Indywidualne Porady Prawne
Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-10-03 • Aktualizacja: 2021-07-04
Moi rodzice zrobili zadłużenie za czynsz (mieszkanie PKP). W 2009 roku skończyłam 18 lat. Rok później wyjechałam za granicę. Czy ponoszę odpowiedzialność za zadłużenie zrobione przez rodziców z racji tego, że byłam zameldowana w tym mieszkaniu, ale tam nie przebywałam?
Najpierw postaram się Pani wyjaśnić stan prawny obowiązujący w opisanym przez Panią w pytaniu zakresie. Otóż, problematykę tę reguluje treść art. 6881 Kodeksu cywilnego, który to przepis stanowi, iż:
„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.”
Z przepisu tego wynika zatem, że zarówno najemca, jak i wymienione osoby stają się z mocy ustawy dłużnikami solidarnymi względem wynajmującego. Istota odpowiedzialności solidarnej polega natomiast na tym, iż kilku dłużników jest zobowiązanych wobec wierzyciela w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.
Należy przyjąć, że okres objęty odpowiedzialnością osób stale zamieszkujących z najemcą nie może rozciągać się na zamieszkiwanie w najętym lokalu przed osiągnięciem pełnoletności, a więc w Pani przypadku przed 2009 rokiem.
Proszę jednak mieć na uwadze, że chodzi tu o stałe zamieszkiwanie, a nie zameldowanie. Są to bowiem dwie odrębne rzeczy – zameldowanie oznacza bowiem tylko kategorię administracyjną – wpis w określonej ewidencji. Osoba zameldowana choć powinna nie musi zamieszkiwać pod tym adresem. Zamieszkiwanie oznacza bowiem faktyczne stałe przebywanie w danym miejscu.
Zameldowanie stwarza jednak domniemanie zamieszkania, wynajmujący nie może bowiem mieć najczęściej wiedzy, czy Pani zamieszkuje w lokalu czy też nie. Dlatego też, jeśli zostanie Pani pozwana o zapłatę czynszu to Pani będzie musiała udowodnić, że nie zamieszkiwała Pani w tym lokalu od 2010 roku (tak bynajmniej zrozumiałam). Myślę, że nie będzie to szczególnie trudne, jeśli dysponuje Pani umową najmu mieszkania za granicą, umową o pracę, czy innymi podobnymi dokumentami. Mogą to potwierdzić także świadkowie.
Jeśli Pani tego nie udowodni przed sądem, sąd – jak należy się spodziewać – zasądzi od Pani solidarnie z rodzicami należny czynsz, bo przyjmie, że Pani w lokalu zamieszkiwała.
Dodam jeszcze na marginesie, że jeśli do tej pory postępowanie sądowe o zapłatę czynszu nie zostało wszczęte to należność z tytułu czynszu się przedawniła, albowiem przedawnia się ona z upływem lat 3.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):