Kategoria: Mieszkanie socjalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo do lokalu socjalnego

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2016-02-25

Jestem po rozwodzie i praktycznie nie mam gdzie mieszkać, gdyż zostałam wymeldowana z mieszkania. Czy mam jakieś prawo do lokalu socjalnego?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Niestety, niemalże każda gmina w Polsce boryka się z problemem niedoboru lokali socjalnych.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego prawo do lokalu socjalnego przysługuje:

– po pierwsze, osobom, którym sąd w wyroku eksmisyjnym przyznał takie uprawnienie (art. 14 ww. ustawy);

– po drugie, osobom, które nie mają tytułu prawnego do lokalu a ich dochody nie przekraczają kwoty określonej przez radę gminy (art. 23 ust. 2 ww. ustawy). Tym samym w tym przypadku muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki: niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe i osiąganie niskich dochodów.

Tym samym proszę spróbować złożyć wniosek do gminy o przyznanie lokalu socjalnego i załączyć do niego zaświadczenie o wysokości Pani dochodu wystawione przez urząd skarbowy. Okoliczność, jaki dochód uprawnia w Pani gminie do lokalu socjalnego, ustali Pani w urzędzie miasta.

Niemniej, niestety musi się Pani liczyć z tym, że czas oczekiwania na lokal socjalny może okazać się długi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »