Kategoria: Mieszkanie spółdzielcze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odziedziczenie zadłużonego mieszkania spółdzielczego

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2019-04-03

Mieszkałam z mamą do śmierci w mieszkaniu spółdzielczym, zadłużonym, bez członkostwa w spółdzielni. Moje rodzeństwo spadek odrzuciło. Niestety brat ma dziecko i z niewiedzy nie odrzucił spadku w imieniu nieletniej. Spłacam zadłużenie. Mieszkanie chcę potem wykupić, ale w spółdzielni kazali uregulować sprawy spadkowe. Oprócz długu jest wkład mieszkaniowy, a dziedziczę wraz z bratankiem. Co teraz muszę zrobić? Brat chce się dogadać ze mną. Jedyne wyjście to dział spadku? Czy potrzeba na to zgody sądu? Jako uczestnika działu muszę wpisać małoletniego czy rodziców? A może mogę w spółdzielni inaczej się dogadać? Czy musi być ten dział, czy wystarczyłoby informacja, że dziecko spłaciłam?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Niestety w opisanej przez Panią sytuacji nie ma innego wyboru jak przeprowadzenie działu spadku. Do wybory pozostaje tylko decyzja, czy dokona Pani tego na drodze postępowania sądowego, czy też przed notariuszem. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 Kodeksu cywilnego).

Aby jednak wszcząć którąkolwiek z procedur, musi Pani, a dokładniej rodzice małoletniego, uzyskać zgodę na przeprowadzenie działu spadku. Zgodnie z art. 101 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Obiektywnym i sprawdzalnym miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutków w sferze majątku małoletniego, wartość przedmiotu objętego wyrażoną w postępowaniu sądowym czynnością dyspozytywną oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych. Tak więc dział spadku, który może przyczynić się do nabycia określonej wartości majątkowej, stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 156 opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

Sąd opiekuńczy, rozpoznając wniosek i zezwolenie na dokonanie czynności prawnej, przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem podopiecznego (art. 156 w zw. z art. 178 § 2), musi rozpatrzyć, czy planowana czynność prawna, ma na celu ochronę praw podopiecznego, a m.in. szeroko rozumianych jego praw majątkowych (art. 184 ? 1) oraz czy jest korzystna i celowa dla niego, a także czy odpowiada względom gospodarczym (tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 24.02.1995 r., sygn. akt II CRN 155/94).

Tak więc zgodę na dział spadku muszą uzyskać rodzice małoletniego dziecka przed dokonaniem czynności, w innym razie czynność tak będzie nieważna.

Jeżeli więc będzie Pani składać wniosek w sądzie, to jako uczestnika zawsze wpisuje Pani dziecko, wskazując, iż jest małoletnie i reprezentowane jest przez rodziców XY.

Wkład mieszkaniowy podlega ogólnym zasadom dziedziczenia, zgodnie z art. 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to więc, iż spółdzielnia nie może dokonać zmiany ?własności? mieszkania bez wskazania na czyją rzecz wkład faktycznie przechodzi. Zgodnie bowiem z ustawą jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.

Tak więc nie ma Pani innej możliwości, by rozliczyć wkład mieszkaniowy, jak przeprowadzenie działu spadku w postępowaniu sądowym lub poprzez zawarcie umowy u notariusza, jednak do obu tych wariantów konieczne jest uzyskanie zgody sądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem spółdzielczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »