Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najemca mieszkania komunalnego w podeszłym wieku, jak wykupić lokal?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-11-05

Mieszkam z mamą. Obecnie mam możliwość wykupu mieszkania komunalnego za odpowiadającą mi cenę. Problemem polega na tym, że głównym lokatorem jest moja mama, która jest osobą w bardzo podeszłym wieku i ma początki Alzhaimera. Jak mogę prawnie przeprowadzić ten wykup? Czy po śmierci mamy będę płacić drugi raz?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat
Serwis super-szybki i kompetentny - polecam 
Andrzej, emeryt, 72 lata
Jestem pod wrażeniem kompetencji zespołu. Usługi świadczone są na bardzo wysokim poziomie, bez zbędnych opóźnień. Firmę www.eporady24.pl mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która potrzebuje porady prawnej.
Witold, administrator systemowy (IT), 59 lat
Jestem usatysfakcjonowany, świetny kontakt, szybka, jasna odpowiedź.
Tomek
Rzetelność, szybkość i możliwość rozwiazania problemu na podstawie uzyskanej porady oraz mozliwość zaufawania dodatkowych pytań  w temacie porady.
Alicja, 54 lata, Lekarz

Zachęcam do opracowania planu działań. Część czynności zapewne potrwa jakiś czas, ale niektórych – zwłaszcza z uwagi na stan zdrowia Pani mamy – należałoby dokonać niezwłocznie. Proszę dużą uwagę przywiązywać do konstrukcji prawnych (najbardziej prawdopodobne, w tej sytuacji, postaram się przedstawić niżej, ale mogą wystąpić także inne) oraz do takiego zagadnienia, jak tytuł prawny (np. tytuł prawny do lokalu).

Skoro chodzi o mieszkanie komunalne, to jego właścicielem jest określona jednostka samorządu terytorialnego (zapewne gmina). Własność – ustawowo określona w artykule 140 Kodeksu cywilnego (K.c.) – jest podstawowym tytułem prawnym do rzeczy. Uprawnienia właścicielskie (ogólnie wskazane w art. 140 K.c.) wiążą się z obowiązkami – część z nich można traktować jako ograniczenia własności. W przypadku lokali komunalnych (nie tylko mieszkalnych) oraz (w szerszym ujęciu) nieruchomości komunalnych szczególnie dużo ograniczeń – z perspektywy właściciela oraz ogólnych sformułowań z art. 140 K.c. – zawarto zwłaszcza w dwóch ustawach: ustawie o gospodarce nieruchomościami (w kontekście Pani pytania chodzi głównie o zbywanie nieruchomości komunalnych) oraz w ustawie o ochronie praw lokatorów…; sporo przepisów ostatniej z wymienionych ustaw dotyczy udostępniania różnych lokali mieszkalnych (a więc nie tylko mieszkań komunalnych) – stanowiąc często doprecyzowanie kodeksowych przepisów o umowie najmu (art. 659 i następne K.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Status najemcy jest specyficzny. Tytułem przykładu: najemcy odpowiednio przysługują (przez wzgląd na art. 690 K.c.) środki ochrony własności (chodzi głównie o przewidziane w art. 222 K.c. roszczenia), a ponadto umowa najmu może zostać ujawniona w księdze wieczystej (wpisana do księgi wieczystej) – co przewidziano w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Określenie „główny najemca” (choć spotykane) jest nieprecyzyjne. Można być najemcą (w tym jednym z najemców) albo najemcą nie być (Pani zapewne jest osobą mieszkającą wraz z najemcą) – proszę rozważyć podjęcie starań o uzyskanie przez Panią statusu najemcy (albo współnajemcy).

Specyfika statusu najemcy lokalu komunalnego wyraża się między innymi w tym, że najemcy takiemu (szczególnie najemcy mieszkania komunalnego) często przysługuje pierwszeństwo w nabyciu takiego lokalu – jeżeli zostaje on „wystawiony na sprzedaż” (a o tym decyduje jego właściciel); takie uprawnienie stanowi odpowiednik prawa pierwokupu (art. 596 i następne K.c.). Przepisy prawne się zmieniają, ale zapewne nadal będzie obowiązywał art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami (choć jego treść może być modyfikowana) – proponuję co jakiś czas sprawdzać stan prawny. Ważne mogą być także inne przepisy, w tym art. 68 i następne ustawy o gospodarce nieruchomościami, w których uregulowano zagadnienie udzielania bonifikaty od ceny oraz okoliczności mogących przemawiać za obowiązkiem zwrotu wartości bonifikaty (na ogół wraz z odsetkami) oraz odpowiadającym owemu obowiązkowi uprawnieniem domagania się takiego zwrotu. Proponuję zwracać uwagę na treść podpisywanych dokumentów (nie tylko aktów notarialnych) oraz podpisywać wyłącznie to, co się wcześniej dokładnie przeczytało i zaakceptowało (bez zostawiania miejsca między tekstem i własnym podpisem). Dyskusyjne wydaje się żądanie od (potencjalnych) nabywców mieszkań komunalnych, by w formie aktu notarialnego poddali się egzekucji do wysokości określonej kwoty, jeżeli zbywca (np. gmina) zażąda w przyszłości zwrotu bonifikaty; taką praktykę można zauważyć, choć trudno pochwalić. Przewidziane w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego oznacza uproszczenie dochodzenia żądań (traktowanych jako roszczenia) – bez typowego „sądzenia się” występuje się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, a następnie zaopatrzony w klauzulę wykonalności wypis aktu notarialnego (z odnośnym zobowiązaniem) może stanowić podstawę wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Wyżej wymienione prawo pierwszeństwa nabycia lokalu (np. mieszkania) komunalnego może przysługiwać najemcy (a nie osobie współmieszkającej z najemcą); może przysługiwać, ponieważ zdarzają się wyjątki (np. związane z restytucją mienia na rzecz byłych właścicieli lub ich spadkobierców) – także dlatego zaleciłem sprawdzanie aktualnej (w danym czasie) wersji przepisów prawnych (np. art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Wobec powyższego, z Pani słów wynika, że uprawnienie do nabycia mieszkania komunalnego przysługuje Pani mamie (jako najemcy) – a nie Pani samej. To jest bardzo ważne, bo nie wystarczy „dać” pieniądze „na wykup” (nawet pomagając w załatwianiu spraw jako pełnomocnik), by można było „czuć się właścicielem” lub zasadnie spodziewać się „testamentu na swoją rzecz”. Z treści aktu notarialnego – a forma aktu notarialnego jest w takich sytuacjach niezbędna (art. 158 K.c.), pod rygorem nieważności (art. 73 K.c.) – wynika, kto jest nabywcą. W zakresie samego prawa własności jest bez znaczenia, kto sfinansował transakcję. Własność zaś ma podstawowe znaczenie; między innymi, w zakresie dziedziczenia (art. 922 i następne K.c.). Człowiek jest wolny w zakresie sporządzenia swego testamentu (art. 941 i następne K.c.), w tym jego treści; nie ma obowiązku niczego „zapisać”.

W niejednej rodzinie (a niekiedy w kręgu osób zaprzyjaźnionych ze sobą) dochodziło i dochodzi do sporów w związku z „daniem pieniędzy na wykup mieszkania komunalnego”. Zgodnie z ogólnymi prawidłowościami życiowymi – im dłuższy okres mija od transakcji, tym trudniej na ogół jest udowodnić ważne okoliczności (w tym samo „danie” pieniędzy oraz dotyczące go istotne okoliczności). Jeżeli coś (np. pieniądze) komuś się daruje (art. 888 i następne K.c.) albo jeśli się pieniądze pożycza (art. 720 i następne K.c.), to przedmiot takiej umowy przechodzi na własność – odpowiednio (do rodzaju umowy) – obdarowanego albo pożyczkobiorcy; zaś właściciel pieniędzy jest (stosownie do art. 140 K.c.) wyłącznie (z wyłączeniem innych osób) uprawniony decydować o tym, na co pieniądze są wydatkowane. Do istoty umowy darowizny należy bezzwrotność świadczenia (chodzi o zwiększenie majątku obdarowanego kosztem majątku darczyńcy). Rzecz pożyczoną należy zwrócić – chodzi jednak o zwrot tego, co zostało pożyczone (np. pieniędzy), a nie o zwrot tego, co zostało dzięki pożyczce nabyte (np. mieszkania komunalnego). Bez spisania umowy (i w praktyce dysponowania egzemplarzem umowy) bardzo trudno jest wykazać nie tylko samo zawarcie umowy, ale także jej rodzaj (np. umowa darowizny albo umowa pożyczki) oraz jej warunki (np. wysokość odsetek oraz umówiony czas zwrotu pożyczki).

W aspekcie ekonomicznym (wydatkowania określonych kwot pieniężnych) jednako (albo bardzo podobnie) mogą przedstawiać się: kupienie mieszkania dla siebie oraz sfinansowanie kupienia mieszkania przez kogoś innego. Gdyby Pani stała się najemcą odnośnego mieszkania, to Pani przysługiwałoby uprawnienie do jego kupienia – należy zwracać uwagę na szczegóły (np. czas, z którym wiąże się na ogół zakres udzielanej bonifikaty). Różnie może przedstawiać się sytuacja w przypadku wspólnego przysługiwania najmu – biorąc pod uwagę spotykane w praktyce sytuacje, nie można wykluczyć takiego wariantu, że jeden ze współnajemców (zwłaszcza za zgodą pozostałych) kupuje mieszkanie komunalne wyłącznie dla siebie; wiązać się z tym może oczekiwanie zapewnienia dalszego zamieszkiwania (wszystkim) innym dotychczasowym najemcom. Być może udałoby się doprowadzić do tego, że Pani zostałaby (współ)najemcą owego mieszkania (aktualnie komunalnego) – by łatwiej było Pani podjąć czynności zmierzające do kupienia go przez siebie (ewentualnie wspólnie z Pani mamą, a w takim przypadku należałoby zawrzeć na piśmie umowę pożyczki co do pieniędzy potrzebnych mamie na zakup części udziałów we współwłasności).

Dopóki Pani mama jest w stanie składać świadomie oświadczenia woli, należałoby doprowadzić do podpisania przez nią określonych oświadczeń woli. Trudno jest mi dyktować ich treść – chodzi przecież o podejmowanie świadomie czynności prawnych przez wolną osobę. Mogę jednak ukazać określone warianty – do rozważenia oraz do ewentualnego wdrożenia. Jednym z nich mogłoby być udzielenie Pani pełnomocnictwa (art. 98 i następne K.c.) – zwłaszcza w celu załatwiania spraw dotyczących odnośnego mieszkania, w tym związanych z jego nabyciem. Pani mama mogłaby też oświadczyć (także w takim przypadki na piśmie i najlepiej z podpisem oficjalnie poświadczonym) o wyrażeniu zgody na to, by Pani stała się najemcą (zamiast niej) albo współnajemcą (wraz z nią) tegoż mieszkania oraz podjęła starania zmierzające do kupienia go (czy to wyłącznie przez Panią, czy to wraz z dotychczasową najemczynią).

Jeżeli coś (np. mieszkanie) zostanie kupione, to nie trzeba będzie płacić ceny po raz drugi – o ile wcześniej cała cena zostanie zapłacona. Kwestią otwartą pozostaje – przynajmniej dziś – to, kto kupi przedmiotowe mieszkanie. Jeżeli kupi je Pani mama, to ono będzie mogło wchodzić w skład spadku (art. 922 K.c.) po niej – Pani wiedza o sytuacji rodzinnej oraz ewentualnym testamencie powinna ułatwić przewidzenie przyszłego dziedziczenia. Oczywiście, Pani mama mogłaby nabyte przez siebie mieszkanie darować (np. Pani) – na wszelki wypadek proszę sprawdzać przepisy o bonifikacie oraz przesłankach zwrotu bonifikaty (art. 68 i następne ustawy o gospodarce nieruchomościami). Zwracam (teraz na wszelki wypadek) uwagę na to, że wartość darowizn (większej wartości) może być uwzględniania w dotyczących zachowku (art. 991 i następne K.c.) obliczeniach (art. 993 i następne K.c.); proszę unikać – jakże często zawodnych w praktyce – założeń, jakoby jakieś ustalenia (nawet pisemne) w gronie rodzinnym w przyszłości miały stanowić „zabezpieczenie przed zachowkiem”. Także z uwagi na przepisy o zachowku warto podjąć starania o nabycie mieszkania przez Panią (przynajmniej udziałów we współwłasności).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Trudności z wstąpieniem w prawo najmu mieszkania komunalnego

Wraz z mamą mieszkamy w mieszkaniu komunalnym, którego głównym najemcą była moja babcia (matka mojej mamy). Babcia zmarła i teraz mama chciałaby zostać najemcą tego lokalu, jednakże gmina wymaga, abym ja również weszła w najem, gdyż mieszkam i jestem zameldowana w tym mieszkaniu. Problem jest taki, że w międzyczasie zmarł mój ojciec (rodzice byli rozwiedzeni) i stałam się współwłaścicielem nieruchomości po nim wraz z jego drugą rodziną. Czy przez to, że posiadam współwłasność, możemy z mamą nie dostać mieszkania, w którym mieszkamy? Dodam, że mama nie jest współwłaścicielem żadnej innej nieruchomości. Jeśli dojdzie do podziału spadku po moim ojcu, zanim złożymy z mamą wniosek o najem, i zostanę spłacona przez tamtą rodzinę, czy będą mogła wejść w prawo najmu tego mieszkania razem z mamą?

Rozwód przed wykupem mieszkania komunalnego

Mieszkam z rodzicami w mieszkaniu komunalnym, które rodzice chcą wykupić. Problem w tym, że moja mama odziedziczyła mieszkanie, które sprzedała przed upływem pięciu lat i musiałaby uiścić podatek, chyba że zainwestowałaby te pieniądze w inną nieruchomość – kupiła więc inne mieszkanie przed wykupem mieszkania komunalnego. I zrobił się problem, gdyż rodzice nie chcą stracić mieszkania komunalnego. Czy rodzice muszą wziąć rozwód przed wykupem mieszkania komunalnego? Dodam, że mają rozdzielność majątkową.

Zamieszkanie u partnera w jego mieszkaniu gminnym

Mam tytuł prawny do lokatorskiego spółdzielczego mieszkania, w którym mieszkam z dzieckiem. Mój partner ma tytuł prawny do mieszkania gminnego. Gmina odmawia nam wspólnego zamieszkania u partnera, strasząc eksmisją. Co możemy zrobić, żeby zamieszkać u partnera, nie tracąc tytułów prawnych do „naszych” mieszkań? Czy wejście w związek małżeński pomogło by tej sprawie?

Zadłużone mieszkanie komunalne po mamie

Jestem zameldowany w mieszkaniu mojej mamy, która ma zaległości w czynszu. Moja siostra rozmawiała z pracownicami administracji, które nie powiedziały jej, że mojej mamie została wypowiedziana umowa najmu (mieszkanie komunalne). Moja mama więc od lutego regularnie płaciła za czynsz + spłacała dług w administracji. Niestety moja mama zmarła, a ja chciałem odziedziczyć po niej to mieszkanie. Gdy poszedłem do administracji, pani urzędnik zaczęła mnie krytykować i rzucać oszczerstwa pod moim adresem, że zataiłem informację, że moja mama od 4 miesięcy nie ma prawa do mieszkania tam. Chciałem spłacić dług i poprosiłem o podpisanie umowy ze mną, jako że byłem synem osoby, która tam zamieszkiwała. Dowiedziałem się, że ze względu na to że jestem tam zameldowany, muszę spłacić dług oraz płacić czynsz, a oni w tym czasie skierują sprawę do sądu o eksmisję dla mnie, nie dając mi lokalu zamienianego. Co mam robić?

Jak najemca mieszkania z zasobów gminnych może przekazać dziecku inną nieruchomość mieszkalną?

Ojciec jest najemcą lokalu komunalnego, wraz z mamą od niedawna posiadają tytuł prawny do nieruchomości zabudowanej w innej miejscowości. Chcieliby mi przekazać tę nieruchomość w darowiźnie. Czy mogą z tego wyniknąć dla nas jakieś problemy ze strony gminy?

Zajmowanie mieszkania komunalnego bez tytułu prawnego

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym. Prawo do lokalu otrzymała moja babcia w latach 50-tych, była głównym najemcą. Przed śmiercią, 10 lat temu, zameldowała w nim syna, mojego tatę. Tydzień temu ojciec zmarł. Nie zameldował mnie w mieszkaniu. Mieszkam od 3 lat z moją żoną bez żadnego prawa. Nie jesteśmy zameldowani, ale nadal mieszkamy. Czy mogą mnie wyrzucić, czy mam szansę pozostać w mieszkaniu? Co powinniśmy zrobić?

Wniosek o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego

Jestem od 50 lat zameldowany w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, którego najemcą jest tata i mama, jako współnajemcy (decyzja o przydziale lokalu). Po śmierci taty mama wystąpiła z wnioskiem do gminy o zmianę najemcy lokal, na siebie i mnie syna jako współnajemcy. Otrzymała odpowiedz, iż ona jest tylko jedynym prawnym najemcą i tylko ona ma prawo mieszkać w lokalu i została poproszona o stawienie się do ZGN-u, by podpisać aneks do umowy najmu, a jeżeli chce, by syn mieszkał, to musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego. Nadmieniam, iż mieszkałem z rodzicami do śmierci taty i nadal mieszkam, opiekując się mamą. Mam od 11 lat rozdzielność majątkową z żoną, nie mamy rozwody. Czy mama musi wystąpić z wnioskiem o nieodpłatne użyczenie lokalu i czy ja w przyszłości będę mógł się ubiegać o ten lokal po śmierci mamy?

Sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą a zakup nowego

Kupiłam mieszkanie od gminy we wrześniu 2016 r. z bonifikatą 90%. Jutro zamierzam je sprzedać to mieszkanie i kupić nowe, droższe (większe) od dewelopera. Całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży wpłacę na zakup nowego i będę musiała jeszcze „dobrać” kredyt, bo mi nie starczy. Czy mogę sprzedać mieszkanie bez obaw, że gmina zażąda zwrotu bonifikaty? Jak będzie z podatkiem dochodowym: jeśli całą kwotę przeznaczę na zakup nowego mieszkania, czy nie zapłacę podatku? Jutro podpisuję z kupującym akt notarialny sprzedaż, a w przyszłym tygodniu chcę spisać umowę kupna z deweloperem, wniosek o kredyt został złożony. W nowym mieszkaniu, tak jak w obecnym, będę mieszkać z rodziną.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »