Kategoria: Najem

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Śmierć właściciela lokalu a przedłużenie umowy najmu

Marek Gola • Opublikowane: 2017-05-05

Moja zmarła córka była właścicielką lokalu, który wynajmowała bankowi. Po jej śmierci bank chce kontynuować wynajem. Córka zostawiła trzech spadkobierców: męża i dwóch synów, którzy w październiku kończą 18 lat. Kto ma ich reprezentować w sądzie, wobec banku i jak to rozwiązać prawnie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź, która rozwiała wszystkie wątpliwości. Nie musimy już korzystać z rad typu: "zróbcie na wszelki wypadek", które okazały się bezpodstawne i wymagały poniesienia dużych kosztów przez naszą rodzinę.
Halina, 56 lat, księgowa
Bardzo dziękuję za udzieloną mi poradę. Złożyłam dokumenty do PZU i czekam na decyzję. Cieszę się, że można tak szybko elektronicznie otrzymać pomoc w razie potrzeby. Będę korzystała z takiej formy porady. Wprawdzie ZUS nie uzna tego przypadku za nieszczęśliwy wypadek, jednak wydaje mi się ( po przeczytanie Państwa odpowiedzi) jakieś pieniądze z tytułu śmierci męża powinnam otrzymać.
Stefania
Potrzebowałem szybkiej porady prawnej. Nie wierzyłem, że się tak stanie, ale jednak odpowiedź przyszła niezwykle szybko w tym samym dniu, było to w niedzielę. Interpretacja także dotarła błyskawicznie. Niestety z dodatkowymi pytaniami była już zwłoka i nawet się musiałem upominać czy dostanę odpowiedź. Suma summarum problem został wyjaśniony i jak się mogę spodziewać będzie niekorzystny dla mnie. 
Krzysztof, 61 lat
Witam. Dzięki Państwu uzyskałam klarowne i konkretne informacje. Dziękuję.
Małgorzata
Bardzo dziękuje za dokładną i szybką odpowiedz na moje pytanie
Krzysztof

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że córka nie pozostawiła po sobie testamentu, co powoduje, że konieczne jest zastosowanie przepisów odnoszących się do dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W przedstawionym stanie faktycznym każdy ze spadkobierców dziedziczy po 1/3 części. Należy nadto zastanowić się, czy właścicielem lokalu była jedynie córka, czy też córka wspólnie z mężem. Jeżeli jedynie córka, to mąż i jej dzieci będą miały po 1/3 części każde. W tej sytuacji formalnie (dla ważności umowy) konieczne byłoby po pierwsze przeprowadzenie postępowania spadkowego po córce, a po drugie wystąpienie do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na dalsze wynajmowanie lokalu przez małoletnie dzieci. Należy jednak ustalić w sądzie, jaki jest czas oczekiwania na rozprawę. Mniemam, że sąd wydałby taką zgodę w imieniu małoletnich na wynajem, jako czynność przekraczającą zwykły zarząd, już na pierwszej rozprawie, aczkolwiek co do zasady czas oczekiwania na pierwszą rozprawę wynosi od 2 do 3 miesięcy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy spadkobiercy po zmarłej córce wyjdą w prawa i obowiązku wynajmującego. Ja osobiście radziłbym by nie przeprowadzać żadnej czynności za wyjątkiem tej zmierzającej do ustalenia spadkobierców po córce. Stwierdzenie nabycia spadku można przeprowadzić przed sądem lub przed notariuszem (notarialne poświadczenie dziedziczenia). Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. Opłata sądowa od wniosku wynosi 50 zł plus 5 zł na opłaty kancelaryjne bez względu na liczbę uczestników postępowania.

Sąd wyda wówczas postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocni się po 21 dniach od jego wydania.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego przed notariuszem – notarialne poświadczenie dziedziczenia – ale do tego konieczne jest stawiennictwo wszystkich spadkobierców jednocześnie. Dodatkowo notarialne poświadczenie dziedziczenia będzie wiązało się z kosztami rzędu 700 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z najmem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup budynku szkoły z lokatorem

5 lat temu kupiłem budynek po byłej szkole od urzędu gminy. W budynku wydzielona była część mieszkalna około, którą wynajmował od gminy lokator....

Czas zawarcia umowy najmu okazjonalnego

Mam do wynajęcia mieszkanie. Chcę wynająć je obywatelowi Ukrainy, który ma umowę o pracę w Polsce. Czy możliwy jest najem okazjonalny? Jaki jest...

Co mam zrobić z rzeczami byłego najemcy?

Kilka miesięcy temu wynajmowałem mieszkanie i rozstałem się z najemcą w raczej nieprzyjemnych okolicznościach. W moim mieszkaniu...

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego w trybie natychmiastowym

Przed siedmioma miesiącami wynajęliśmy mieszkanie na podstawie umowy o najmie okazjonalnym. W umowie ustaliliśmy, że może być ona wypowiedziana ze...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Zadaj pytanie »