Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do wskazania osób do najmu TBS

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-08-24

Czy jest możliwa cesja partycypacji w TBS, w sytuacji kiedy umowa została zawarta w 2003 r. i posiada zapis o tym, że partycypującemu przysługuje prawo do wskazania osób do najmu przez okres 10 lat od dnia zawarcia umowy? Jest również w tej umowie postanowienie: „W przypadku, kiedy od umowy odstępuje partycypujący z przyczyn leżących po jego stronie, dokonane wpłaty nie podlegają zwrotowi, chyba że wskaże następcę, który zgłosi się na jego miejsce i dokona wpłaty równowartości sumy podlegającej zwrotowi. W takim przypadku TBS dokona zwrotu wpłaconej kwoty potrącając z niej 5% jako koszt własny”.

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybkie i wyczerpujące udzielnie odpowiedzi na pytanie.
Inna
Fachowe odpowiedzi i dobre opinie
Krzysztof, 53 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat

Skoro umowa została zawarta w 2003 roku to oparta została na przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w brzmieniu obowiązującym w tamtym okresie.

Zgodnie z art. 29 w brzmieniu z tamtego okresu „pracodawca, działając w celu uzyskania lokali mieszkalnych dla swoich pracowników, a także osoby prawne mające interes w uzyskiwaniu lokali mieszkalnych przez wskazane przez nie osoby trzecie mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych lokali”.

Przepis ten nie zawierał żadnych informacji o cesji partycypacji. W tej sytuacji należało uwzględnić przepisy Kodeksu cywilnego, które dotyczą cesji praw.

Podstawę do zawarcia takiej umowy stanowi art. 509 Kodeksu cywilnego. Umowa taka winna być zawarta na piśmie, najlepiej w formie aktu notarialnego. W przypadku zawarcia takiej umowy strony ustalają wartość odstępnego. W przypadku umowy, którą Pani zacytowała, takie działanie jest dopuszczalne, a umowa jedynie reguluje formę przejścia partycypacji z jednego partycypanta na drugiego, nowego.

Zatem z nowym partycypantem należy zawrzeć umowę cesji i zgłosić do TBS odstąpienie od swojej partycypacji, wskazując nowego partycypanta, który już w umowie cesji zobowiązuje się do pokrycia kosztów partycypacji w TBS. Można tu, w umowie cesji, dopisać kwotę odstępnego, która pozostanie do dyspozycji przenoszącego partycypację.

W posiadanych od Pani informacjach nie widzę przeszkód do dysponowania prawem partycypacji. Jeśli informacja nadal budzi wątpliwości, proszę o podanie kontekstu zapytania, konkretnej okoliczności, która spowodowała Pani wątpliwość. Postaram się sprecyzować informacje.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem TBS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umowa z TBS - opłata za podwyższony standard

Przy podpisywaniu umowy z TBS zażądano ode mnie wpłaty kaucji, partycypacji oraz opłaty za podwyższony standard. Czy opłata za podwyższenie standardu...

Upadłość ogólnopolskiego TBS, czym to grozi?

Pytanie dotyczy mieszkania TBS, a konkretnie chodzi mi o TBS ogólnopolski, który ogłosił upadłość układową. Czy kupienie takiej partycypacji jest...

Zamiana mieszkań w TBS

Zależy mi na zamianie mieszkania na mniejsze należące do TBS. Zapłaciłam 50 tys. zł partycypacji (65 m 2 ). W tym samym bloku znalazł się...

Pieniądze wpłacone przez córkę na partycypację TBS zadłużonej matki

Moja mama jest zadłużona - zaciągnęła kilka kredytów. Komornik zajął mieszkanie. Wystąpiła o przydział mieszkania z TBS. Ja jestem za granicą,...

Zbycie partycypacji w TBS na rzecz osoby trzeciej a podatki

W 2003 r. moja mama nabyła partycypację mieszkania w TBS, wpłacając 30% wartości mieszkania. Wskazała mnie jako głównego najemcę (w tym czasie...

Problem z mieszkaniem TBS po śmierci najemcy

Mieszkanie w TBS otrzymaliśmy w 2000 r., zdając mieszkanie komunalne i wpłacając kaucję 10% wartości. Głównym najemcą był mój teść. Dwa...

Zwrot zwaloryzowanej wartości partycypacji

Sprawa dotyczy kwestii obowiązującej ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Poniżej...

Czy TBS może odmówić podpisania umowy?

Mam pytanie dotyczące możliwości podpisania przeze mnie umowy najmu lokalu w zasobach TBS. Sytuację komplikuje fakt posiadania takiej umowy przez moją...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »