Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odebranie wynajmowanego mieszkania z usterkami a potrącenie z kaucji

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-18

Wynajmowałam mieszkanie. Niedawno je odebrałam od najemcy. Przed odbiorem nie sprawdziłam dokładnie jego stanu. W protokole przekazania mieszkania nie wpisano również, że mieszkanie wydano brudne. Usterki odkryłam dopiero podczas sprzątania. Zrobiłam zdjęcia. Czy mogę, mimo braku wpisu o usterkach w protokole, potrącić ich naprawę z kaucji?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W mojej ocenie odpowiedzi na Pani pytanie nie należy poszukiwać w treści przepisów prawa materialnego ani w postanowieniach umowy, albowiem, jeśli ktoś doprowadził do uszkodzenia najmowanego lokalu, powinien oczywiście za to odpowiedzieć. W Pani przypadku należy skupić się na płaszczyźnie dowodowej, tj. czy jest Pani w stanie wykazać, udowodnić, że usterki, które Pani odkryła, powstały na skutek używania mieszkania przez najemcę.

Należy podkreślić szczególne znaczenie art. 6 K.c., zgodnie z którym – ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Innymi słowy, należy zastanowić się, czy zdjęcia, którymi Pani dysponuje, są wystarczającym dowodem w sprawie, tj. czy można je w jakiś sposób podważyć. Pierwszym sposobem podważenia wskazań dotyczących usterek będzie brak adnotacji w protokole wydania; po drugie, niewiedza, kiedy zdjęcia zostały wykonane; trzecia kwestia do ustalenia – czy lokal dotychczas zajmowany po wyprowadzeniu się najemcy był zamieszkiwany przez inne osoby.

Uważam, że same zdjęcia są zbyt słabym dowodem w sprawie, by jedynie na ich podstawie wygrać sprawę w sądzie – zakładając, że najemca odda sprawę do sądu. Dobrze byłoby, gdyby miała Pani świadka, który potwierdzi fakt zastania w mieszkaniu usterek zaraz po spisaniu protokołu, kiedy lokal nie był zajmowany przez nikogo innego, a odkryte usterki nie były możliwe do sprawdzenia podczas „wydania lokalu”.

W mojej ocenie powinna Pani spróbować polubownie załatwić tę sprawę poprzez próbę potrącenia określonej kwoty z kaucji.

Na koniec dodam, że jeżeli umowa nie przewidywała obciążenia kosztami sprzątania mieszkania, to w mojej ocenie nie może Pani obciążyć najemcy tymi kosztami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »