Kategoria: Mieszkania służbowe
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przepisanie mieszkania zakładowego na rodzinę zmarłego pracownika

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-03-05

Niedawno zmarła moja babcia, która przed 52 lata zamieszkiwała w mieszkaniu zakładowym. Od początku razem z babcią mieszkanie zamieszkiwał mój ojciec, a od 1987 również moja mama, a od czasu narodzin – także ja i mój brat. W mieszkaniu tym zamieszkujemy do dzisiaj, ponieważ opiekowaliśmy się babcią do czasu jej śmierci. W drugiej (i zarazem ostatniej) umowie, jaką miała babcia, z 1996 r. istnieje zapis, że jest zawarta na czas określony do momenty istnienia stosunku pracy, jednak – co warto podkreślić – w 1996 r. moja babcia była już od 5 lat na emeryturze. Czy ta umowa najmu może zostać przepisana na któregoś z moich rodziców?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Krótkie,wyczerpujące,zrozumiałe porady prawne ,oparte na aktualnych przepisach i co istotne w formie pisemnej,
bez wychodzenia z domu. Świetna forma w początkowej fazie sporów prawnych. POLECAM !!!
Zbigniew, 72 lata, wyższe -mgr inż.
Konkretne i precyzyjne odpowiedzi.
Leszek, 50 lat
Jestem zadowolona z szybkiej odpowiedzi i z uzyskanej porady , która rozwiała wiele moich wątpliwości i dała mi odpowiedzi na moje pytania.
Barbara
Dziękuję za uzyskaną poradę, którą pozwoliła mi na wynegocjowanie korzystniejszych warunków rozwiązania umowy o pracę. Tym samym mam większy komfort na etapie poszukiwania nowego zatrudnienia.
Michał, ekonomista, bankowiec, 59 lat
ok, po konsultacji z synem bozena
Bożena
Jestem bardzo zadowolony z usług serwisu. Korzystam z niego od dłuższego czasu i muszę przyznać, że pomoc jest bardzo kompetentna. Odpowiedzi na zadane pytania uzyskuję szybko, wyczerpująco i co również ważne zadaję szereg dodatkowych pytań w cenie zadanego pytania. Muszę przyznać, że mogę polegać na wiedzy i chęci pomocy pracujących tutaj Radców Prawnych. 
Sławomir, 46 lat
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Bardzo mi to pomoże w dalszym prowadzeniu szkoły. 
Magdalena
Profesjonalizm w każdym znaczeniu tego słowa, bardzo szybkie konkretne odpowiedzi
EWA, 42 lata
Dokładnie to co chciałem się dowiedzieć, szczegółowo i dodatkowo pytania szybko rozwiązane. Jak zwykle super obsługa na eporady24!
Jan, prezes
Polecam stronę.Odpowiedź na rozwiązanie problemu otrzymałam błyskawicznie.Nie spodziewałam się że otrzymam informację nawet w niedzielę.A tu proszę.Jak najbardziej.Super że można zadawać bezpłatnie dodatkowe pytania dot.problemu.Bardzo przydatna strona.Fachowo i zrozumiale napisana odpowiedź.
Ewa
Profesjonalizm - wyjątkowo zwarte, jednoznaczne odpowiedzi których podstawą jest bezsporny profesjonalizm. Pani Anna Sufin pomogła mi skierować sprawę na właściwy tor który prowadzi do ustalenia prawdy. Bez jej porad prawda najprawdopodobniej nie ujrzała by światła dziennego. Sprawa się jeszcze toczy a po jej zakończeniu poinformuję ,bo  jest naprawdę ciekawie.
Piotr, Naval architect
Szybkość odpowiedzi i profesjonalizm
Anna
Profesjonalna obsługa i pomoc prawna.
Pozdrawiam serdecznie Edward
Bardzo rzeczowa i profesjonalna odpowiedź w szybkim tempie
Krystyna
Fachowa i rzeczowa odpowiedź na pytania ze wskazaniem przepisów i dokumentów odnoszących się do danego zagadnienia. Szybka odpowiedźna na pytania dodatkowe z szerokim komentarzem oraz przytoczeniem stosowanej praktyki w orzecznictwie, co jest bardzo przydatne i stanowi wartość dodatkową porady. A wszystko to w bardzo przystępnych cenach.  Serdecznie polecam.
Adam, 47 lat, inżynier
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Bardzo dobrze przygotowane pismo, które obroniło moją pozycję procesową.
Marek
Wystawiam opinię pani Monice Wycykał po raz kolejny to nie tylko świetny prawnik ale przede wszystkim wspaniały człowiek na którego zawsze można liczyć. Dziękuje pani Moniko .
Maria, emerytka, 64 lata
Jestem zachwycona udzieleniem odpowiedzi na moje pytanie. Wypowiedz wyczerpująca jak najbardziej polecam z oferowanej odpowiedzi dopiero skorzystam w wakacje przyszłego roku mając nadzieje ze będzie tak jak myślę gorąco polecam.
Dorota
Dziękuję bardzo za skuteczne porady, sympatycznie, profesjonalnie, po prostu po ludzku, ze zrozumieniem, wielkie dzięki!
Artur, 56 lat
Super dowiedziec sie rzeczy o ktorych nie mialem pojecia w 24 godziny
Robert
Super, bardzo pomocne odpowiedzi, teraz już wiem co mam wykazać i napisać do sądu. Dziękuję bardzo za pomoc. 
Ewelina
Szybka , zrozumiała dla laika i konkretna odpowiedź , wraz z poradą na pytania dodatkowe .
Anna
Bardzo dziękuję za fachową, dogłębną i zrozumiałą opinię prawną, która niewątpliwie pomoże w problemach z rozliczeniem podatku dochodowego.
Piotr, realizator dźwięku, 30 lat
Szybko i fachowo, bardzo dziękuję. 
Marta, 44 lata
Odpowiedź pomocna w podjęciu decyzji. 
Stanisław, inżynier, 66 lat
odpowiedź jest bardzo czytelna i napisana "ludzkim" głosem  to znaczy , że każdy może zrozumieć wyjaśnienie.
Danuta, 49 lat, doktor ekonomii
Szybka i kompetentna odpowiedź. Pisana w "ludzkim" języku, bez zbędnego prawniczego żargonu.
Marek
Wyczerpujące i szybkie odpowiedzi.Możliwość dodatkowych pytań.
Bernadeta
Opinia Pana jest pełna, wyczerpująca, obejmująca sedno problemu oraz wszystkich związanych z tym konsekwencji, oraz innych ewentualności. Jeszcze raz bardzo dziękuje i jeżeli w przyszłości będę potrzebowała porady prawnej zwrócę się do Was z pełnym zaufaniem. 
Bogda, emerytka, 73 lata

Tak zwane „przepisanie” umowy może być różnie rozumiane. Dość często w praktyce chodzi o zawarcie nowej umowy (np. umowy najmu) z nową osobą – jako daną stroną umowy (np. najemcą, w przypadku umowy najmu). Czasami ma miejsce zawarcie nowej umowy (np. umowy najmu) między tymi samymi stronami. W niektórych sytuacjach zawarcie nowej umowy ma miejsce w przypadku wstąpienia w prawo najmu.

Artykuł 691 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi:

„§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.”

Niedawno zmarła najemczyni to mama Pani taty. W takim stanie rzeczy szczególnie duże znaczenie może mieć rzeczywiście konsekwentne dążenie Pani taty do oficjalnego „potwierdzenia”, że doszło do wstąpienia w prawo najmu przez niego po jego mamie (z uwagi na art. 691 K.c.). Prawdopodobnie najemcą w nowej sytuacji stał się Pani tata (wskutek wstąpienia w prawo najmu), ale nie można wykluczyć również wspólnego przysługiwania prawa najmu Pani rodzicom (z uwagi na art. 6801 K.c.) – zwłaszcza w przypadku odpowiedniego współdziałania między wynajmującym a Pani rodzicami.

Wstąpienie w prawo najmu ma charakter obiektywny – następuje z mocy prawa, niezależnie od woli osób, których ono dotyczy (czyli wynajmującego i najemcy). Niekiedy wiążą się z tym spory (w tym na drodze sądowej) odnośnie do wstąpienia w prawo najmu. Na ogół wynajmujący (np. gminy lub zakłady pracy) starają „bronić się” przed oficjalnym udokumentowaniem wstąpienia w prawo najmu; niekiedy wmawia się nowemu najemcy (w świetle art. 691 K.c.), jakoby nie doszło do wstąpienia w prawo najmu przez niego. Zdarzają się też sytuacje odmienne: wynajmujący lub jego przedstawiciel (np. administracja mieszkań komunalnych) żąda zapłaty czynszu od kogoś, kto nawet nie uważa się za najemcę (wskutek wstąpienia w prawo najmu) – np. dziecko zmarłego najemcy, które wspierało swego rodzica w ciężkiej chorobie (w ostatni etapie życia), co czasami wiąże się ze wspólnym zamieszkiwaniem. Całkiem sporo spraw z zakresu wstąpienia w prawo najmu jest kierowanych na drogę sądową.

Często korzystanie z drogi sądowej polega na wytoczeniu powództwa o ustalenie, czyli na skorzystaniu z konstrukcji prawnej przewidzianej w art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który stanowi: „Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.”.

Daleki jestem od zachęcania Pani taty (lub Pani rodziców) od wytaczania powództwa w najbliższym czasie – jednak zwlekanie (zwłaszcza nadmierne) może mieć negatywne skutki. Z pewnością przyda się opracowanie strategii działania – z wyznaczeniem czasu na podejmowanie określonych czynności. Jeżeli są szanse na polubowne załatwienie sprawy z wynajmującym, to być może uda się załatwić sprawę szybko, sprawnie i bez sporów; także w takiej sytuacji należałoby dążyć do oficjalnego potwierdzenia wstąpienia w prawo najmu – oczywiście, proszę pamiętać o ostrożności (zwłaszcza unikać podpisywania czegokolwiek bez wcześniejszego zapoznania się i zaakceptowania całej treści, której podpis dotyczy). Mniejsze szanse na porozumienie mogą przemawiać za wezwaniem pisemnym lub za zawezwaniem do próby ugodowej – posiedzenie ugodowe (art. 184-186 K.p.c.) prowadzi sędzia.

W załatwianiu spraw (zwłaszcza ważnych) przydaje się forma pisemna – pisma trzeba składać (w sekretariacie lub biurze podawczym) za pokwitowaniem przyjęcia lub wysyłać listami poleconymi (i to często „za zwrotnym potwierdzeniem odbioru”).

Państwu – np. Pani tacie (jako bardzo prawdopodobnemu aktualnemu najemcy) przyda się zdecydowanie i konsekwencja w działaniu. Ryzykowne mogłoby okazać się dowierzanie jakimś zapewnieniom, zwłaszcza powiązanym z „odsyłaniem na kolejny termin”. Po co ryzykować sporem prawnym – np. dotyczącym odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu (przewidzianym w art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów…); proponuję bardzo dokładnie czytać pisma od wynajmującego (w tym zestawienia w sprawie opłat) – w tym należy zwracać uwagę na określenia: „czynsz” (mogące być przejawem akceptacji przez wynajmującego wstąpienia w prawo najmu) lub „odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu”, bo takie określenia mogą stanowić wskazówkę na okoliczność rzeczywistego stanowiska wynajmującego w tej bardzo ważnej dla Państwa sprawie.

Jeżeli w najbliższych tygodniach nie doszłoby do wyjaśnienia stanowiska wynajmującego lub ujawnione zostałoby jego stanowisko sprzeczne z art. 691 K.c. (dotyczącym wstąpienia w prawo najmu), to rozsądek podpowiada wytoczenie powództwa o ustalenie wstąpienia w prawo najmu (art. 189 K.p.c. w związku z art. 691 K.c.), a przynajmniej zawezwanie do próby ugodowej – takie wezwanie (w odpowiedniej liczbie egzemplarzy) kieruje się do sądu rejonowego (jedną z zalet zawezwania do próby ugodowej jest niska opłata sądowa).

Zaakcentowanie przez Panią postanowienia umowy najmu (zawartej z Pani babcią) odnośnie do najmu na czas oznaczony (według treści odnośnej umowy) skłania do zwrócenia uwagi na brzmienie artykułu 661 K.c.:

„§ 1. Najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.

§ 2. Najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.”

Skoro Pani babcia zmarła niedawno, to z pewnością minęło ponad 10 lat od zawarcia z nią odnośnej umowy najmu. Wobec tego najem mieszkania poczytuje się… za zawarty na czas nieoznaczony (art. 661 K.c.). Akcentuję ten aspekt zwłaszcza w przypadku prób wmawiania Pani tacie (Pani rodzicom), jakoby najem wygasł. Poza tym na rzecz Państwa stanowiska przemawiają: zgodny zamiar stron i cel umowy (to jest Pani babci oraz wynajmującego) – art. 65 § 2 K.c.

Gdyby doszło do sprawy sądowej, to bardzo ważne okażą się: odpowiednia aktywność (art. 230 K.p.c.) oraz wywiązanie się z obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne (art. 6 K.c., art. 232 K.p.c.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mieszkaniem służbowym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Mieszkanie wojskowe po ojcu

Mój ojciec (oficer) zamieszkiwał z drugą żoną w mieszkaniu wojskowym; był emerytem wojskowym. Zmarł 15 lat temu. Jedynymi spadkobiercami była żona i ja (po 50%). Jego małżonka (nie była moją matką) wykupiła to mieszkanie z zasobów wojskowych 10 lat temu. Pytanie: czy po śmierci mojego ojca dziedziczyła prawo do wykupienia mieszkania tylko ona, czy to prawo przysługiwało również mnie? Nie mieszkałem nigdy w tym mieszkaniu. Ona niedawno zmarła, nie pozostawiając testamentu. Czy mogę ubiegać się o część (1/4) wartości mieszkania od jej spadkobierców?

Lokal z AMW po rodzicach

W roku 2016 zmarł mój tata wynajmujący lokal mieszkalny z Agencji Mienia Wojskowego (wcześniej był pracownikiem). Po śmierci taty umowa najmu na czas nieokreślony została przepisana na mamę według prawa, co zostało potwierdzone decyzją oddziału regionalnego WAM. Mama zmarła miesiąc temu. Czy ja jako córka mam prawo do bycia najemcą po rodzicach i czy AMW ma prawo do eksmisji? Dodam, że mam niepełnoletnie dziecko. Od urodzenia jestem zameldowana w tym lokalu, moje dziecko również.

Mieszkanie służbowe dla leśniczego

Sprawa dotyczy mieszkania służbowego dla leśniczego. Od wielu lat zajmuję mieszkanie służbowe Lasów Państwowych (najpierw jako podleśniczy – bezpłatnie, następnie od 2010 r. na warunkach ogólnych jako pracownik Lasów Państwowych – odpłatnie). Ostatnia umowa wynajmu mieszkania została zawarta na czas określony do dnia rozwiązania lub ustania stosunku pracy z Lasami Państwowymi; w umowie tej nie jest podana żadna funkcja czy stanowisko, na którym byłam wówczas zatrudniona. Kilka miesięcy temu otrzymałam umowę o pracę na stanowisku leśniczego (zmiana stanowiska). Z tego tytułu zgodnie z rozporządzeniem przysługuje mi bezpłatne mieszkanie służbowe (albo ekwiwalent pieniężny). Czy po podpisaniu umowy o pracę na stanowisku leśniczego moja dotychczasowa umowa najmu (z 2014 r.) automatycznie wygasła?

Wykup mieszkania od uczelni po preferencyjnych stawkach przez jej pracownika

Moja mama pracowała przez 55 lat na uczelni wyższej jako wykładowca i mieszkała z rodziną w mieszkaniu służbowym prawie 60 lat. Rektor do tej pory nie chciał się zgodzić na wykupienie przez nią mieszkania, a słyszałam, że istnieje taka możliwość już po 40 latach zamieszkiwania. Jakie są prawa mamy do tego mieszkania?

Wykup dawnego mieszkania PKP

Mam pytanie dotyczące wykupu mieszkania w tej chwili będącego w zasobach gminy, wcześniej przekazanego przez PKP S.A. W związku z tym, iż mieszkania kolejowe sprzedawane były na preferencyjnych warunkach (nie dokonałam wykupu), czy jest ustawa lub też przepis, który mówiłby, że ja w obecnej chwili mogę też z takich warunków skorzystać? Mieszkanie gminie przekazane zostało w 2013 r. Byłam wieloletnim pracownikiem PKP, obecnie jestem na emeryturze.Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »