Kategoria: Mieszkanie komunalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z Administracją Domów Miejskich (ADM)

Janusz Polanowski • Opublikowane: 2019-05-22

Moja siostra posiada od 15 lat mieszkanie z ADM. Dwa miesiące temu wzięła kredyt hipoteczny na siebie (dla mnie) w innym mieście. Czy teraz może mieć problemy z ADM?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie – szczególnie z uwagi na możliwe zmiany w prawie (aktualnie chodzi o: ustawę o ochronie praw lokatorów… oraz o uchwały rad gmin / rad miast). W praktyce zdarzają się różnice (nawet poważne) w stosowaniu obowiązujących przepisów prawnych, a ponadto w ostatnich latach czyniono parę prób zaostrzenia (z perspektywy najemców) przepisów o najmie lokali komunalnych. Czasami problemy wiążą się z nieporozumieniami, np. z błędnym zrozumieniem sytuacji lub wadliwą interpretacją przepisów prawnych.

Ustawodawca w ustawie o ochronie praw lokatorów niejako ramowo, dość ogólnie, określił przesłanki wynajmowania mieszkań komunalnych – zlecając ich doprecyzowanie w aktach prawa miejscowego (głównie w uchwałach rad gmin, które powinny być i często są udostępniane na stronach internetowych, np. w ramach Biuletynu Informacji Publicznej). Mieszkaniowy zasób gminy (poddany szczególnemu reżimowi prawnemu) można – bez wchodzenia w szczegóły – podzielić na dwie podstawowe grupy: „mieszkania komunalne” (niejako zwykłe mieszkania komunalne) oraz „mieszkania socjalne” (których tyczą się dodatkowe kryteria udostępniania). Skoro w odniesieniu do „mieszkań socjalnych” ustawodawca używa formy czasownikowej „może” (w kontekście wypowiedzenia umowy najmu), to jeszcze większy zakres swobody decyzyjnej („uznania administracyjnego”) dotyczy tak zwanych zwykłych mieszkań komunalnych. Dodatkowe rygory mogą być zawarte w uchwałach rad gmin lub wynikać z sytuacji – np.: zapotrzebowania na mieszkania komunalne lub sygnalizowania przez ludzi określonych spraw (np. pustostanów).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gminy powinny w swych uchwałach (dotyczących mieszkaniowego zasobu gminy) ustalać kryteria wynajmowania mieszkań komunalnych – w tym kryteria dochodowe (na ogół chodzi o dochód na osobę w gospodarstwie domowym) oraz dotyczące przysługiwania osobie starającej się o mieszkanie komunalne lub najemcy takiego mieszkania tytułu prawnego do innego budynku mieszkalnego lub mieszkania.

Przedstawiony przez Panią opis sytuacji jest tak bardzo lakoniczny, że możliwe jest jedynie wskazanie wariantów – być może to okaże się pomocne w ocenie aktualnego ryzyka; zaś co do sytuacji przyszłych wypada zalecić sprawdzanie stanu prawnego.

Bardzo często w uchwałach rad gmin przewiduje się możliwość wypowiedzenia umowy najmu mieszkania komunalnego, jeżeli najemcy przysługuje tytuł prawny (nie tylko własność) do innego mieszkania lub domu mieszkalnego – jeżeli taki obiekt znajduje się w tej samej gminie lub w pobliżu (często chodzi o sąsiednie powiaty); ponadto inne mieszkanie lub dom mieszkalny powinny nadawać się do zamieszkania. Jak widać, chodzi o kryteria, które można różnie interpretować. Czasami zdarza się nawet wypowiadanie umów najmu lokatorom, którzy odziedziczyli niezbyt wiele udziałów w tytule prawnym do mieszkania lub niewielkiego domku, zaś niekiedy własność „domu za miastem” nie stanowi (według urzędników) przeszkody w przydzieleniu mieszkania komunalnego lub jego dalszym najmowaniu. Zdarzają się sytuacje wymagające sprawdzenia – np.: zły stan techniczny domu lub mieszkania albo zajmowanie takiego domu lub mieszkania przez kogoś innego (niekiedy więcej niż przez jedną rodzinę).

Urzędnikom na ogół łatwiej jest ustalić, czy komuś przysługuje tytuł prawny do jakiegoś budynku mieszkalnego lub mieszkania, niż zarobki, ale samo kryterium dochodowe również może mieć znaczenie. Zdarza się żądanie informacji o dochodach.

Proponuję dokładnie sprawdzić (w treści dokumentów), czy Pani siostra jest kredytobiorcą, czy też „tylko” właścicielką obciążonej hipotecznie nieruchomości (cechą kredytu hipotecznego jest to, że kredyt jest zabezpieczany przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości lub na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu). Takie ustalenia także mogą pomóc w ocenie ewentualnego ryzyka (związanego z sytuacją Pani siostry).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem komunalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »