Kategoria: Mieszkanie socjalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie przydziału mieszkania przez matkę przyszłego lokatora

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-12-15

Mój brat stracił mieszkanie z powodu długów. Później przebywał w zakładzie karnym i gmina przydzieliła mu lokal socjalny. Matka podpisała zgodę na przydział tego mieszkania, choć to tylko pokój ze zlewem w podłych warunkach. Czy gmina mogła wziąć jako zobowiązujący podpis matki przyszłego lokatora? Czy mogę jakoś pomóc schorowanemu obecnie bratu?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Osobie pozbawionej wolności nie przysługują żadne szczególne przywileje, jeśli chodzi o ochronę przed eksmisją.  W czasie przebywania w zakładzie karnym gmina mogła zatem wskazać Pani bratu lokal socjalny. Z chwilą dostarczenia lokalu socjalnego eksmisja mogła się odbyć. Jeśli brat dobrowolnie nie przyjąłby lokalu wskazanego przez gminę, wówczas eksmisja odbyła by się z udziałem komornika, który przymusowo opróżnił by lokal, z którego orzeczono eksmisję.

Oczywiście, skoro brat jest osobą pełnoletnią, to matka nie miała kompetencji do podpisania w jego imieniu umowy najmu na lokal socjalny, chyba że brat ją do tego wyraźnie upoważnił. Niemniej jeśli lokal socjalny spełnia warunki prawem określone, to niestety brat nie ma żadnych środków prawnych, by wymóc dostarczenie innego lokalu socjalnego.  

Aktualnie lokal socjalny musi spełniać określone prawem warunki. Mianowicie, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „lokal socjalny musi:

  • być wynajmowany przez gminę,
  • nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny,
  • powierzchnia przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2.

Należy jednak pamiętać, że lokal ten może mieć obniżony standard, np. łazienka może zajmować się na korytarzu, kuchnia może przypadać na więcej rodzin.

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż lokal nadaje się do zamieszkania, jeśli:

  • posiada dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby znajdowały się poza budynkiem;
  • posiada oświetlenie elektryczne i naturalne; 
  • posiada możliwość ogrzewania (chodzi tu o samą możliwość ogrzania lokalu);
  • posiada niezawilgocone przegrody budowlane; 
  • posiada urządzenie do gotowania posiłków;
  • posiada zlewozmywak.

Tym samym lokal socjalny w przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego powinien mieć co najmniej 10 m2.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »