Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Rozdzielność a wykupione mieszkanie komunalne

Marek Gola • Opublikowane: 2017-05-01 • Aktualizacja: 2022-06-12

Przed ślubem miałem mieszkanie komunalne, po ślubie wykupiłem już z żoną. Potem to mieszkanie sprzedaliśmy i kupiliśmy za te same pieniądze (bez dokładania) inne mieszkanie. Teraz sporządziliśmy rozdzielność majątkową. Jak to się ma do wkładu finansowego? Czego mam się spodziewać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozdzielność a wykupione mieszkanie komunalne

Małżeńska umowa majątkowa

Podstawę prawną niniejsze opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Zawarcie w formie aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej, której skutkiem jest powstanie rozdzielności majątkowej, powoduje, że to, co było wspólne do czasu jej zawarcia (w okresie obowiązywania ustawowej wspólności majątkowej), jest nadal wspólne i podlega podziałowi w toku postępowania o podział majątku.

Od dnia zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej nie ma natomiast majątku wspólnego, nie ma zatem wspólności ustawowej małżeńskiej, lecz każde z Państwa ma majątek osobisty.

Zobacz również: Mieszkanie kupione przed ślubem a śmierć

Wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później.

Skoro dwukrotnie (raz przy sprzedaży mieszkania, a raz przy zakupie mieszkania) oświadczyli Państwo, że sprzedajecie prawo do lokalu wchodzące do majątku wspólnego, jak też kupujecie prawo do majątku wspólnego ze środków wspólnych, nie może być mowy o żadnych udziałach. Mieszkanie jest Państwa wspólne, a od daty rozdzielności majątkowej wszystko, co nabędziecie, będzie każdego majątkiem osobistym.

Zobacz również: Część mieszkania w spadku a mieszkanie komunalne

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »