Kategoria: Eksmisja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpoczęcie budowy i utracenie prawa do lokalu socjalnego

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2016-06-01

Mam wyrok sądowy o eksmisji z uwagi na stan techniczny budynku. Obecnie pracuję za granicą. Sąd wstrzymał wykonanie eksmisji do czasu wskazania przez gminę lokalu zastępczego. Czy z uwagi na dochody tracę prawo do lokalu zastępczego? Podjąłem się budowy domu, to jednak trochę potrwa. Jakie mam w tej sytuacji prawa i jakie konsekwencje oraz czas na realizację podjętej budowy? Właściciel straszy mi rodzinę przymusową eksmisją.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina
Ocenę zaistniałego problemu uważam za profesjonalną i w pełni wykorzystaną wiedzę.Problem bardzo uciążliwy dla mnie, a rozwiązanie jego nastąpiło tak szybko i z satysfakcjonującym wynikiem!!Jestem pełen podziwu dla takich możliwości rozwiązywania problemów życiowych.Jestem teraz doinformowany i spokojny co do dalszych działań.Serdecznie dziękuję za pomoc.Mam nadzieję,że w razie potrzeby od razu skieruję się do Państwa.
Piotr
Dziękuję i pozdrawiam
Iwona, 43 lata
Polecam bo rzeczowo odpowiadają
Daniel, 46 lat, Pracownik fizyczny
Szybka konkretna porada
Hanna, 59 lat, Średnie
Jestem w pełni usatysfakcjonowana odpowiedziami Pani Marty Handzlik-Rosuł. Na wszystkie poruszone kwestie i zapytania uzyskałam wyczerpujące i jasne odpowiedzi. Podobnie na wiele pytań dodatkowych, które nasunęły mi się po poradzie głównej. Serwis działa bardzo szybko i sprawnie. Usługa jak na zarobki nauczycielskie nie jest tania, ale myślę, że warta tych pieniędzy. Z poważaniem Ewa Gucwa
Ewa, nauczyciel, 59 lat
Jeśli chodzi o moje pytanie, to miałem problem jak zadać, jak ono ma brzmieć. Musiałem przez to zadawać następne. Przepraszam, ale finał wyjaśnił o co michodziło. Rodzinna Kłótnia mnie ominie. Dziękuję.
Józef, 70 lat, emeryt
Szybka i bardzo fachowa odpowiedź w jasny sposób wytłumaczona nawet osobie nie związanej z prawem. Polecam wszystkim takie usługi. 
Wojtek
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
Barbara, optyk, 69 lat
Jestem bardzo zadowolony z otrzymanych informacji. Szczególnie doceniam szybkość odpowiedzi i przyjazne podejście. Polecam każdemu kto jest w kłopocie prawnym firmę ePorady24.pl 
Zbigniew
 Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy zaangażowani w rozwiązywanie problemów ludzkich, pełni wiedzy i poświęcenia, udzielający porad 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Szczególne podziękowania za niesamowite zaangażowanie i pomoc składam Panu mecenasowi Tomaszowi Krupińskiemu. Jego pomoc przerosła moje oczekiwanie. 
Zbigniew
Dziękuję za fachową i obszerną odpowiedz. Teraz wiem jak krok po kroku wszystko zrobić,odpowiedz otrzymałam bardzo szybko. Jeśli będę potrzebowała pomocy prawnej to zapewne zgłoszę się do serwisu eporady24.pl. Dziękuję panu Michałowi Berlińskiemu.
Małgorzata, 64 lata, kasjerka
Uzyskałam bardzo profesjonalną poradę. Odpowiedź wyczerpywała temat, ale na kilka dodatkowych pytań uściślających, które zadałam, aby się upewnić, uzyskałam rzeczowe odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości i pozwoliły podjąć decyzję - nie pozwolę się zastraszyć :).
Renata, inż. elektronik, 64 lata
Witam Sprawnie i profesjonalnie. Doskonała i kompetentna obsługa prawna. Odpowiedź wyczerpująca. Szybka odpowiedź na pytania uzupełniające. 
Janina
Dziękuje pięknie za wyczerpującą odpowiedź, bardzo mi pomogła. Pozdrawiam. Gorąco polecam innym.
Zofia, położna specjalista, 60 lat
Opinia trafna i rzeczowa, godna polecenia.
Halina, 63 lata, emerytka
Dziękuję bardzo od roku męczę się z tą sprawą byłam u trzech adwokatów ,ale nikt nie podpowiedział mi żeby sprawdzić akt notarialny w spółdzielni -taki prosty sposób- jestem pod wrażeniem profesjonalizmu .
Wiesława, emerytka, 70 lat
Odpowiedź wyczerpująca i dla mnie zrozumiała. Lecz jeśli ktoś wcześniej nie miał żadnej styczności z zagadnieniami prawa to może być mu trudno zrozumieć część przekazywanych informacji.
Jacek, własna działalność gospodarcza, 46 lat
Bardzo szybki i sprawny proces weryfikacji zadanego pytania pod względem ewentualnej możliwości udzielenia porady prawnej. Dalej profesjonalna pomoc prawna wyczerpującą tematykę zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z możliwości jaką daję internetowy serwis prawny.
Andrzej, 43 lata, Pracownik administracji
Zwięzła i zrozumiała odpowiedź
Andrzej, 61 lat, Technik budownictwa
Szybka,fachowa wyczerpująca odpowiedź
Gosia
Jasne wytłumaczenie w oparciu o przepisy
Krzysztof, 68 lat, mgr inż. mech.
Ocena bardzo pozytywna !!
Romuald, 55 lat
Odpowiedź otrzymałam w ciągu 24 godzin, klarowne wyjaśnienie, ze wskazaniem paragrafów odnoszących się do sytuacji. Kolejne moje pytania były również rzeczowo wyjaśnione. Dziękuję i polecam usługi eporady24
Anna
Bardzo pozytywnie oceniam współpracę. Żadne moje pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Wszystkie poruszane kwestie szczegółowo omówione, problemy rozwiane. Wszystko bez wychodzenia z domu. Miło, rzetelnie. Gdybym mógł i miał portal polecać uczyniłbym to bez wahania, a ze swej strony deklaruję - jestem o tym przekonany, że jeśli się zdarzy, iż jakiś problem prawny wymagający porady napotkam, z Państwa usług skorzystam.
Krzysztof, były żołnierz zawodowy, oficer, 59 lat
Dziękuję bardzo za poradę. Bardzo mi pomogła.
Dorota
Szanowni Państwo! Jestem w pełni usatysfakcjonowana poradą prawną. Otrzymany tekst jest dla mnie doskonale zrozumiały w odróżnieniu od tekstów bezpłatnych porad, udzielanych na różnych portalach internetowy. Usiłowałam w tych portalach znaleźć odpowiedź na moje pytania i takie były, ale zawsze pozostawiały wątpliwości, ponieważ uogólniały zagadnienie. Otrzymana od Państwa wyczerpująca odpowiedź jest \"skrojona na moją miarę\". W swojej pracy spotykam problemy natury prawnej z różnych dziedzin, mam nawet współpracującego radce prawnego, ale ten wyspecjalizowany jest w sprawach zarządu nieruchomościami i windykacji należności. Teraz wiem, że będę mogła korzystać też z Waszych porad i na pewno nie omieszkam tego uczynić w potrzebie.Serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.
Małgorzata, 70 lat, licencjonowany zarzdca nieruchomości
Usługa zrealizowana bardzo sprawnie, solidnie. profesjonalnie i terminowo, a przede wszystkim zrozumiale. Super współpraca z panią prawnik Iryną Kowalczuk. Bardzo dziękuje i polecam. Alicja
Alicja, 57 lat, pracownik administracji
Korzystam z porad prawnych eporady24 wielokrotnie. Za każdym razem najbardziej przekonywującym elementem do skorzystania z firmy była : dobra cena wykonania usługi, profesjonalizm i terminowość wykonania usługi
Andrzej

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4”.

Według ust. 9 tego artykułu „w wypadku określonym w ust. 2 pkt 4 lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32”.

Tak więc konieczność rozbiórki lub remontu budynku stanowi przyczynę wypowiedzenia na podstawie ust. 2 pkt 4 powyższego przepisu. O tym, że rozbiórka lub remont są konieczne, przesądzają przepisy ustawy Prawo budowlane oraz aktualny stan techniczny budynku. Na tle komentowanej regulacji można wyróżnić trzy typy sytuacji:

  1. Remont budynku stanowiący jednocześnie naprawę konieczną w rozumieniu art. 10 ust. 4 i ze skutkami wskazanymi w tym przepisie.
  2. Rozbiórka lub remont budynku niebędące naprawą konieczną w rozumieniu art. 10 ust. 4, powodujące obowiązek właściciela budynku zapewnienia lokatorowi lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki (art. 11 ust. 9); względem sytuacji opisanej w pkt 1 różnica polega na braku ciągłości stosunku prawnego stanowiącego dla lokatora podstawę korzystania z lokalu i niemożności żądania powrotu do lokalu dotychczas zajmowanego po zakończeniu remontu.
  3. Rozbiórka lub remont budynku niebędący naprawą konieczną w rozumieniu art. 10 ust. 4, jeżeli w dniu wejścia w życie komentowanej ustawy, tj. 10 lipca 2001 r., najemca opłacał czynsz regulowany – wówczas do 31 grudnia 2015 r. obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego i pokrycia kosztów przeprowadzki najemcy spoczywa na gminie (por. art. 32 ustawy o ochronie praw lokatorów).

Przesłankę dostarczenia lokatorowi lokalu zamiennego uważa się za spełnioną w razie złożenia lokatorowi przez właściciela propozycji zawarcia umowy w przedmiocie udostępnienia mu lokalu spełniającego kryteria lokalu zamiennego. Właściciel budynku niemający możliwości zapewnienia lokalu zamiennego we własnym zakresie – np. przez wynajęcie lokalu – zobowiązany jest wystąpić do gminy z wnioskiem o przydzielenie takiego lokalu (wyrok WSA w Warszawie z 29 listopada 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1171/2011, Lexis.pl nr 3889172).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Należy wskazać, że w razie niewykonywania przez właściciela obowiązku zapewnienia lokalu zamiennego Pan jako lokator na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego może wystąpić przeciwko niemu z powództwem o ustalenie prawa do lokalu zamiennego. Sprawa taka ma charakter majątkowy (postanowienie SN z 20 maja 2009 r., sygn. akt I CZ 18/2009, Lexis.pl nr 2128068), zatem niewskazanie w pozwie wartości przedmiotu sporu będzie brakiem formalnym pozwu podlegającym uzupełnieniu w trybie art. 130 § 1 zd. 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Pan lokal zamienny ma przyznany, jednak czeka Pan do momentu, kiedy gmina taki lokal Panu zaoferuje. Do tego czasu eksmisja jest wstrzymana i nie ma żadnych podstaw, aby właściciel nieruchomości przymusowo (siłowo) Pana usunął z mieszkania. Może to zrobić tylko komornik na podstawie wyroku eksmisyjnego. Nie zrobi tego jednak, bowiem, jak już wskazałem, wykonanie wyroku jest zawieszone (twierdzi Pan, że taka wzmianka widnieje na wyroku eksmisyjnym) do czasu zaoferowania lokalu zamiennego.

Potwierdził to także Wojewódzki Sąd Administracyjny, który stwierdził, że „artykuł 11 ust. 4 i 9 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego przewiduje, że w przypadku opróżnienia lokalu w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek dostarczenia lokalu spoczywa do dnia 31 grudnia 2015 r. na właściwej gminie (art. 32 ustawy). Jego realizację zapewnia art. 68 pkt 2 Prawa budowlanego. Zatem egzekwowany obowiązek wyłączenia budynku z użytkowania obciąża współwłaścicieli, ale zobowiązanym do zapewnienia lokali zamiennych jest też inny podmiot – gmina” (wyrok WSA w Warszawie z 10 grudnia 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 1389/2012, Lexis.pl nr 5186915).

Jak podkreślił NSA w wyroku z dnia 5 listopada 2000 r., sygn. akt II SA/Gd 1685/98, skarżącego nie obciąża obowiązek dostarczenia takich lokali, skoro nimi nie dysponuje. Wszelkie opóźnienia wykonania nakazu opróżnienia lokalu będą obciążały podmiot zobowiązany do dostarczenia lokali. Do momentu, gdy lokale takie nie zostaną dostarczone obowiązek nie jest więc możliwy do wykonania.

Proszę pamiętać, że lokal proponowany przez gminę powinien spełniać określone warunki.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie praw lokatorów „przez lokal zamienny należy rozumieć lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni”.

Pytał Pan następnie, czy przy przyznawaniu Panu lokalu zamiennego gmina na nowo analizuje Pana sytuację majątkową i mieszkaniową. Nie wiem jednak, jak to jest w Pana miejscowości.

Na pytanie to pośrednio odpowiedział Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z dnia z dnia 23 stycznia 2013 r. (sygn. akt I OSK 1712/12). Sąd ten stwierdził, że „w wykonaniu upoważnienia ustawowego Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę z dnia 9 lipca 2009 r. Nr LVIII/1751/2009 w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 132, poz. 3937 - dalej: uchwała). Uchwała ta nie reguluje jednak wprost sytuacji skarżących, tj. warunków i przesłanek rozkwaterowania lokatorów uprawnionych do otrzymania lokalu zamiennego, w przypadku konieczności opuszczenia dotychczasowego lokalu w związku z rozbiórką budynku. § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały stanowi jedynie, że postanowień § 4 nie stosuje się do osób, którym miasto na mocy ustawy zobowiązane jest zapewnić lokale zamienne. Nie stosuje się więc do nich kryteriów dotyczących warunków mieszkaniowych i kryterium dochodowego, obowiązujących przy nawiązaniu najmu lokalu mieszkalnego z zasobów gminy. Jest to o tyle zrozumiałe, że lokal zamienny ma zapewnić »odtworzenie« sytuacji mieszkaniowej lokatorów, w porównaniu z dotychczasowym lokalem (lokal zamienny to »lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym« – art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Stąd też § 23 pkt 2 uchwały stanowi również, że nawiązanie stosunku najmu w związku z koniecznością zapewnienia lokali zamiennych w sytuacjach określonych w ustawie (czyli między innymi takich jak w niniejszej sprawie – art. 11 ust. 9 ustawy) nie wymaga opinii Komisji Mieszkaniowej, czyniąc w tej mierze odstępstwo od zasady, że opinia taka jest wymagana. Zdaniem sądu oznacza to, że przy konieczności dostarczenia lokalu zamiennego w ramach realizacji obowiązku ustawowego, nie rozstrzyga się o poprawie warunków mieszkaniowych wnioskodawców (zamianie lokali), do czego zmierza wniosek skarżących, żądający dostarczenia samodzielnych lokali mieszkalnych, gdyż odbyłoby się to z naruszeniem ogólnych zasad zamiany lokali mieszkalnych z mieszkaniowego zasobu miasta, przewidzianych w § 8 ust. 1 pkt 1 lit. e) uchwały, tj. z pominięciem kryteriów mieszkaniowych, sytuacji życiowej i kryterium dochodowego wnioskodawców. Oceny takiej nie zmienia pozostała treść art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, do której odwołują się skarżący, mówiąca o tym, że »warunek ten (odnośnie parametrów lokalu zamiennego) uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni«.

Chodzi tu bowiem o to, że parametry lokalu zamiennego spełnia również lokal o powierzchni pokoi mniejszej od lokalu dotychczasowego, byleby zapewniał minimum powierzchni pokoi na osobę w gospodarstwie domowym, określone w cytowanej treści przepisu, bez badania, czy gospodarstwo owe jest wspólne, odrębne, czy samodzielne. Te kryteria badane są bowiem przy ewentualnej zamianie lokalu, w trybie § 8 ust. 1 pkt 1 lit. e uchwały. Zamiana nie może jednak odbyć się bez spełnienia ogólnych kryteriów przyznawania lokali z zasobu gminy, przewidzianych w uchwale, a do tego w istocie zmierza wniosek skarżących”.

Tak więc, jak wynika z powyższego, gmina nie może na nowo badać, czy Panu i Pana rodzinie przysługuje tai lokal na podstawie warunków finansowych, bowiem nakaz taki wydał sąd. Dopiero później, jeżeli gmina wejdzie w posiadanie informacji wskazujących, że ze względu na warunki finansowe lokal komunalny (jeżeli poprzedni lokal miał taki charakter) się Panu nie należy, to może wypowiedzieć umowę najmu i również wnieść o eksmisję.

Lokal zamienny powinien być udostępniony na czas naprawy mieszkania, a nie tylko na kilka miesięcy.

Zaznaczam, że osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z eksmisją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Obcy lokatorzy w moim domu

Posiadam dom. Mieszka w nim od 15 lat pewna rodzina (meldunek czasowy) na zasadzie mojego dobrego serca. Nie mieli się gdzie podziać i im pomogłam. Nie mamy żadnej umowy ani nie płacą mi czynszu (opłacają tylko media). Obecnie przebywam u mojej córki w Niemczech na stałe. Usłyszałam, że mogę mieć problemy, gdybym chciała sprzedać dom lub go wynająć. Jak jest w rzeczywistości?

Eksmisja i brak miejsca do zamieszkania

Dostałam nakaz eksmisji. Ja i dziecko nie mamy się dokąd wyprowadzić. Nie mamy prawa do lokalu socjalnego, bo mąż ma dom (ruinę) na wsi. Nie mieszkamy razem od roku, mąż nas krzywdził. Złożyłam właśnie pozew o rozwód. Spłacam powoli dług za mieszkanie. Co robić?

Odpowiedzialność za długi osoby uprawnionej do zamieszkiwania w lokalu od gminy

Moja znajoma, pomimo że ma takie uprawnienie, nie mieszka w przydzielonym lokalu komunalnym. Jej rodzice zadłużyli mieszkanie i po śmierci matki ojciec wraz z nią zostali eksmitowani. W zamian za to otrzymali od gminy jednopokojowy lokal o niskim standardzie (bez łazienki, toaleta na półpiętrze i mały pokoik). Nie dało się tam mieszkać z ojcem i znajoma kilka lat temu się wyprowadziła. Jest jednak obciążana kosztami mieszkania, mimo że tam nie mieszka. Czy można wyrzec się ojca, gdyż już dotychczasowe długi obciążają moją znajomą? Czy można wymeldować go z lokalu (przydział jest na niego, czyli on jest głównym lokatorem), gdyż moja znajoma żyje w ciągłej niepewności co do możliwych długów?

Chcę sprzedać dom, ale pełnoletnie dziecko nie chce się wyprowadzić

Mieszkam i pracuję za granicą, chciałabym sprzedać dom w Polsce. Jednakże w domu tym zamieszkuje moja 30-letnia córka, która posiada zasiłek inwalidzki. Ona nie ma zamiaru się wyprowadzić. Co więc powinnam zrobić, aby opuściła dom? Czy zrzeczenie się praw rodzicielskich nad nią ułatwiłoby sprawę eksmisji z tego budynku i szybką sprzedaż domu?

Była żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania

Jestem po rozwodzie. Była żona nie chce opuścić mieszkania, które jest moim majątkiem odrębnym, nabytym przed zawarciem małżeństwa. Była żona prowokuje konflikty, utrudniając mi życie. Co mogę zrobić?

Agresja taty w moim mieszkaniu

Mam problem – ojciec alkoholik i awanturnik bezprawnie rządzi się w moim mieszkaniu, jest niezameldowany i utrudnia mi życie. Jak mogę się go pozbyć? Słowne prośby są bezskuteczne.

Jak legalnie pozbyć się niechcianej rodziny z własnego mieszkania?

Mama pozwoliła córce zająć na czas remontu mieszkanie, którego była właścicilką. Obecnie to mieszkanie przepisała na syna, natomiast córka, chociaż posiada dwie inne nieruchomości, nie chce opuścić mieszkania brata. Zaprasza do niego rodzinę męża, znajomych na noclegi. Jak legalnie syn może pozbyć się ze swojego mieszkania siostry z rodziną?

Eksmisja z zadłużonego mieszkania i spłata długu

Moja teściowa mieszkała w zadłużonym mieszkaniu, gmina eksmitowała ją i dała jej lokal socjalny, ale niestety nadal musi spłacać dług z tamtego lokalu. Komornik potrąca jej 1/3 dochodu, czy może aż tyle? Teraz płaci czynsz z lokalu zastępczego i ten stary dług czynszowy, który jest bardzo wysoki. Czy jest dla niej jakieś rozwiązanie?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »