niejako poza wolą właściciela, jednak sam fakt uzyskania korzyści w wyniku tego zbycia powoduje, że na zbyciu nabywca z bonifikatą „korzysta”.

Szukałam wyroku, który pozwoliłby na odmienną interpretację zapisów ustawy, niestety nie ma orzeczeń, które dotyczyłyby tego właśnie problemu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zamiana dawnego mieszkania zakładowego

Moi rodzice od ok. 25 lat mieszkają w mieszkaniu, które do niedawna należało do PKP. Chcieli wykupić mieszkanie, ale poinformowano ich, że nie ma takiej...

Mieszkanie policyjne

Mój ojciec jest policjantem na emeryturze. Ożenił się po raz drugi i żona posiada własne mieszkanie. Nie może więc wykupić mieszkania policyjnego....

Czy można zasiedzieć mieszkanie służbowe?

Jestem policyjnym emerytem. Od przeszło 20 lat mieszkam w mieszkaniu służbowym będącym w dyspozycji Komendanta Wojewódzkiego Policji. Mieszkanie...

Prawo do wykupu mieszkania zakładowego

Posiadam lokal zakładowy, w którym jestem zameldowana od 18 lat. 3 lata temu wybudowaliśmy z mężem w innej miejscowości dom. Czy fakt, że mam...

Wysokość bonifikaty przy wykupie mieszkania z zasobów wojskowych

Od 1987 pracowałem w jednostce wojskowej jako pracownik cywilny wojska i dostałem mieszkanie z jednostki. W 1999 r. zostałem żołnierzem...

Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierza

Otrzymałem zawiadomienie z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o przydzieleniu mi lokalu mieszkalnego. Czy w jakiś sposób mogę odmówić...

Lokal z AMW po rodzicach

W roku 2016 zmarł mój tata wynajmujący lokal mieszkalny z Agencji Mienia Wojskowego (wcześniej był pracownikiem). Po śmierci taty umowa najmu na czas...

Kupno mieszkania pochodzącego z zasobów Agencji Mienia Wojskowego

Jestem emerytem wojskowym. Zdecydowałem się na kupno mieszkania pochodzącego z zasobów Agencji Mienia Wojskowego. Czy słusznie naliczono mi do zapłaty...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »