Indywidualne porady prawne
Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-07-13 • Aktualizacja: 2021-12-14
Staram się o przydział mieszkania po zmarłej mamie. Mam rozdzielczość majątkową z żoną, czy otrzymam mieszkanie komunalne po zmarłej mamie?
Kwestie, o które Pan pyta – także w odniesieniu do lokali komunalnych – reguluje ustawa Kodeksy cywilny, dokładnie art. 691, który z uwagi na jego istotność w całości Panu najpierw przytoczę:
„Art. 691. § 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1–4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego”.
Jak Pan widzi, co do zasady dzieci są uprawnione do wstąpienia w stosunek najmu, gdy najemcą była ich zmarła mama. Nie jest ważne natomiast, w jakich stosunkach majątkowych pozostają ze współmałżonkiem.
Aczkolwiek musi być spełniony jeden dodatkowy warunek, dzieci te muszą stale mieszkać ze zmarłym rodzicem w tym lokalu i musi nie być żyjących innych współnajemców, czyli np. tata Pana już nie żyje.
Tak więc jeśli mieszkał Pan stale wraz ze zmarła mamą, ma Pan prawo do tego lokalu, jeśli zaś Pan nie mieszkał – niestety ale prawo najmu wygasa.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):