Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najem mieszkania komunalnego po śmierci brata

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-02-23

Sprawa dotyczy mieszkania komunalnego. Proszę o informację, czy po śmierci brata, który był głównym najemcą mieszkania komunalnego, ja jako siostra mogę ubiegać się o najem tego mieszkania (brat był samotny, bez dzieci, żony). Ja nie posiadam żadnego mieszkania na własność. Mieszkałam w tym mieszkaniu przez 30 lat razem z bratem i rodzicami. Najpierw zmarł tata (mama weszła w posiadanie tego mieszkania). Po śmierci mamy gmina podpisała umowę najmu tylko z bratem. Brat zmarł 2 lata temu. Ja nie zdałam tego mieszkania. Gmina nie upomina się o to mieszkanie(przynajmniej na razie). Mieszkanie jest do generalnego remontu, nic nie mogę w nim zrobić, gdyż w każdej chwili gmina może upomnieć się o zwrot mieszkania. Obecnie nie mieszkam w tym mieszkaniu, a jedynie przebywam (brak ciepłej wody).

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Nie ma podstaw prawnych, które uzasadniałyby wstąpienie Pani w stosunek najmu po bracie.

Wskazując jako podstawę prawną art. 691§1 i 2 Kodeksu cywilnego, nie jest Pani osobą, która stale zamieszkiwała tam z najemcą do chwili jego śmierci. Celem ostatniej zmiany przepisu art. 691 dokonanej z dniem 10 lipca 2001 r. (ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, Dz.U. Nr 71, poz. 733) było zawężenie kręgu osób, które mogą wstąpić w stosunek najmu w miejsce zmarłego najemcy. Do kręgu tych osób aktualnie nie należy rodzeństwo. W judykaturze, w tym również w orzeczeniach Sądu Najwyższego, literalne brzmienie art. 691 § 1 jest rozumiane jednoznacznie, a mianowicie, że „faktyczne wspólne pożycie” oznacza tylko relację, która może istnieć pomiędzy osobami pozostającymi w stosunkach takich, jakie charakteryzują małżonków. Oznacza to zatem pożycie jak w małżeństwie, nawet osób tej samej płci. Tak wypowiedział się Sąd Najwyższy zarówno w powołanych przez Sąd Rejonowy uchwałach z dnia 20 listopada 2009 r. (w sprawie o sygn. akt III CZP 99/09) oraz z dnia 28 grudnia 2012 r. (w sprawie III CZP 65/12), jak również w uchwale z dnia 21 maja 2002 r. (III CZP 26/02, OSNC 2003, nr 2, poz. 20).

Tym samym w art. 691 § 1 w brzmieniu obecnie obowiązującym chodzi o pożycie osób różnych płci niebędących małżonkami, czyli o konkubinat (bo małżonków przepis wymienia osobno), a skoro przepis nie mówi o pożyciu małżeńskim, to chodzi także o pożycie osób tej samej płci pozostających w trwałym związku. Brak jest natomiast podstaw do rozszerzenia tego przepisu na rodzeństwo. W orzecznictwie przyjmuje się jednolicie, że obecnie rozszerzająca wykładnia art. 691 § 1 jest niedopuszczalna (por. powołane wyżej orzeczenia Sądu Najwyższego).

Jedyna możliwość wstąpienia w stosunek najmu po bracie to uzyskanie zgody wynajmującego – gminy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Jak nie stracić lokalu komunalnego?

Rodzice są najemcami mieszkania komunalnego we Wrocławiu od kilkunastu lat. W międzyczasie wybudowali dom jednorodzinny w mieście odległym od...

Sądowe zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego

Wnoszę sprawę o zniesienie współnajmu mieszkania komunalnego w stosunku do męża z uwagi na 3-letni okres niemieszkania i nieopłacania...

Brak możliwości przywrócenia tytułu prawnego do lokalu

Mieszkam w mieszkaniu kwaterunkowym, którego najemcą była moja nieżyjąca matka. Mam wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Do tej pory była...

Spadek a posiadacz mieszkania komunalnego

Jestem posiadaczem mieszkania komunalnego. Czy mogę przyjąć spadek? Dodam, że jest kilku spadkobierców, a spadkiem jest gospodarstwo rolne.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »