Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z zamianą mieszkania komunalnego na większe

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-03-09

Tata jest najemcą mieszkania komunalnego o pow. niecałe 14 m2. Czy może zameldować mamę (swoją żonę) na takim metrażu? Rodzice chcą zamienić mieszkanie na większe, niestety ze względu na to, że tylko tata jest tam zameldowany, gmina nie chce się zgodzić na zamianę na większe – powyżej 50 m2. Mieszkanie należy do gminy miejskiej, jest bez roszczeń, ale też bez możliwości wykupu. Mama od niedawna tam mieszka, ponieważ swoje mieszkanie własnościowe przepisała na córkę (moją siostrę), ale jest jeszcze u niej zameldowana. Bardzo nam zależy, aby rodzice to małe mieszkanie zamienili na większe. Nawet znaleźli już kogoś, kto ma zadłużone mieszkanie, ale za to o pow. 64 m. Gdyby tata mógł zameldować mamę, zamiana na większe byłaby możliwa, inaczej może zamienić na maks. 40 metrów. Czy da się to zrobić?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej
Odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dostałam szybko. Zawierała stosowne przepisy oraz komentarz prawnika. Pozwoliło mi to podjąć właściwe , zgodne z prawem decyzje, tym bardziej, że chodziło o sprawy podatkowe a więc o pieniądze. 
Hanna
Chciałabym podziękować za odpowiedz na moje pytanie, na które nikt mi nie umiał odpowiedzieć tak klarownie jak na tym portalu. Na pewno będę polecać znajomym. Pozdrawiam całą obsługę.
Anna
Jak zwykle bardzo rzeczowo, konkretnie.
Maja, lekarz 58 lat
Serwis super-szybki i kompetentny - polecam 
Andrzej, emeryt, 72 lata
Jestem pod wrażeniem kompetencji zespołu. Usługi świadczone są na bardzo wysokim poziomie, bez zbędnych opóźnień. Firmę www.eporady24.pl mogę z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która potrzebuje porady prawnej.
Witold, administrator systemowy (IT), 59 lat
Jestem usatysfakcjonowany, świetny kontakt, szybka, jasna odpowiedź.
Tomek
Rzetelność, szybkość i możliwość rozwiazania problemu na podstawie uzyskanej porady oraz mozliwość zaufawania dodatkowych pytań  w temacie porady.
Alicja, 54 lata, Lekarz
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Sądzę że otrzymałem rzetelne wyjaśnienia moich problemów. Odpowiedzi były na tyle jasne i logiczne że pozwolą mi spokojnie załatwić sprawy, których dotyczyły pytania. 
Marek
Dziękuję zaspokoiłem swoją ciekawość. 
Marek, firma, 35 lat
Dziękuję za szybką odpowiedź, pomocną.
Alicja, 50 lat
Bardzo rzetelna, fachowa i szybka odpowiedź, pomocna w podjęciu dalszych działań. Dziękuję prawnikowi, który bardzo mi pomógł w zawikłanej dla mnie sprawie, w szczególności za wyczerpujące informacje, rzeczowość, szybkość i zrozumiałość. Opinia dokładnie rozwiała moje wątpliwości. Jestem z niej bardzo zadowolony, zawiera to, o czym słyszałem i przeczytałem w różnych źródłach, ale brakowało mi potwierdzenia.Odpowiedzi udzielone zostały także na dodatkowe pytania. Z czystym sumieniem polecam.Serdecznie pozdrawiam.Stefan
Stefan, 65 lat
Porada wyczerpująca, trochę za dużo jak dla mnie spraw prawnych i czasem języka \"prawniczego\". Dopiero pytanie dodatkowe rozjaśniło całą sprawę i jestem usatysfakcjonowana.
Iwona
Prawie, że expresowa odpowiedż
Zbigniew, 68 lat
Szczegółowa odpowiedź z podaniem źródeł.
Mariola
Skorzystałem z porady na portalu. Jestem bardzo zadowolony z udzielonych mi ,wyczerpujących w bardzo szybkim czasie, a przede wszystkim zrozumiałego prawniczego języka odpowiedzi ,które były mi bardzo pomocne. Polecam z czystym sumieniem portal www.eporady24.pl. Pozdrawiam serdecznie
Janusz
Profesjonalizm dla tej firmy
Karolina
Otrzymałam na swoje pytanie bardzo szczegółową odpowiedź. Myślę, że bardzo mi pomoże w czekającej mnie za kilka dni rozprawie. Chętnie skorzystam z pozostałych możliwości szczególnie, że proponowane ceny za usługę nie są, jak na razie, zbyt wygórowane. Dodatkowo pozytywnie oceniam życzliwe podejście do klienta, co szczególnie się liczy w tak trudnych, procesowych momentach.
Teresa, pracownik umysłowy, 50+
Rzetelna opinia, udzielona w krótkim czasie.
Beata
Zadaje Pan pytania na które jest odpowiedź w pierwszym moim piśmie. Nie czyta Pan dokładnie tego co napisałam. Tłumaczy Pan w całej odpowiedzi to co ja wiem. Nie napisałam że syn nie chce wyrobić paszportu i ogranicza dzieciom prawa. Doskonale wiemy że obywatel duży czy mały powinien paszport mieć. Unika Pan odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie. Ślizga się Pan po temacie. Podsumowując ,żadnych konkretów za te pieniądze.Proszę bardziej się postarać inaczej powiem że się zawiodłam.. Z poważaniem Zofia
Zofia

W zakresie samych zagadnień „meldunkowych” (czyli dotyczących obowiązku meldunkowego), sprawa wydaje się prosta. Przepisy prawne – tak dawniejsze, jak i zawarte w ustawie z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności – przewidują obowiązek „zameldowania się” (w przypadku zamieszkiwania „pod danym adresem”) i „wymeldowania się” (w przypadku zakończenia zamieszkiwania „pod danym adresem”). Chodzi o określenia skrócone, ponieważ zameldowanie i wymeldowanie są dokonywane prze organ administracji publicznej (szczebla gminnego) w decyzji administracyjnej – decyduje więc („meldując” lub „wymeldowując”) organ władzy publicznej, a nie najemca lub dysponent mieszkania (np. reprezentująca określoną gminę administracja domów lub administracja mieszkań).

Załatwianiu ważnych spraw sprzyja korzystanie z formy pisemnej. Skoro Pańska mama (żona najemcy) mieszka w odnośnym mieszkaniu komunalnym – zwłaszcza mając „pod tym adresem” miejsce swego zamieszkania, w rozumieniu art. 25 Kodeksu cywilnego (K.c.) – to niezwłocznie powinno dojść do złożenia wniosku o zameldowanie żony najemcy. Trzeba zgłosić się do „wydziału meldunkowego” i złożyć wniosek o zameldowanie „pod tym adresem” (skutkujący także wymeldowaniem „z dawnego adresu”). Proponuję unikać zbędnej rozmowności – w tym pytania urzędników lub osób z administracji domów (mieszkań) komunalnych – o możliwość zameldowania Pańskiej mamy „pod tym adresem”. Po prostu: trzeba złożyć wniosek o zameldowanie (być może na formularzu urzędowym) i czekać na wydanie decyzji administracyjnej (prawdopodobnie o zameldowaniu). Sam fakt zamieszkiwania Pańskiej Mamy w tymże mieszkaniu komunalnym oznacza powstanie obowiązku zawnioskowania o jej zameldowanie – najprościej będzie, jeżeli taki wniosek złoży Pańska mama, a najemca potwierdzi (w tym samym lub innym piśmie), że Pańska mama mieszka „pod danym adresem”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Chodzi o wywiązanie się z obowiązku meldunkowego – czyli jednego z obowiązków prawnych – a nie o prowadzenie „dysput” z urzędnikami lub z osobami zajmującymi się „gospodarką mieszkaniową”. Powstał obowiązek – należy go wykonać.

Gdy już Pańska mama będzie zameldowana „pod danym adresem” (a zwłaszcza po upływie terminu do zaskarżenia decyzji administracyjnej o jej zameldowaniu), przyjdzie czas na ewentualne podejmowanie dalszych czynności – np. zawnioskowanie o przydzielenie innego mieszkanie komunalnego – być może „w trybie” tak zwanej zamiany najmu, przewidzianej w ustawie o ochronie praw lokatorów…. Czas oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnej o zameldowaniu Pańskiej mamy można by spożytkować na zapoznanie się z ustawą o ochronie praw lokatorów oraz z właściwą uchwałą w sprawie udostępniania lokali z mieszkaniowego zasobu gminy. Lektura przepisów powinna ułatwić Państwu (zwłaszcza Pańskim rodzicom) opracowanie strategii działania – w tym unikanie ewentualnych pułapek; proponuję np. uważać na problemy związane z zobowiązaniem się do zapłacenia zaległości czynszowych związanych z innym mieszkaniem komunalnym (którego mogłaby dotyczyć tak zwana zamiana najmu). Nie tylko w takich okolicznościach należy wpierw zapoznać się z całą treścią, której dotyczyć może podpis, a dopiero następnie ewentualnie podpisać dokument. Żadnego podpisywania bez wcześniejszego przeczytania!

Proszę zwrócić uwagę na treść art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego.”. Mam na uwadze dwa konteksty w związku Pańskimi słowami. Pierwszy dotyczy odnośnego mieszkania komunalnego; tytuł prawny – w postaci umowy najmu (art. 659 i następne K.c. oraz część przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów…) i związanego z tą umową statusu najemcy – do rzeczonego mieszkania komunalnego przysługuje Pańskiemu tacie. Zacytowany art. 281 K.r.o. przyznaje swoisty tytuł prawny do tegoż mieszkania również Pańskiej mamie (jako żonie najemcy). Jeżeli Pańska siostra ustanowiła na rzecz Państwa mamy służebność osobistą (art. 296 i następne K.c.) – np. służebność mieszkania (art. 301, art. 302 K.c.) – to (z uwagi na art. 281 K.r.o.) swoisty tytuł prawny do zamieszkiwania w mieszkaniu, w którym służebność osobista przysługuje Pańskiej mamie; w realiach polskich służebności osobiste (w tym służebność mieszkania) dość często ustanawia obdarowany na rzecz darczyńcy (byłego właściciela nieruchomości, domu lub mieszkania). Taka sytuacja mogłoby przyczynić się do komplikacji w związku z mieszkaniem komunalnym (tym albo ewentualnie innym), ponieważ w przepisach (w tym uchwałach rad gmin lub rad miast) na ogół przewiduje się możność wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego, jeżeli najemcy takiego mieszkania przysługuje tytuł prawny do innego mieszkania (w tej samej miejscowości, gminie lub w okolicy), jeżeli z takiego mieszkania można skorzystać.

Proszę bardzo rozważnie podchodzić do ryzyka w związku z zobowiązywaniem się do spłacania cudzego zadłużenia (np. dotyczącego innego mieszkania komunalnego). Różnie bywa z możliwością kupienia mieszkania komunalnego; czasami rady gmin (rady miast) zmieniają uchwały w tym zakresie – poza przepisami ustawy gospodarce nieruchomościami te zagadnienia regulowane są w aktach prawa miejscowego (np. w uchwale rady gminy lub rady miasta). Przydać może się „trzymanie ręki na pulsie”, np. zapoznawanie się co jakiś czas z pracami właściwej rady lub z aktami prawa miejscowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Obciążenie długami za mieszkanie komunalne

Przed laty byłam najemcą mieszkania komunalnego, potem mieszkała w nim inna rodzina za moją zgodą (ponosząc opłaty). W 2002 r. zrzekłam się praw do mieszkania. Czy obecnie możliwe jest obciążenie mnie długami za to mieszkanie? Nie przebywam w nim od lat, nie jestem zameldowana.

Brak możliwości przywrócenia tytułu prawnego do lokalu

Mieszkam w mieszkaniu kwaterunkowym, którego najemcą była moja nieżyjąca matka. Mam wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Do tej pory była zasada, że w przypadku spłaty zadłużenia gmina przywracała tytuł prawny do lokalu. Natomiast w tej chwili obowiązuje uchwała, która stanowi, że osoby, które dostały wyrok eksmisji przed lipcem 2016 r., mogły uzyskać tytuł prawny do lokalu po spłacie zadłużenia do lipca 2016 r. Ja oczywiście o tym nie wiedziałem. Czy gmina nie powinna wysłać zawiadomienia o zmianie przepisów lub wezwać do spłaty zadłużenia do ww. daty z informacją, że po tej dacie nie będzie można uzyskać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu? Czy ta uchwała rady miasta jest zgodna z konstytucją, prawem unijnym? Co mogę zrobić, żeby sprawę odkręcić?

Spadek a posiadacz mieszkania komunalnego

Jestem posiadaczem mieszkania komunalnego. Czy mogę przyjąć spadek? Dodam, że jest kilku spadkobierców, a spadkiem jest gospodarstwo rolne.

Najem mieszkania komunalnego po śmierci brata

Sprawa dotyczy mieszkania komunalnego. Proszę o informację, czy po śmierci brata, który był głównym najemcą mieszkania komunalnego, ja jako siostra mogę ubiegać się o najem tego mieszkania (brat był samotny, bez dzieci, żony). Ja nie posiadam żadnego mieszkania na własność. Mieszkałam w tym mieszkaniu przez 30 lat razem z bratem i rodzicami. Najpierw zmarł tata (mama weszła w posiadanie tego mieszkania). Po śmierci mamy gmina podpisała umowę najmu tylko z bratem. Brat zmarł 2 lata temu. Ja nie zdałam tego mieszkania. Gmina nie upomina się o to mieszkanie(przynajmniej na razie). Mieszkanie jest do generalnego remontu, nic nie mogę w nim zrobić, gdyż w każdej chwili gmina może upomnieć się o zwrot mieszkania. Obecnie nie mieszkam w tym mieszkaniu, a jedynie przebywam (brak ciepłej wody).

Wyprowadzenie się męża z mieszkania komunalnego

Mam problem związany z wyprowadzeniem się męża i jego meldunkiem w mieszkaniu. Oboje z mężem jesteśmy głównymi najemcami mieszkania komunalnego, jednak pięć lat temu mąż wyprowadził się i wynajmuje inne mieszkanie. Czy mam prawo starać się o wymeldowanie męża?

Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania komunalnego?

Jestem zameldowany w zadłużonym mieszkaniu komunalnym. Dwukrotnie przed sądem dowiodłem, że mieszkam gdzie indziej i brak jest podstaw, abym spłacał zaległości. W lokalu jest zameldowany i faktycznie w nim zamieszkuje wujek, a jego syn tak jak ja jest zameldowany, ale od ponad 5 lat przebywa za granicą; mieszka tam też jego była żona bez zameldowania. Wiem, że meldunek to akt administracyjny. Mieszkam z żoną i dziećmi u teścia w jego mieszkano własnościowym od 15 lat, jednak ostatnio dają mi do zrozumienia, że to czas, abym się już wyprowadził. Czy mogę wrócić do zadłużonego mieszkania, robić opłaty miesięcznie i zalegalizować tam swój pobyt? Co wtedy z długiem? Czy mogę się starać o zostanie jego głównym najemcą?

Wykup mieszkania kwaterunkowego w Warszawie

Mieszkałem w lokalu kwaterunkowym (Warszawa) razem z mamą i jestem tam zameldowany od kilkunastu lat. Mama była głównym najemcą. Zmarła niedawno. Nie mogłem z różnych względów podejmować żadnych kroków w celu wykupu tego mieszkania. Mam dość wysokie dochody oraz mieszkam w innym mieszkaniu. Jakie są dla mnie obecne możliwości wykupu tego lokalu kwaterunkowego w Warszawie?Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »