Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Natychmiastowe wypowiedzenie najmu za niszczenie wyposażenia

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-01

Jaki skutek ma wypowiedzenie umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym? Dodam, że przyczyny takiego wypowiedzenia są zgodne z przepisami i specjalne (lokator niszczył wyposażenie, prawdopodobnie – dowody na to wskazują, celowo). Czy po doręczeniu takiego wypowiedzenia następnego dnia mogę wymienić zamki i usunąć siłą lokatora, ponieważ mieszka bez tytułu prawnego?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za rzeczową i wyczerpującą odpowiedź.
Bożena
Dziękuję bardzo za rzetelne i przydatne odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Polecam ePorady24 każdemu, kto potrzebuje fachowej pomocy. Bardzo ważnym elementem jest to, że można zadawać wiele dodatkowych pytań w cenie ustalonej na początku, która jest naprawdę przystępna. W trakcie mojej sprawy nasuwało mi się mnóstwo pytań, które wysyłałam i za każdym razem otrzymywałam szybką, jasną odpowiedź. 
Aneta
Jestem zadowolona z tej opinii. W sposób szeroki i konkretny zostało opisane i wyjaśnione całe zdarzenie.
Elżbieta, 65 lat
Fachowa i rzetelna porada. Wszystkiego dowiedziałam się praktycznie po zadaniu jednego pytania. Dziękuję bardzo.
Anna, 46 lat
Bardzo wyczerpujące odpowiedzi Pani Anny Surfin, serdecznie polecam portal, już traciłam nadzieję, że cokolwiek mogę uczynić w mojej sprawie ale dzięki Pani Annie patrzę w przyszłość optymistycznie. Proszę się nie niecierpliwić gdy trzeba poczekać dłużej niż 24 h na odpowiedź ale naprawdę warto...i tak w skali tylu spraw i problemów jakie ma większość ludzi to odpowiedzi są ekspresowo udzielane i wyczerpująco. POLECAM w 100%
Ewelina

Niestety, ale nie jest to takie proste. Usunięcie siłą lokatora i wymiana zamków byłaby skuteczna, o ile lokator nie odwoła się do sądu, żądając przywrócenia posiadania. Posiadanie oparte na prawie lub nawet bezprawne – niestety jest prawnie chronione.

 

Zgodnie z art. 342 Kodeksu cywilnego nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze. Przyjęcie takiego uregulowania oznacza, iż ustawodawca wprowadza ogólny zakaz naruszania posiadania. Ogólny charakter zakazu naruszania posiadania oznacza w pierwszym rzędzie, iż chronione jest, co do zasady, każde posiadanie, niezależnie od tego, jakimi cechami się charakteryzuje.

 

Wynikający z art. 342 Kodeksu cywilnego zakaz naruszania posiadania odnosi się jedynie naruszeń samowolnych. Przez naruszenia samowolne rozumieć należy taką ingerencję w posiadanie określonego podmiotu, która była obiektywnie bezprawna, a zatem nie znajdująca podstaw w obowiązującym porządku prawnym. Z naruszeniem samowolnym nie będziemy mieli natomiast do czynienia, co do zasady, wówczas, gdy na ingerencję w posiadanie pozwalają obowiązujące normy prawne, orzeczenia sądowe, akty administracyjne lub gdy na ingerencję wyraził zgodę sam posiadacz (zobacz: S. Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. VII Warszawa 2006, s. 516).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

W razie dokonania samowolnego naruszenia posiadania oraz w razie powstania zagrożenia samowolnego naruszenia posiadania, posiadacz ma szereg uprawnień -może realizować ochronę posiadania poprzez samodzielne podjęcie pewnych działań względem podmiotu naruszającego posiadanie – jak i poprzez zainicjowanie odpowiedniego postępowania sądowego.

 

Zgodnie z art. 343 § 2 Kodeksu cywilnego w razie zaistniałego naruszenia posiadania, przy spełnieniu określonych przesłanek, posiadacz jest uprawniony do samodzielnego przywrócenia stanu poprzedniego.

 

Po ustaniu stosunku najmu, aby prawnie usunąć lokatora, musi Pani skierować sprawę o eksmisję, a potem z wyrokiem udać się do komornika. On może usunąć lokatora.

 

Pani, podejmując opisane przez Panią działanie, ryzykuje, że lokator w ramach samopomocy przywróci posiadanie – usunie przeszkodę w postaci wymienionych zamków albo sądownie będzie dochodził roszczeń.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Zadaj pytanie »