Indywidualne porady prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-04-15 • Aktualizacja: 2021-07-02
Od zeszłego miesiąca wynajmuję mieszkanie wraz z trzema studentami. Umowa jest podpisana tylko na jednego ze studentów, ja tej umowy nie widziałem i nie znam jej zapisów. Ostatnio doszło między nami do kłótni i oznajmiłem, że wyprowadzam się z mieszkania. Czy jeśli umowa jest zawarta tylko na jedną osobę mogą natychmiast się wyprowadzić, czy obowiązuje mnie w takim przypadku miesięczny okres wypowiedzenia umowy najmu?
Zasadniczo umowa nie musi być zawarta pisemnie, może być zawarta ustnie.
Zgodnie z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.
I tylko tak mógłby Pan wypowiedzieć umowę najmu. O ile określono w umowie sposób wypowiedzenia najmu przed upływem terminu.
„Wynikający z art. 673 § 3 KC zakaz swobodnego wypowiadania umów najmu zawartych na czas oznaczony, w przypadku braku określenia w umowie wypadków wskazujących, kiedy to będzie dopuszczalne, nie oznacza absolutnej stabilizacji tego rodzaju stosunków obligacyjnych, gdyż jak wskazuje się w doktrynie i orzecznictwie ustawodawca dopuszcza możliwość rozwiązania takiej umowy w regulowanych ustawowo przypadkach (art. 664 § 2 KC, 667 § 2 KC, 672, 687 § 1, 685, 691 § 4, 703 KC)” (V ACa 697/11 – wyrok SA Katowice z dnia 10-10-2012).
Jeśli nie określono powodów wypowiedzenia najmu – zobowiązany jest Pan do zapłaty za cały czas trwania najmu.
Gdyby umowa była zawarta na czas nieokreślony, a strony w umowie nie określiły okresu wypowiedzenia, to obowiązują terminy ustawowe. Są one zależne od częstotliwości płatności czynszu i wynoszą:
Obowiązywałby Pana minimalnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Z drugiej strony, skoro nie ma Pana w umowie, można przyjąć, że łączył Pana stosunek podnajmu z najemcą. Co prawda zastosowanie mają te same przepisy, ale trudniej udowodnić czas trwania umowy i zakazu wypowiadania przed terminem.
Mimo to nie ma Pan możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia do „natychmiast”. Przepisy temu przeczą.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):