Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Mieszkanie komunalne - czy decyzję można przepisać na wnuka?

Autor: Katarzyna Nosal

Mieszkam wraz z mamą i babcią w mieszkaniu komunalnym od urodzenia, czyli od 32 lat. Babcia wraz z matką oraz dziadkiem są wpisani na decyzji o mieszkaniu komunalnym od 1962 r. Dziadek zmarł trzy lata temu (decyzja nie została przepisana). Chcielibyśmy wykupić to mieszkanie. Jakie dokumenty są potrzebne do przepisania decyzji po śmierci dziadka oraz jakie mam szanse, aby zostać dopisanym do nowej decyzji o mieszkaniu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mieszkanie komunalne - czy decyzję można przepisać na wnuka?

Przejście stosunku najmu po osobie zmarłej

W opisanej sytuacji babcia i mama automatycznie stają się głównymi najemczyniami lokalu po śmierci dziadka. Nie ma natomiast możliwości, by taką decyzję „przepisać” na Pana.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego (K.c.) – w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

W paragrafie 5 cytowanego przepisu postanowiono, że przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Zobacz również: Tytuł prawny do lokalu komunalnego

Aneks do umowy najmu

Skoro współnajemczyniami lokalu są babcia i mama, to nie ma potrzeby stosowania przepisów o wstąpieniu w najem. Możecie Państwo złożyć w urzędzie gminy wniosek o zawarcie aneksu do umowy najmu w celu dostosowania umowy do aktualnego stanu faktycznego poprzez wykreślenie dziadka spośród współnajemców. Tutaj potrzebny będzie jedynie akt zgonu dziadka.

Wszystko to powoduje, że Pan nie ma szans na dopisanie do najmu. Nie należy Pan nawet do kategorii osób, które ewentualnie wstąpiłyby w stosunek najmu po dziadku.

Zobacz również: Wniosek o zmianę głównego najemcy mieszkania komunalnego

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl