Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie do lokalu socjalnego

Michał Soćko • Opublikowane: 2017-10-23

Mieszkam z mamą w mieszkaniu w budynku należącym do Skarbu Państwa. Mamy być przeniesione do lokalu socjalnego. Co mogę zrobić w przypadku propozycji niespełniających moich oczekiwań?

Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Zgodnie z art. 2 pkt 5) ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego przez lokal socjalny należy rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie. Jak z powyższego wynika, aby uznać lokal za lokal socjalny nie musi on spełniać takiego standardu jak lokal poprzedni.

Co innego w przypadku, gdyby poprzedni właściciel miał zapewnić Pani lokal zamienny, przez który należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.

Jak wskazuje orzecznictwo sądowe, nieuzasadniona odmowa zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, który spełnia wymogi określone przepisami prawa, powoduje bezpowrotne wygaśnięcie uprawnienia do lokalu socjalnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, że jeżeli odmówi Pani przyjęcia oferty zawarcia umowy lokalu socjalnego, jaki wskazała Pani gmina, właściciel będzie mógł rozpocząć proces o eksmisję, a następnie egzekucję komornika.

Odmowa przyjęcia oferty gminy będzie uzasadniona wyłącznie wtedy, kiedy zaproponowany przez gminę lokal socjalny nie będzie spełniał ustawowych warunków przewidzianych dla lokali socjalnych.

Oczywiście może się Pani zwrócić do gminy, aby rozpatrzyła możliwość wskazania innego lokalu. W takiej prośbie może Pani wskazać te argumenty, które Pani zdaniem przemawiają za tym, aby wskazać Pani i Pani mamie inny lokal.

Jeżeli gmina nie przychyli się do Pana prośby, a Pan nie przyjmie oferowanego lokalu socjalnego, to wówczas będzie Pani mogła mieć sprawę o eksmisję sądową, a następnie być eksmitowaną przez komornika do pomieszczenia tymczasowego.

W Pani przypadku, aby porada była pełna, muszę wiedzieć, na jakiej podstawie (treść porozumienia) Skarb Państwa przenosi Państwa do lokali socjalnych. Czy umowa najmu była rozwiązana oraz czy już odbywał się sprawy eksmisyjne najemców. Uprzejmie proszę o informację w tym zakresie, ewentualnie skany pism od Skarbu Państwa i gminy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem socjalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kłopotliwy i zaborczy syn w moim mieszkaniu socjalnym

Mam mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego jestem jedynym właścicielem. Mieszka ze mną mój 25-letni syn, który nie pracuje, nie studiuje i nie...

Nieodpłatne użyczenie mieszkania socjalnego

Otrzymałem mieszkanie socjalne, ale od jakiegoś czasu pracuję za granicą i odwiedzam mieszkanie raz na kilka miesięcy. W związku z tym...

Przyznanie mieszkania socjalnego dla osoby niepełnosprawnej

Mam na stałe orzeczony lekki stopień niepełnosprawności, chciałbym złożyć wniosek o zmianę stopnia. Jestem osobą niepełnosprawną w rozumieniu...

Minimalna powierzchnia mieszkania socjalnego

Wykonaliśmy adaptację budynku usługowego na mieszkania socjalne, w których pokój z aneksem kuchennym i przedpokojem to jedno pomieszczenie,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »