• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Przez 30 lat pracowałem na kolei, jestem emerytem. Nie mogę wykupić mieszkania ze względu na ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czy moja żona (mieszkamy razem) mogłaby wykupić to mieszkanie? Mamy rozdzielność majątkową.
Wykup mieszkań PKP reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 24 ze zm.). Przyznaje ona osobom uprawnionym, tzn. pracownikom i byłym pracownikom będących najemcami oraz osobom bliskim, pierwszeństwo w nabyciu lokalu mieszkalnego. Zgodnie z art. 2 pkt 2 ww. ustawy „przez osobę uprawnioną do wykupu mieszkania należy rozumieć:
Zgodnie z ustawą suma bonifikaty, o jaką zostanie zmniejszona wartość rynkowa mieszkania zakładowego wynosi:
Na wniosek osoby uprawnionej do wykupu lokalu uwzględnia się zamiast jej okresu pracy lub najmu okres pracy lub najmu osób, po których osoba wstąpiła w stosunek najmu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy „zawarte w art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego »Polskie Koleje Państwowe«, sformułowanie »zamiast« jednoznacznie wskazuje, że ustawodawca wykluczył kumulację okresów najmu. Uwzględnienie, a nie »zaliczenie« bądź »zaliczenie okresu najmu poprzednika prawnego« osoby ubiegającej się o nabycie lokalu mieszkalnego, nie powinno budzić wątpliwości w świetle art. 44 ust. 4 ustawy. Przywilej tej osoby polega jedynie na tym, że może dla celów bonifikaty powołać się na okres najmu poprzednika prawnego, jeżeli jest on dłuższy od »własnego« okresu najmu, liczonego od daty śmierci poprzednika prawnego”.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. jako osobę uprawnioną należy rozumieć:
Według art. 6 cyt. ustawy „sprzedaży mieszkania dokonuje się po cenie ustalonej na zasadach określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami łącznie pomniejszonej o 6% za każdy rok pracy osoby uprawnionej i o 3% za każdy rok najmu tego mieszkania, przy czym łączna obniżka nie może przekraczać 95% ceny sprzedaży mieszkania”. Pan jest najemcą, jeśli nawet jest Pan współnajemcą z żoną, to mimo rozdzielności majątkowej żadne z Was nie może wykupić mieszkania samodzielnie. Dopiero zniesienie wspólności najmu, mogłoby uczynić z żony najemcę i dać jej możliwość wykupu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika