Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Połączenie okresu najmu mieszkań komunalnych w celu wykupu z bonifikatą

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2020-08-14

Moje pytanie dotyczy możliwości wykupienia w przyszłości od gminy mieszkania z bonifikatą. Chodzi o mieszkanie komunalne. Od 1945 roku moi dziadkowie mieszkali w lokalu komunalnym. Potwierdza to zezwolenie z 1945 r. na zajęcie lokalu (umowy najmu nie ma). Tam urodziła się moja matka i mieszkała do 2003 roku, kiedy to lokal się spalił. Wtedy rodzina otrzymała inny lokal komunalny, który chcemy wykupić. W 2006 r. zmarła babcia i głównym najemcą stała się mama. Czy jest możliwość połączenia okresu najmu mieszkania spalonego z obecnie zamieszkałym lokalem? Jaka jest podstawa prawna połączenia okresu najmu dwóch lokali komunalnych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Połączenie okresu najmu mieszkań komunalnych w celu wykupu z bonifikatą

Okres najmu lokali miejskich

Ustaliłam, że w chwili obecnej w Pani mieście w kwestii zbywania między innymi lokali komunalnych obowiązuje uchwała, którą przesyłam w załączniku. Zgodnie z tą uchwałą ustalono określone kwoty bonifikaty uzależnione od okresu najmu, bez zaznaczenia, że chodzi o najem dokładnie tego lokalu, który ma być nabyty z bonifikatą. Dalej uchwała stanowi wprost:

„Do okresu najmu, od którego uzależnia się wysokość bonifikaty, zalicza się łączny okres zajmowania lokali,

jeżeli podstawą zajmowania był stosunek najmu, niezależnie od tego w jaki sposób oraz w jakiej dacie lokale, bądź budynki, w których znajdują się lokale, stały się nieodpłatnie własnością Gminy. Do okresu tego zalicza się również:

1) okres najmu poprzedniego najemcy, jeżeli ubiegający się o nabycie wstąpił w stosunek najmu na podstawie:

a) art. 691 Kodeksu cywilnego,

b) art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 ze zm.),

c) odrębnych przepisów regulujących zasady najmu lokali komunalnych; o ile jest osobą, o której mowa w art. 691 Kodeksu cywilnego albo rodzicem lub wnukiem poprzedniego najemcy lub jego współmałżonka albo rodzeństwem poprzedniego najemcy;

2) okres najmu lokalu, o którym mowa w art. 20 ust. 2a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 150 ze zm.)”.

Możliwość połączenia okresu najmu dwóch lokali

Niewątpliwie mama jest osobą, która wstąpiła w stosunek najmu po babci na podstawie art. 361 Kodeksu cywilnego. Tu jednak wykaże się najmem 17-letnim. Sama Pani przyznaje, że poprzednie mieszkanie babci nie miało umowy najmu, co w mojej ocenie jest zaniedbaniem ze strony urzędników. Myślę jednak, że można spróbować pokusić się o polemikę na temat ciągłości tamtego okresu i możliwości połączenia go z okresem dotyczącym obecnego mieszkania.

Zacznijmy od tego, że sama uchwała mówi o łącznym okresie zajmowania lokali, a nie lokalu. Można wiec założyć, że chodzi tu o sytuację, gdy nie zmieniła się podstawa zajmowania lokalu (stosunek cywilnoprawny dotyczący lokalu komunalnego), ale zmienił się lokal (położenie).

Po drugie przepis stanowi: „niezależnie od tego w jaki sposób oraz w jakiej dacie lokale, bądź budynki, w których znajdują się lokale, stały się nieodpłatnie własnością Gminy”. To też sugeruje, że sprawa dotyczy także lokali, które dopiero w toku czasu stawały się własnością gminy.

Przydział mieszkania po wojnie

Po trzecie, można sięgnąć do ustaw dotyczących najmu lokali. Pisze Pani, że babcia zajmowała lokal od 1945 roku na podstawie zezwolenia. Domyślam się, że chodzi o dokument wydany przez Komisje Mieszkaniową. To rodzaj przydziału. Podstawa do zajmowania lokalu trwała na mocy każdej kolejnej ustawy dotyczącej lokali mieszkalnych. W roku 1995 wprowadzono ustawę o najmie lokali mieszkalnych, która to ustawa porządkowała te kwestie. Zgodnie z art. 56 ustawy najem nawiązany na podstawie decyzji administracyjnych o przydziale lub na podstawie innego tytułu prawnego przed wprowadzeniem w danej miejscowości publicznej gospodarki lokalami albo szczególnego trybu najmu jest, w rozumieniu ustawy, najmem umownym zawartym na czas nie oznaczony.

W mojej ocenie, powołując się na ten przepis, można wywieść, że w przypadku lokalu zajmowanego od 1945 r. możemy mówić o ciągłości stosunku najmu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Zameldowanie a prawo do przebywania w lokalu

Zameldowanie a prawo do przebywania w lokalu

Mieszkanie, w którym jest zameldowana moja żona, zostało sprzedane. Żona zapisała to mieszkanie synowi z pierwszego małżeństwa i on je...

Była żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania

Była żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Była żona nie chce opuścić mieszkania, które jest moim majątkiem odrębnym, nabytym przed zawarciem małżeństwa. Była żona prowokuje...

Zgoda na powiększenie piwnicy w bloku

Zgoda na powiększenie piwnicy w bloku

Mam mieszkanie zakupione na kredyt hipoteczny w bloku, którym zarządza (z rozpędu) spółdzielnia mieszkaniowa. Nie jestem jej członkiem. Nie ma...

Czy można zmusić członków rodziny do płacenia za mieszkanie?

Czy można zmusić członków rodziny do płacenia za mieszkanie?

Mój problem dotyczy mojej mamy, która jest głównym najemcą w mieszkaniu komunalnym od ponad 50 lat. W tym mieszkaniu zameldowana jest także córka...

Czy można na siłę wejść do wynajmowanego mieszkania?

Mam umowę najmu, która została wypowiedziana tuż przed śmiercią właściciela mieszkania (właściciel zmarł zanim bieg wypowiedzenie upłynął)....

 

Brak możliwości przywrócenia tytułu prawnego do lokalu

Mieszkam w mieszkaniu kwaterunkowym, którego najemcą była moja nieżyjąca matka. Mam wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Do tej pory była...

 

Zajmowanie mieszkania komunalnego bez tytułu prawnego

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym. Prawo do lokalu otrzymała moja babcia w latach 50-tych, była głównym najemcą. Przed śmiercią, 10 lat temu,...

 

Wniosek o nieodpłatne użyczenie lokalu komunalnego

Jestem od 50 lat zameldowany w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, którego najemcą jest tata i mama, jako współnajemcy (decyzja o przydziale...

 

Licytacja komornicza wynajmowanego mieszkania

Ma umowę najmu mieszkania, które zostało sprzedane w drodze licytacji przez komornika. Moja umowa została zawarta na kilkanaście lat, a co więcej...

 

Duża podwyżka czynszu

Duża podwyżka czynszu

Trzy lata temu wynajęłam mieszkanie o pow. 65 m 2 wraz z garażem, czynsz został ustalony na kwotę 2000 zł (mieszkanie 1700 zł...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »