Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność za długi osoby uprawnionej do zamieszkiwania w lokalu od gminy

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2016-05-04

Moja znajoma, pomimo że ma takie uprawnienie, nie mieszka w przydzielonym lokalu komunalnym. Jej rodzice zadłużyli mieszkanie i po śmierci matki ojciec wraz z nią zostali eksmitowani. W zamian za to otrzymali od gminy jednopokojowy lokal o niskim standardzie (bez łazienki, toaleta na półpiętrze i mały pokoik). Nie dało się tam mieszkać z ojcem i znajoma kilka lat temu się wyprowadziła. Jest jednak obciążana kosztami mieszkania, mimo że tam nie mieszka. Czy można wyrzec się ojca, gdyż już dotychczasowe długi obciążają moją znajomą? Czy można wymeldować go z lokalu (przydział jest na niego, czyli on jest głównym lokatorem), gdyż moja znajoma żyje w ciągłej niepewności co do możliwych długów?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Przede wszystkim jak dobrze rozumiem Pana znajoma nie mieszka w lokalu komunalnym, pomimo że ma do tego prawo. Jest też obciążana kosztami mieszkania, mimo że tam nie mieszka.

Po pierwsze swojego ojca nie można się prawnie wyrzec, a nawet gdyby była taka możliwość, to obciążanie Pana znajomej opłatami nie ustałoby.

Podstawą do obciążania Pana znajomej kosztami utrzymania mieszkania jest zapewne jej tam zameldowanie lub dopisanie jej jako uprawnionej do zamieszkiwania w lokalu oraz przeświadczenie zarządcy nieruchomościami z ramienia gminy, że ona nadal tam mieszka.

Podstawą prawną jest więc art. 688 zn. 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

„§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.

§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

Przepis powyższy został dodany przez art. 26 ustawy o ochronie praw lokatorów. Wynika więc z niego, że za zapłatę czynszu i innych opłat związanych z najmem lokalu mieszkalnego solidarnie z najemcą odpowiadają także osoby pełnoletnie stale z nim zamieszkujące. Ich odpowiedzialność ogranicza się jednak tylko do czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania w najętym lokalu. Chodzi tu o osoby, które nie są współnajemcami lokalu, ale stale zamieszkują w najętym lokalu. Stale zamieszkują z najemcą osoby, dla których w najętym lokalu znajduje się centrum aktywności życiowej.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Do odpowiedzialności osób wskazanych w omawianym przepisie stosuje się zasady określone w art. 366 K.c., dotyczącym solidarności dłużników. Najemca zatem i wymienione osoby stają się z mocy ustawy dłużnikami solidarnymi względem wynajmującego i ma on swobodny wybór w żądaniu całości lub części świadczenia od wszystkich łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1).

Z solidarnej odpowiedzialności najemcy i innych osób z nim zamieszkujących skorzystać może nie tylko wynajmujący, ale i inne podmioty będące wierzycielami z tytułu innych niż czynsz opłat związanych z korzystaniem z najętego lokalu.

Tak więc jedynie wykazanie w ewentualnym sporze sądowym, że w danym czasie Pana znajoma w lokalu nie zamieszkiwała, uwolni ją od zapłacenia opłat związanych z wynajętym lokalem przez jej ojca jako głównego najemcę.

Ponadto Pana znajoma nie jest właścicielem lokalu i nie może usunąć z lokalu swojego ojca z byle powodu. Nie może go też wymeldować, gdyż nie ma do tego podstaw (zamieszkuje on w tym lokalu). Jeżeliby nie zamieszkiwał w lokalu, to oczywiście Pana znajoma powinna ten fakt zgłosić w urzędzie gminy w celu wszczęcia z urzędu postępowania o wymeldowanie go z lokalu. Proszę pamiętać, że wymeldowanie nie pozbawia lokatora prawa do zamieszkiwania w lokalu. Może jednak spowodować (fakt niezamieszkiwania w danym lokalu) pozbawienie uprawnienia do lokalu komunalnego osobę, która faktycznie z tego lokalu nie korzysta.

Aby nie płacić w przyszłości za ten lokal, Pana znajoma powinna się stamtąd wymeldować oraz złożyć oświadczenie w gminie, iż w tym lokalu nie zamieszkuje. Niestety będzie to skutkowało rozwiązaniem z nią umowy najmu lokalu komunalnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »