Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nakaz zapłaty za niezapłacony czynsz w lokalu komunalnym

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-04-30

Za niezapłacony czynsz w lokalu komunalnym został wydany nakaz zapłaty dla 6 osób tam zamieszkujących. Byłam jedną z tych osób. Jednak w czasie, gdy wydano nakaz zapłaty, już tam nie mieszkałam, a nawet nie byłam zameldowana. Rodzina odebrała dla mnie pismo i doręczyła mi je z dużym opóźnieniem, nie mogłam już odwołać się w terminie. W sprawie nic nie robiłam przez kilka lat. Gdy otrzymałam rentę, z zawiadomienia komornika o zajęciu renty dowiedziałam się o prowadzonym już postępowaniu egzekucyjnym. Co mam teraz robić? Czy mogę jakoś wpłynąć na zmianę (umorzenie) starego nakazu zapłaty?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Zasada oficjalności doręczeń uregulowana w art. 131 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że obowiązek doręczenia pisma spoczywa na sądzie będącym organem postępowania. Doręczenie w inny sposób niż w zgodzie z tą zasadą nie jest prawidłowe i nie może być skuteczne. Jednocześnie na podstawie art. 135 § 1 doręczenia dokonuje się w mieszkaniu, miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. W razie nieobecności adresata zawiadomienie o pozostawieniu pisma we właściwej placówce umieszcza się na drzwiach jego mieszkania lub w oddawczej skrzynce pocztowej (art. 139 § 1).

Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że skuteczność doręczenia na podstawie art. 139 § 1 jest możliwa tylko w miejscu zamieszkania adresata, a nie gdziekolwiek indziej. Doręczenie pozwanemu pierwszego pisma procesowego w sposób przewidziany w art. 139 § 1, pod wadliwym adresem, pozbawia go możliwości obrony. Dodać należy, że obowiązek wynikający z art. 136 § informowania o zmianie swojego miejsca zamieszkania nie rozciąga się na czas przed wytoczeniem powództwa. Nawet więc, gdy pozwany nie podał powodowi informacji o zmianie swojego adresu zamieszkania, to pierwsze doręczenie na podstawie art. 139 § 1 poprzez złożenie pisma w placówce pocztowej nie mogło być skuteczne, gdyż pod wskazanym adresem już wówczas nie zamieszkiwał. Brak adnotacji poczty o tym, że adresat już tam nie mieszka lub że się wyprowadził, nie sankcjonuje wadliwego doręczenia, bowiem doręczyciel nie musi wiedzieć, kto mieszka pod wskazanym na przesyłce pocztowej adresem. Dlatego też zastępcze doręczenie na podstawie art. 139 § 1 nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wraz z odpisem pozwu na nieaktualny adres zamieszkania pozwanego podany przez powódkę nie mogło skutkować rozpoczęciem biegu terminu do wniesienia sprzeciwu, a co za tym idzie, nie można było tego sprzeciwu odrzucić jako spóźnionego, bowiem termin do zaskarżenia nakazu zapłaty jeszcze nie rozpoczął biegu.

W mojej ocenie nie doszło do skutecznego doręczenia nakazu zapłaty. W tej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku o doręczenie nakazu zapłaty i złożenie sprzeciwu od teg nakazu. We wniosku należy wskazać, iż w tym czasie mieszkała Pani już pod innym adresem i nie miała Pani możliwości odebrania nakazu zapłaty. Nadto okoliczność tę należy udowodnić.

Oczywiście odpowiada jedynie Pani za czas faktycznego zamieszkiwania w lokalu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »