Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obcy lokatorzy w moim domu

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-03-12

Posiadam dom. Mieszka w nim od 15 lat pewna rodzina (meldunek czasowy) na zasadzie mojego dobrego serca. Nie mieli się gdzie podziać i im pomogłam. Nie mamy żadnej umowy ani nie płacą mi czynszu (opłacają tylko media). Obecnie przebywam u mojej córki w Niemczech na stałe. Usłyszałam, że mogę mieć problemy, gdybym chciała sprzedać dom lub go wynająć. Jak jest w rzeczywistości?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Owszem, każdy, kto wpuszcza do swej własności lokatorów, nie regulując z nimi statusu i zakresu ich praw – może mieć kłopoty.

Największym zagrożeniem w takiej sytuacji jest nabycie przez takich „dzikich lokatorów” prawa własności do nieruchomości zajmowanej bez tytułu prawnego. Jednak – na szczęście – taki stan posiadania musiałby trwać nieprzerwanie lat 30, aby takie osoby miały szanse przed sądem wykazać, że nabyły nieruchomość przez zasiedzenie.

Pani pisze o okresie lat piętnastu, a więc nic się jeszcze nie stało. Nie można jednak pozostawić tego losowi, bo, jak pisałam, upływ czasu i Pani bezczynność po 30 latach zadziałaby na ich korzyść.

Jeżeli chodzi o sprzedanie w tej nieruchomości – tu nie ma przeciwskazań, bowiem nawet gdyby to był legalny najem czy użyczenie, to ma Pani prawo bez przeszkód sprzedać nieruchomość – jak to się nieładnie mówi „wraz z lokatorami”. Wtedy to raczej oni będą mieli problem, bo prawdopodobnie skończyłoby się to eksmisją.

Co natomiast teraz należy zrobić? Skierować do nich pisemne wezwanie do uregulowania podstaw ich zamieszkania lub po prostu wystąpić o ich eksmisję – to zależy, co chce Pani osiągnąć – uregulowanie ich prawnego pobytu, czy pozbycie się ich. W takim piśmie należy określić ścisły termin, np. 3 miesiące, i następnie zagrozić, że w razie braku odpowiedzi i dobrej woli w wykonaniu tegoż pisma – skieruje Pani sprawę do sądu. Aktualnie pozycja tych „dzikich lokatorów” jest naprawdę słaba. Nie ma Pani wobec nich obowiązku dostarczania lokali zastępczych itp. świadczeń. Po prostu pozostają na Pani łasce i niełasce i proszę z tego skorzystać, póki czas.

Warto też pamiętać, że ma Pani prawo zażądać od nich zapłaty za najem przez ostatnie 10 lat – co może Pani podnieść w piśmie, deklarując, że jeżeli dobrowolnie się wyprowadzą, to Pani niczego od nich nie będzie dochodziła.

Teraz to już od Pani zależy, co dalej – oczywiście jeżeli taka jest Pani wola, to wycenię także przygotowanie pisma w tej sprawie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »