Kategoria: TBS

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie nowej umowy partycypacji z TBS

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-02-07

Nabyłam prawa wynikające z umowy partycypacji drogą cesji. Podpisałam umowę najmu z TBS-em i mieszkam już od miesiąca. Teraz otrzymałam pismo z TBS-u z informacją, że mam się zgłosić do nich w sprawie podpisania nowej umowy partycypacji. Czy muszę ją podpisać, skoro drogą cesji nabyłam prawa wynikające z umowy partycypacji od poprzedniego najemcy? Czy TBS postępuje zgodnie z prawem?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Zgodnie z art. 29 ust. 4 i 5 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego jest możliwe bez zgody towarzystwa dokonywanie przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego na rzecz wskazanego najemcy.

Przepis ten mówi, że transakcja taka ma miejsce bez zgody towarzystwa. Jest to umowa pomiędzy przenoszącym prawa i obowiązki wynikające z umowy. Jeżeli umowa, o której Pani pisze jest zawarta na podstawie w/w obowiązujących przepisów to nie ma potrzeby zawierania nowej umowy, gdyż Pani nabyła prawa i obowiązku wynikające z poprzedniej umowy. Czasami strony praktykują zawieranie aneksów czy tekstów jednolitych już z danymi nabywcy, celem uporządkowania, z taką praktyką czasem się spotykałam.

W każdym razie cytowane przepisy ustawy zawierają wyjątek od ogólnych reguł przenoszenia obowiązków wynikających z umowy, które wymagają zgody drugiej strony umowy. Art. 519 § 2 Kodeksu cywilnego stanowi, że przejęcie długu może nastąpić m.in. przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron.

Tu ustawodawca zdecydował się na zupełnie inne rozwiązanie, dlatego też nie ma potrzeby ani wyrażania zgody, ani tym bardziej zawierania kolejnej umowy z Panią.

Odpowiadając stricte na Pani pytanie – nie ma takiego obowiązku czy też potrzeby. Skoro Towarzystwo proponuje Pani takie rozwiązanie, powinno Pani wskazać podstawę prawną takiego żądania. Konieczne jest tylko poinformowanie i złożenie Towarzystwu egzemplarza umowy przenoszącej prawa i obowiązki wynikające z umowy o partycypację, co, jak wynika z opisu sytuacji zawartym w pytaniu, już nastąpiło.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Prawo do mieszkania w TBS a podział majątku

Jesteśmy małżeństwem od 18 lat. W 2003 r. żona na swoje nazwisko nabyła i opłaciła mieszkanie w TBS, gdzie od 2006 r. razem mieszkamy. Ja nie...

Ugoda z TBS w sprawie długów za czynsz

Moja pytanie brzmi: jak dojść do ugody z TBS w sprawie długów za czynsz?. Moje mieszkanie należy do TBS-u, choć nie zawsze tak było.Z powodu straty...

Zakup mieszkania przez najemcę TBS

W listopadzie 2005 r. zawarłam z TBS-em umowę o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego i wpłaciłam do TBS-u kwotę tytułem...

Jak nadal mieszkać w mieszkaniu TBS i zostać jego najemcą?

Mieszkam ponad 10 lat w mieszkaniu komunalnym będącym w zasobach TBS-u. Od 3 lat mieszkam w tym mieszkaniu sam. Konkubina (która była głównym...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »