Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Obcy lokatorzy w moim domu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-03-12 • Aktualizacja: 2021-07-04

Posiadam dom. Mieszka w nim od 15 lat pewna rodzina (meldunek czasowy) na zasadzie mojego dobrego serca. Nie mieli się gdzie podziać i im pomogłam. Nie mamy żadnej umowy ani nie płacą mi czynszu (opłacają tylko media). Obecnie przebywam u mojej córki w Niemczech na stałe. Usłyszałam, że mogę mieć problemy, gdybym chciała sprzedać dom lub go wynająć. Jak jest w rzeczywistości?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obcy lokatorzy w moim domu

Pisemne wezwanie do uregulowania podstaw zamieszkania

Owszem, każdy, kto wpuszcza do swej własności lokatorów, nie regulując z nimi statusu i zakresu ich praw – może mieć kłopoty.

Największym zagrożeniem w takiej sytuacji jest nabycie przez takich „dzikich lokatorów” prawa własności do nieruchomości zajmowanej bez tytułu prawnego. Jednak – na szczęście – taki stan posiadania musiałby trwać nieprzerwanie lat 30, aby takie osoby miały szanse przed sądem wykazać, że nabyły nieruchomość przez zasiedzenie.

Pani pisze o okresie lat piętnastu, a więc nic się jeszcze nie stało. Nie można jednak pozostawić tego losowi, bo, jak pisałam, upływ czasu i Pani bezczynność po 30 latach zadziałaby na ich korzyść.

Jeżeli chodzi o sprzedanie w tej nieruchomości – tu nie ma przeciwskazań, bowiem nawet gdyby to był legalny najem czy użyczenie, to ma Pani prawo bez przeszkód sprzedać nieruchomość – jak to się nieładnie mówi „wraz z lokatorami”. Wtedy to raczej oni będą mieli problem, bo prawdopodobnie skończyłoby się to eksmisją.

Co natomiast teraz należy zrobić? Skierować do nich pisemne wezwanie do uregulowania podstaw ich zamieszkania lub po prostu wystąpić o ich eksmisję – to zależy, co chce Pani osiągnąć – uregulowanie ich prawnego pobytu, czy pozbycie się ich. W takim piśmie należy określić ścisły termin, np. 3 miesiące, i następnie zagrozić, że w razie braku odpowiedzi i dobrej woli w wykonaniu tegoż pisma – skieruje Pani sprawę do sądu. Aktualnie pozycja tych „dzikich lokatorów” jest naprawdę słaba. Nie ma Pani wobec nich obowiązku dostarczania lokali zastępczych itp. świadczeń. Po prostu pozostają na Pani łasce i niełasce i proszę z tego skorzystać, póki czas.

Warto też pamiętać, że ma Pani prawo zażądać od nich zapłaty za najem przez ostatnie 10 lat – co może Pani podnieść w piśmie, deklarując, że jeżeli dobrowolnie się wyprowadzą, to Pani niczego od nich nie będzie dochodziła.

Teraz to już od Pani zależy, co dalej – oczywiście jeżeli taka jest Pani wola, to wycenię także przygotowanie pisma w tej sprawie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »