Roszczenia właściciela wobec najemcy po wypowiedzeniu umowy

• Autor: Joanna Korzeniewska

Żona wynajmuje mieszkanie od około 3 lat. Gdy się wprowadziła, było w fatalnym stanie. Doprowadziła je do porządku, aby dało się mieszkać, ale już na samym początku zaczęły się dość poważne awarie np. niedziałające ogrzewanie, problemy z elektryką (palące się gniazdka). Każdą usterkę zgłaszała właścicielowi na bieżąco. Przyjeżdżał sprawdzać, co się dzieje, ale nic z tym nie robił. Wszystko było naprawiane przeze mnie na mój koszt, żeby nie doszło do nieszczęścia. Dopiero po kilkunastu zgłoszeniach właściciel zatrudnił elektryka, który przyszedł i zrobił nową instalację do gniazdek. Niestety, kable poprowadzono po ścianie i niczym nie zabezpieczono. Postanowiliśmy wypowiedzieć umowę z dnia na dzień. Teraz właściciel mieszkania nęka żonę wiadomościami, żąda płacenia czynszu i grozi, że nie odda kaucji. Straszy również sądem. Co można z tym zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Roszczenia właściciela wobec najemcy po wypowiedzeniu umowy

Wypowiedzenie umowy najmu

Umowa najmu została opisana w Kodeksie cywilnym, w tytule XVII – najem i dzierżawa, opisują ją art. 659 i następne Kodeksu cywilnego (dalej K.c.). Istotą tej umowy, zgodnie z art. 659 K.c., jest wydanie najemcy rzeczy do używania, za co najemca płaci umówiony czynsz. Umowa powinna zostać zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Zgodnie z art. 664 K.c. wynajmujący ponosi odpowiedzialność, gdy rzecz ma wady ograniczające jej przydatność do umówionego użytku. Wówczas najemca ma prawo domagać się obniżenia czynszu za okres, kiedy rzecz miała wady. Większość przepisów dotycząca najmu odnosi się również do najmu lokalu, choć istnieją pewne odrębności. Z tego względu przepisy od art. 680 do 692 K.c. normują wyłącznie najem lokalu.

Zgodnie z art. 682 K.c.: „jeśli wady lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu i życiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”. Tak więc miał Pan prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Co do zapłaty czynszu, to powinni Państwo zapłacić za ten okres, do kiedy umowa była wypowiedziana, czyli np. jeśli do 15 dnia miesiąca, to za połowę miesiąca.

Możliwości rozwiązania sytuacji

Co do tego, co teraz zrobić, to decyzja oczywiście należy do Państwa, a ja mogę przedstawić pewne warianty, możliwości. Najpierw mogą Państwo nie zrobić nic, ignorować te wiadomości, zablokować go na przykład, pozwolić na potrącenie z kaucji części czynszu, jeśli jakaś część nie została opłacona, ale domagać się zwrotu reszty. Mogą Państwo też wystosować do niego oficjalne pismo z wezwaniem do tego, by przestał Państwa nękać, poinformować, że to może wypełniać znamiona przestępstwa i wezwać do zwrotu kaucji, uprawniając np. do potrącenia kwoty odpowiadającej nieopłaconej części czynszu, jeśli jakaś część nie została opłacona. Jeśli chodzi o straszenie sądem, to nie można tu nic zrobić, jak czekać na to, czy zdecyduje się, czy tylko straszy. Nie ma czegoś takiego jak pozew wyprzedzający czy w celu obrony, ale gdyby zdecydowali się Państwo na pismo, można w nim również uprzedzić, że nie przysługują mu roszczenia, gdyż Państwo mieli prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy.

Jeśli jednak Państwo zdecydują się na dochodzenie swoich roszczeń z tytułu zwrotu kaucji, to Państwo powinni założyć sprawę w sądzie, można wcześniej wysłać wezwanie do zapłaty. Niezależnie od wariantu powinni być Państwo przygotowani na możliwość sprawy sądowej i najlepiej dysponować materiałem dowodowym obrazującym stan mieszkania, tj. te wszystkie wady i zagrożenia, o których Pan wspominał, aby w razie potrzeby wykazać, że to rozwiązanie umowy było uzasadnione.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Joanna Korzeniewska

O autorze: Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »