Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Mieszkanie komunalne - czy decyzję można przepisać na wnuka?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-05-13

Mieszkam wraz z mamą i babcią w mieszkaniu komunalnym od urodzenia, czyli od 32 lat. Babcia wraz z matką oraz dziadkiem są wpisani na decyzji o mieszkaniu komunalnym od 1962 r. Dziadek zmarł trzy lata temu (decyzja nie została przepisana). Chcielibyśmy wykupić to mieszkanie. Jakie dokumenty są potrzebne do przepisania decyzji po śmierci dziadka oraz jakie mam szanse, aby zostać dopisanym do nowej decyzji o mieszkaniu?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Szczegolowa i szybka odpowiedz, w tym wszystkie dodatkowe pytania. Polecam
Irena, lekarka
Odpowiedź na pytanie wraz z dopytaniem była wyczerpująca i trafiająca w sedno sprawy.Znakomity serwis , szybka odpowiedź która zmieniłamój pogląd na sprawę. Bardzo polecam.
Robert, rzemieslnik
Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat

W opisanej sytuacji babcia i mama automatycznie stają się głównymi najemczyniami lokalu po śmierci dziadka. Nie ma natomiast możliwości, by taką decyzję „przepisać” na Pana.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego (K.c.) – w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

W paragrafie 5 cytowanego przepisu postanowiono, że przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Skoro współnajemczyniami lokalu są babcia i mama, to nie ma potrzeby stosowania przepisów o wstąpieniu w najem. Możecie Państwo złożyć w urzędzie gminy wniosek o zawarcie aneksu do umowy najmu w celu dostosowania umowy do aktualnego stanu faktycznego poprzez wykreślenie dziadka spośród współnajemców. Tutaj potrzebny będzie jedynie akt zgonu dziadka.

Wszystko to powoduje, że Pan nie ma szans na dopisanie do najmu. Nie należy Pan nawet do kategorii osób, które ewentualnie wstąpiłyby w stosunek najmu po dziadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »